m Van de Medische commissie L J SDW Namens de archiefcommissie, Wim Ringe De zin en onzin van sportdrankjes 7 december 2016 95e jaargang nr. 4 Een aardenwerken Delfts Blauw bord t.g v. het 50-jarige bestaan van AFC. Het bord kwam in ons bezit via een e-mailtje op 30 augustus met als inhoud: "Bij een schuuropruiming vonden wij dit bord. Hebben jullie hier belangstelling voor?" Was getekend Dolf van Elten, Naarden. Dankzij Frank Reddering is het daar inmiddels opgehaald en nu aanwezig in het archief. Het bord ziet er prachtig uit, is onbeschadigd en kostte ons niets. Bij de leden van de archiefcommissie was het bestaan van dit bord onbekend. De datum meldt 15 januari 1945 en dus nog midden in de hongerwinter van WO II. Nazoeken in het doorzoekbare archief leidde echter tot de volgende, en enige tekst: "Op de op Zaterdag 14 september 1946 in 'Belle- vuegehouden vergadering van den A. V.B. over handigde Voorzitter H. Putter aan de A.F.C. - afgevaardigden een buitengewoon fraai wandbord ter herinnering aan het 50-jarig bestaan van de A.F.C. A.F.C. is met dit zeer fraaie cadeau zeer in de wolken en binnenkort zal het ons Clubhuis op luisteren. Het Bestuur stelt dit cadeau wel zeer op prijs, temeer daar de verhouding tussen A.F.C. en de A. V.B. steeds van aangename aard is geweest en de samenwerking niet te wenschen overlaat. Binnenkort krijgt het bord een plaats in een van de vitrines, de plaats waar het natuurlijk hoort zodat iedereen het in het echt kan zien. Talrijke A.F.C.-Thuis programmabladen Op de laatste jaarvergadering had Max Flam het al aangekondigd. Hij zou het archief verrijken met enige tietallen A.F.C.-Thuis program mabladeren uit begin jaren '50 en de jaren '60. Op 3 oktober was het zover en kwam Max ons die programmabladen overhandigen. Het blijkt een zeer welkome aanvulling te zijn op het archief omdat juist in die jaren weinig programmabladen aanwezig zijn. Het is dan een feest om die bladeren nog een door te kijken. Je leert dan (jaargang 1950-51) o.a. dat: Pia Beck met haar trio optreedt in De Vliegende Hollander in de Leidschestraat, Je een Dodge-Coronet kunt kopen met betaling in dollars, eventueel alleen guldens, Een pakje Old Mac ("Altijd trek in 70 cent kost, Het grootste magazijn voor Goud, Zilver, Horloges en Klokken, Kan is: "Wat Kan kan, kan Kan alleen", En in bioscoop Nöggerath de film "De bruid was een man" met o.a. Carry Grant te zien is. In AFC-Thuis van 24 november 1968 valt o.a. te lezen dat: De doelpunten beter te zien zijn met een prismakijker van Loe Lap, Hazenberg 7 herenmodezaken ("mode van straks, moden van nu") heeft in Amsterdam, Bij hoofdpijn 2 aspro's genomen moeten worden ("en U bent snel weer fit"), Je de gehele nacht tegen populaire prijzen terecht kunt in de Am- stelclub van W.G. Staats, En in cinema Du Midi (Apollolaan) Irma La Douce draait met o.a. Jack Lemmon en Shirley MacLaine. In datzelfde nummer staan ook de opstellingen voor die zondag bij AFC - SDW. _L AFC Kuibnt 2 Huisman 3 li-onnet 4 Van Till 5 Stiinke 6 Dfi&lima 7 y, d- Bo«" 6 Vliytman 9 Kuitfi 10 Slaap SchtidirecMer 11 Tichelaar G, Govt 10 Van Ditptn 9 Van Wiaringen 7 Lobbes Aekerman 5 Bis schot 4 Van Kalken 3 Thomas ■WNaawwia* Kraak 1 li Kamna 3 Maatman 2 Koel Bij AFC bekende, welhaast overbekende namen zoals Kulkens, Seun- ke, Draaisma, Husers en Kemna. Alleen al bij het lezen van die na men stond je met 1-0 voor. SDW, Sterk Door Wilskracht, 1907, uit Amsterdam-West, was in die tijd natuurlijk een heel bekende en niet te onderschatten tegenstander. Bekende leden waren André Ooijer en de broers Witschge. Nu heeft het alleen nog jeugdelftallen. De ontmoeting in november 1968 eindigde in 2-1 overwinning voor AFC. AFC werd kampioen, SDW derde. Ook in de opstelling van SDW een (nu voor ons) bekende naam: Thomas (nr. 3) ofwel gewoon Bep zoals we hen nu aanspreken. Het kan raar lopen in het leven. Onnodig te zeggen dat de archiefcommissie zich van harte aanbevolen houdt voor documenten of andere voorwerpen over AFC die op zol ders en achterkamers liggen. Geef maar aan ons, dan gooien wij wel weg wat niet de moeite van het bewaren waard is. Door: Wim Crouwel, fysiotherapeut Sportdrankjes, je komt ze overal tegen. In voetbalkantines, sportscho len, sportwinkels en zelfs op scholen zie je ze staan: de felgekleurde sportdrankjes. Er is een enorm aanbod van verschillende sportenergie drankjes. Voor menig sporter erg moeilijk uit dat enorme aanbod de juiste dorstlesser te vinden. Deze keuze wordt nog eens extra bemoei lijkt omdat er naast de dorstlessers ook een veelvoud aan energie drankjes te verkrijgen zijn, velen met een overmaat aan meervoudige suikers. Omdat wereldwijd onderzoek wordt gedaan naar de samen stelling en effecten van de diverse sportdrankjes doet de Medische 13

Schakels (clubbladen) | 2016 | | pagina 15