AFColumns 7 december 2016 95e jaargang nr. 4 Commissie zelf een vergelijkend waren onderzoek naast het vaasje Amstel (met het AFC. logo!) van ons uitbaters-duo Frans Ris en Joop Kenter. Vocht is erg belangrijk voor een sporter. Al bij een vochtverlies van 2% van het lichaamsgewicht neemt het prestatievermogen meetbaar af. Vocht gaat verloren door zweet, daardoor ook verlies van kostbare zouten. Een goed doordachte samenstelling met natrium, kalium en koolhydraten, kan ervoor zorgen dat het aangeboden drankje optimaal door ons maag-darmsysteem wordt opgenomen, waardoor uitdroging (dehydratie), kracht- en concentratieverlies wordt voorkomen. De ideale dorstlesser is een z.g. isotone drank, waarbij koolhydraten en de genoemde elektrolyten eenzelfde concentratie oplossing hebben als ons circulerend bloed. Cafeïne blijft echter de meest gebruikte presta tie verbeterende stof, maar zeker voor ons lichaam niet de meest essentiële nutriënt. De optimale dorstlesser is een drank die snel vocht en koolhydraten via het maag-darm systeem moet leveren aan het bloed. Het etiket op die drank moet de volgende samenstelling duidelijk weergeven: kool hydraat gehalte van meer dan 8%, natriumgehalte tussen 46 en 110 milligram en duidelijk met isotone, water, zout, vitamines en elektro lyten, dus in zelfde concentratie als het bloed, vermelding maken. Een anekdote hierover: Tijdens de Maccabiah Games (Joods Olympische Spelen) in Israël 1981 was een chronisch tekort aan voorraad aan het te dure Isostar en Gatorade. De medische staf waaronder Dr. Ernst Gortzak en ik vermengden in de late avonduren tientallen jerrycans met kraanwater, keukenzout en gewoon ranja. Lekker en goedkoop. Uitgerekend dat jaar won Nederland, met vele A.F.C.vedetten, het voetbalzilver achter Israël. Vol mondig werd de aanwezigheid van Isostar en Gatorade geprezen omdat juist bij deze extreme warmte de medische begeleiding "kosten nog moeite" hadden gespaard dit talentvolle voetbalelftal hiervan te moeten voorzien. We hebben vreselijk gelachen. Frans en Joop doe mij nog maar effe een vaasje! Inloopspreekuur voor A.F.C-ers maandag en woensdag 16.00 - 18.00 uur in het Bas Rachman Sportmedisch centrum. De Medische Commissie: Lex Swaan (clubarts) tel. 06 53674434 Bas Pijnenburg (orthopeed) 06-54961125 Fysiotherapeut: Wim Crouwel (voorzitter) e-mail: wim.crouwel@xs4all.nl Michael Olivieira (sporttherapeut A-selectie) 06-21278122 Co GroszeNipper tel. 06-44352970 Bijdrage van de afgelopen weken. De columns hebben eerder op onze website gestaan. Column van Hennie van de Weerd 12 november 2016 "HOE IS HET METPETER POST?" In deze rubriek "Hoe is het metkomen er oud eerste elftalspelers van AFC aan het woord die hun sporen hebben verdiend bij de club. In deze column gaan wij de 30- jarige Peter Post interviewen. Peter speelde in de periode 2006 tot 2013 bij AFC in het eerste elftal als centrale verdediger en speelde daar een belangrijke rol. Hij kwam tot 185 wedstrijden en scoorde 18 doelpunten. In het seizoen 2009 2010 werd hij onder Cor Ten Bosch kampioen in de Hoofdklasse. In 2013 vertrok Peter voor drie seizoenen naar de Ajax zaterdag amateurs. Onder de latere coach van AFC Bart Logchies promoveer de Ajax naar de zaterdag Topklasse. Peter: "Dat was ook een hele mooie erva ring. Via de nacompetitie de Topklasse in. Wedstrijden tegen topploegen zoals Spa kenburg, IJsselmeervogels, Rijnsburgse Boys en Katwijk. SV Hoek uit Zeeland zat er ook bij. En bij Hoek uit moest ik naar de dopingcontrole samen met Raymond Ho- moet. Nou dat was me wat zeg. De bus heeft anderhalf uur moeten wachten op mij. Ik had in de rust al geplast en dat was niet slim. Het was ook nog een takken eind rijden (3 uur) maar ook dat was weer een ervaring die altijd blijft hangen". Post doorliep zijn jeugdjaren bij Amstelveen Heemraad. Na zijn jeugd en twee jaar in de A1 was het AFC waar zijn voetbalcarrière gestalte kreeg. Post was 18 jaar toen hij bij de zondag1 kwam. Onder John Kila trainde hij het eerste half jaar. Daarna nam Pim van de Meent het over van Kila. Op 19-jarige leeftijd kwam hij onder leermeester Ton du Chatinier. Dat had nogal wat voeten in de aarde. In die periode werd hij namelijk ook geselecteerd voor het Nederlands amateurelftal. De meeste spelers werden in die tijd uit de omgeving van Amsterdam en Zuid-Holland geselecteerd. NEDERLANDS AMATEURELFTAL Peter: "We reisden toen naar Dublin in Ierland waar we tegen het nationale elftal moesten spelen (2-1 verlies). Ook in Engeland moest ik spelen in Birmingham tegen Engeland (4-1 verlies). In Nederland moesten we het opnemen tegen Estland, Zweden en Portugal op de velden van Legmeervogels, Noordwijk en Lisse. Dat ik erbij was met de wedstrijden was echt een gave belevenis voor mij. Ik heb er ook een hoop van geleerd kan ik zeggen". STAGE FEYENOORD "In ben die periode ook met twee andere spelers geselecteerd voor Jong Feyenoord. Daar heb ik drie maanden stage gelopen. Ik moest twee-drie keer in de week van Amsterdam naar Rotterdam naar Var kensoord om te trainen. Gert-Jan Verbeek en Raymond Verheijen waren toen de trainers. Dat is helaas niets geworden omdat de selectie van het eerste en het tweede werd samengevoegd". Peter vervolgt: "Daarvoor had je twee aparte selecties met ook aparte contractspelers. Dat is in dat jaar gewijzigd en samengegaan. Toen wist je al op voorhand dat je heel goed moest zijn om aan te sluiten bij de selectie. In april kregen we dan ook te horen dat er geen plaats was voor ons. Terugkijkend kan ik zeggen dat ik een geweldige peri ode heb meegemaakt. En het shirtje van Feyenoord (lachend) zat best lekker hoor". TERUG KOMEND OP EEN AANTAL TRAINERS VAN PETER Toen Peter bij AFC begon onder Kila volgde al snel zijn tweede en dat was Pim van de Meent die Kila's taken had overgenomen. Ton du Chatinier kwam na Van de Meent op zijn pad. Op Ton du Chatinier komen we later op terug. Wat er onder Van de Meent gebeurde was een hilarische periode die Peter nooit meer zal vergeten. WEDSTRIJD WEER AFGELAST Peter: (schaterlachend) "Toen Pim trainer werd in januari had hij de eerste vijf competitiewedstrijden die we thuis moesten spelen afgelast. Hij vond dat we eerst maar eens aan elkaar moesten wennen om bepaalde spelsystemen door te voeren. In die tijd kon de club zelf nog de velden afkeuren. Je voelt hem al aankomen want elke keer werd het veld afgekeurd bij AFC. Op een gegeven moment hadden we vier- vijf wedstrijden achterstand op de rest. We hebben helemaal dubbel 15

Schakels (clubbladen) | 2016 | | pagina 17