Medische commissie Van Harte Bestuursmededeling Bijeenkomst Zilveren Ploeg Van de Getrouwd_op 2_oktober op Capri Laurens Bianchi en Lorraine Duterloo Namens Senna en de AFC onze welgemeende gelukwensen aan het paar. 19 oktober 2016 95e jaargang nr. 3 Laatste nieuws over onze kunstgrasvelden Vorige week woensdagavond was de uitzending van het tv- programma Zembla, waarin specialisten zich grote zorgen maakten over de gezondheidsrisico's van kunstgrasvelden. Met name de infill, bestaande uit rubber korrels, zou gevaarlijk zijn voor alle gebruikers. De KNVB en het RIVM ontkenden dat de sporters op die velden grote risico's liepen en lieten het voetbalprogramma gewoon door gaan. Een aantal gemeenten en een aantal clubs besloten geen gebruik meer te maken van die velden en het spelen daarop te verbieden. Maandagmiddag j.l. heeft de KNVB, de RIVM en een aantal markt partijen gespecialiseerd in kunstgrasvelden overleg gevoerd dat heeft geleid tot de afspraak dat binnen 14 dagen een openbaar plan van aanpak gereed is. In dat plan van aanpak wordt in ieder geval bekend op welke stoffen en op welke gezondheidsrisico's getest gaat worden. Ook de methode van eventuele verwijdering en vervanging van infill, voor zover noodzakelijk, zal worden besproken in dat plan. AFC volgt dagelijks alle ontwikkelingen op dit gebied en heeft deze week diverse keren overlegd gevoerd met de KNVB en gespeciali seerde partijen in de markt van kunstgrasvelden. Zoals eerder aangekondigd wil AFC een eigen onafhankelijk onder zoek laten uitvoeren of, indien nodig, zelfstandig te kunnen beslissen over de noodzaak van vervanging. Vrijdag 14 oktober zijn er op alle kunstgrasvelden monsters genomen door een internationaal gerenommeerd gespecialiseerd bedrijf op dit gebied. Dit was belangrijk zodat er later geen discussie kan ontstaan over de monstername of over de deskundigheid van het bedrijf. De monsters zullen door een laboratorium in Duitsland worden on derzocht. Daarvoor is informatie noodzakelijk van de RIVM welke stoffen en welke gezondheidsrisico's worden onderzocht. Die infor matie is dus eind volgende week beschikbaar. Zodoende kunnen wij, geheel onafhankelijk, het onderzoek op gelijke wijze uitvoeren als de RIVM. Analyses en conclusies zullen, wat ons betreft, binnen afzienbare tijd bekend zijn, waarna mogelijke vervolgacties kunnen gaan plaatsvin den. Met een tweetal bedrijven zijn contacten gelegd voor de verwijdering en vervanging van de infill. Over de mogelijke kosten is nog niets definitiefs bekend, echter het gaat hier wel over zeer substantiële bedragen. Wordt vervolgd. Situatie oude kunstgrasveld Het oude en reeds vervangen kunstgrasveld dat ligt rechts bij de huidige entree voor het clubhuis is zo'n twee jaar geleden vervangen. Dit kunstgrasveld werd destijds aangelegd met zwarte rubber korrels. Het bestuur heeft zich destijds beijverd om die korrels, waarvan wij dachten dat daar weleens een risico aan zou kunnen zitten omdat die infill stonk, vervangen door granulaat (witte kleur) dat niet stonk en waarmee (achteraf gezien) geen risico werd gelopen. De extra kosten (meer dan 50.000 euro) waren destijds voor het over grote deel voor rekening van AFC De generatie kunstgrasvelden die nadien zijn aangelegd, vielen qua gezondheidsrisico onder toezicht van de RIVM die de velden i.o.m. de KNVB, Gemeente en fabrikanten hebben goedgekeurd. Tenslotte dient nog vermeld te worden dat alle velden, gras- en kunst grasvelden, eigendom zijn van de Gemeente Amsterdam, die ook het onderhoud verzorgt. Vrijdag 4 november 2016 vindt de traditionele bijeenkomst van de Zilveren Ploeg plaats in ons clubhuis. De leden ontvangen over circa twee weken de uitnodiging. Leden/donateurs, die in 1991 lid/donateur zijn geworden en dat 25 jaar zijn gebleven, ontvangen eveneens een uitnodiging. Leden/donateurs, die langer dan 25 jaar lid/donateur zijn en nog geen lid van de Zilveren Ploeg zijn, maar dit jaar willen toetreden, kunnen zich melden bij Edwin Geluk, Tel.0651585908 of email edwingeluk252@gmail.com Door: Wim Crouwel, fysiotherapeut. AFC - Jong AZ 2-2 gewoon op autobanden granulaat. Jawel, de kogel is door de kerk. Na een bevlogen voorstelling van zaken door voorzitter Ad Westerhof in de Schakel j.l. omtrent het heden en de toekomst van AFC met betrekking tot met autobanden granulaat ingestrooide kunstgrasvelden, kreeg de Medische Commis sie voor het eerst een vraag van ons lid Paul de Herder (lid nr. CBGS35Q sinds 1999). Paul toonde mij een schaafwond na sliding op het kunstgras waar een willekeurig patholooganatoom in zijn handen zou wringen. Het advies om deze oppervlakkige schaafwond huishoudelijk te wassen en steriel af te dekken werd door Paul opge volgd. Eind goed, al goed. Er is één maar: nogal wat onderzoek naar de veiligheid van kunst grasvelden, is en werd betaald door de kunstgrasfabrikanten zelf en werd toen als "onafhankelijk" gepresenteerd. Het programma Zembla heeft echter vorige week alle media weer op scherp gesteld. Bij het veelbesproken onderzoek door IndusTox Consult werd de urine op zeven volwassen mannen onderzocht en het project werd gefinancierd door kunstgrasproducent Ten Cate, autobanden recycle-organisatie RecyBEM, de branchevereniging voor banden- en wielenbranche VACO, de kunststoffenfabrikant DSM, de KNVB en NOC*NSF. Het RIVM en het ministerie van VWS zaten in de begeleidingscommissie. Autobanden mogen niet bij het huisvuil, niet bij het grofvuil en mo gen niet worden gestort. Ze worden apart verwerkt. Niet voor niets zal je zeggen. Banden bestaan voor 40 tot 60 procent uit rubber, voor 20 tot 35 procent uit carbon black (roet) en tot 25 procent uit olie die veel polycyclische aromatische koolwaterstoffen (pak 's) bevat. Roet, pak 's en veel andere toevoegingen zijn gewoon giftig. Rond 2018 zal onze mooie club AFC in het bezit zijn van 5 kunstgrasvelden, volle dig verlicht en 24/7 bespeelbaar. Overal ter wereld wordt American football, baseball, hockey, cricket en rugby gespeeld op volledig kunstgras met allerlei soorten granu laat, geen enkel probleem. Enkele aspecten in het nadeel van kunst gras zijn wel het vermelden waard, zoals minder schokdemping op gewrichten van de onderste ledematen als wel meer uitgebreide schaafwonden na sliding. Echter dermatoloog Piet van Erp van het 5

Schakels (clubbladen) | 2016 | | pagina 7