8 februari 2017 95e jaargang nr. 5 de seniorenteams een opvallende hoeveelheid hoge plaatsen op de ranglijst. Tel daarbij de eerste plaats voor onze jeugd op de ranking van alle voetbalclubs in het amateurvoetbal en je kunt je voorstellen dat AFC hiervan best even geniet. (Redactie: zie laatste 2 pagina 's van deze Schakel) Om dit allemaal vol te houden is er wel veel werk aan de winkel. De vele vrijwilligers, ondersteund door een aantal betaalde krachten, bouwen iedere dag vol overtuiging aan het succes van AFC. Dat gaat inderdaad niet vanzelf. Een inspanning die bij een hobby hoort. Gelukkig zijn het vele handen die de bergen werk kunnen verzetten. Honderden AFC -vrijwilligers voor of achter de schermen. Of het nu de scheidsrechters zijn, de leiders, de wedstrijdtafel met de hartelijke ontvangst, een visitekaartje voor de club, de begeleiders, alle commis sieleden, de webmaster, die ons iedere dag van AFC-nieuws voorziet, de ouders die elke week rijden, meehelpen, kortom alle betrokken ouders en grootouders. De stukjesschrijvers, de verslaggevers en iedereen die wekelijks plezier beleeft aan AFC. Dat zijn er dus meer dan een paar honderd!Het gaat goed met de club en dat komt in hoge mate door die betrokkenheid. Het bestuur van AFC onderkent dat en daarom wordt ook jaarlijks een dag voor de vrijwilligers georganiseerd met aandacht en waardering voor al die vrijwilligers. Daarbij hoort een prijs voor de vrijwilliger van het jaar bij de senioren en bij de jeugd. Altijd een leuke, goed bezochte bijeenkomst met fotomomentje, eten en drinken en bijpraten. Een club als AFC kan onmogelijk bestaan zonder de financiële bij dragen die de groep van AFC Vriendelijke Bedrijven bij elkaar brengt. Maar ook de bordsponsoren, adverteerders, donateurs van het Lieverdjes jeugdfonds, de leden van de supportersgroep The Reds en uiteraard de begunstigers van de Stichting Keep Smiling. Aan hen allen is AFC veel dank verschuldigd. Om onze ambities ook in de toekomst waar te kunnen maken met een gezonde financiële huishouding zijn deze bijdragen noodzakelijk. Ik had het zojuist over die eerste plaats voor de AFC-jeugdopleiding. Dat gaat dus goed zou je zeggen. En je zou ook zeggen daar zal de KNVB ook wel belangstelling voor hebben. Als er een aantal clubs het al jaren, de afgelopen jaren stonden wij namelijk ook bovenaan, dus als die clubs het al zo lang goed doen dan lijkt het logisch dat je daar als KNVB je voordeel meedoet, nietwaar? Dat je dat bestudeert en dat zodoende andere clubs via de bond er voordeel bij hebben. Maar nee hoor, dan verzin je een programma dat heet "Winnaars van morgen". Daarin wordt gepleit voor jeugdwed strijden 2 tegen 2 en 3 tegen 3 enzovoorts. Voetbal is een teamsport en kinderen worden zeker niet beter of vaardiger als ze niet meer in teamverband kunnen spelen. Ja, als trainingsvorm zeer geschikt maar niet als wedstrijdvorm iedere week. Die mensen die dit verzinnen moeten eens in een kleedkamer gaan kijken. Wat daar gebeurt, hoe het groepsproces bij kinderen werkt. Samen winnen, samen verliezen, samen een fristi en samen genieten! Voetbal is een spel, geen bedrijf. 99 van de kinderen gaat nooit betaald voetbal spelen. En op deze manier moet het Nederlandse voetbal weer aan de top komen? Heel goed KNVB dat je aandacht en geld uitgeeft aan de jeugd, maar laat de succesvolle verenigingen doorgaan op die goeie weg en luister naar die verenigingen in plaats van het ene rare en onuitvoerbare plan na het ander te lanceren. Over de uitvoering van de plannen is ook niet goed nagedacht. Als je per se twee tegen twee wilt spelen moet je gaan tennissen en dan heet het dubbelen! Als ik goed ben geïnformeerd, en geloof mij dat ben ik, dan is er maandag a.s. een bijeenkomst met de KNVB in ons clubgebouw waarbij wij ook andere clubs hebben uitgenodigd om hierover te praten. Goed initiatief van onder andere AFC! Dat had dus eigenlijk moeten gebeuren voordat de plannen werden gelanceerd. Ik kom hier straks nog even op terug. Er viel overigens veel te genieten in 2016. Wat dacht u van de kunst gras korrel affaire? Er is dus niets aan de hand of toch? In die korrels zitten zware metalen en pak's maar die kunnen geen kwaad omdat die opgesloten zitten. Er is wat ons betreft inderdaad geen acuut gevaar maar het blijft vreemd dat je sport voor de lol en ook omdat je ge zondheid beter wordtop een veld waar die korrels op liggen. Eerst is er helemaal niets aan de hand, dan komt Zembla met onthul lingen. Weer niets aan de hand volgens de autoriteiten. Goed wassen na afloop is dan het devies. De bandenindustrie doet een flits onder zoek en jawel wij van WC-eend vinden het veilig en dan, na lang wachten, weer een uitslag die zegt dat er eigenlijk geen direct gevaar is. In dezelfde zin van het RIVM-rapport wordt wel meteen vastge steld dat er eigenlijk ook geen norm voor bestaat. Ik denk zomaar dat er nog een vervolg komt. AFC heeft een eigen onderzoek laten uitvoeren met eigen resultaten. Met de wethouder is inmiddels afgesproken dat wij op ons nieuwe sportpark kunstgrasvelden krijgen zonder deze bekritiseerde korrels. Ons nieuwe sportpark en ons nieuwe clubhuis naderen, op tekening weliswaar, haar voltooiing. Op ons huidige sportpark is de voorberei ding goed te zien. Het zevende veld, achterop bij EY, is out of order en daar wordt de parkeergarage nu aangelegd. Eind van dit jaar is die gereed. Ondertussen wordt er om onze velden van alles gebouwd en veranderd. Parkeren is lastig. Met de gemeente is dagelijks overleg over deze en andere ongemakkelijke situaties voor AFC. We moeten nog even doorbijten en zullen er in samenwerking met de Zuidas en Gemeente echt alles aan doen om "gewoon" door te kunnen voetbal len. Met doeken op de hekken proberen we de bouwput uit het zicht te houden. Op onze site zullen wij u binnenkort een impressie geven van hoe een en ander er uit gaat zien. Dat ziet er spectaculair uit, kan ik u alvast zeggen. Dan is er ook nog de discussie met de KNVB over verplichte arbeids contracten voor spelers die spelen in de Tweede en Derde divisie. AFC staat gedeeld tweede in de Tweede Divisie en moet volgens de KNVB inmiddels 8 contracten kunnen laten zien en volgend seizoen 13. AFC is een amateurclub en afgezien van een geringe vergoeding aan de selectiespelers heeft AFC of de Stichting Keep Smiling geen spe lers in dienst. De Stichting Keep Smiling werd destijds opgezet als een comité ter ondersteuning van de spelers van het eerste elftal door Erelid Kees Gehring en is thans verantwoordelijk voor de funding en facilitering van onze selectiespelers. AFC was en is ook eigenlijk helemaal niet van plan om voetballers in dienst te nemen met arbeidscontracten, cao's en dat soort zaken. En met ons zijn dat zo'n 20 clubs uit 2e en 3e Divisie. Dat is zo'n 40 Dezer dagen vindt die discussie plaats met de KNVB, die de clubs zonder contracten alvast heeft getrakteerd op drie punten in mindering bij de huidige stand, tenzij de clubs voor 13 januari a.s. een en ander regelen. Begin komende week vindt overleg plaats. AFC is daarbij. AFC is niet tegen contracten maar wel tegen de verplichting. Daarbij is er nog heel veel onduidelijk. Er moet bijvoorbeeld nog een CAO afgesloten worden om de flexwet en zijn werking te omzeilen. Ook over mede dinging valt nog van alles te zeggen, enzovoorts. Alle clubs moeten aan zo'n 45 punten voldoen om mee te mogen doen in de Tweede Divisie. Eigenlijk is het punt van de arbeidscon tracten het enige punt waaraan AFC niet voldoet. De verlichting op het hoofdveld, ook een punt uit de lijst, komt er natuurlijk pas wan neer ons nieuwe sportpark gereed is. Waarom niet het systeem zo aanpassen dat voor elk van de verplich tingen voor de clubs punten worden toegekend. En dat er totaal een minimale score moet worden gehaald. Dan zou je bijvoorbeeld voor een hele goede jeugdopleiding extra punten kunnen halen die bij voorbeeld het tekort aan punten voor die contracten compenseren. De logica is dan als volgt. Een club kan het geld maar 1 keer besteden. Ofwel aan het (fors) betalen van relatief gearriveerde spelers uit het betaald voetbal ofwel aan het opleiden van de jeugd. Dat laatste lijkt ons veel zinniger dan het eerste omdat juist dan de continuïteit wordt gewaarborgd. Met deze aanpassingen is het hele amateurvoetbal geholpen. Hier sluit het aan op de ambitie van de KNVB, "Winnaars van Mor gen", waar vol wordt ingezet op de jeugd. De tegenstanders voeren aan dat het zonder contracten een rotzooitje wordt en wijzen naar WKE, Young Boys, Turkiyemspor, et cetera. AFC pleit zeker niet voor het loslaten van controles. Geenszins! 5

Schakels (clubbladen) | 2017 | | pagina 7