ik ben absoluut geen kakker en heb ine hier nooit onprettig gevoeld." beerd, maar het lukt maar niet. Je kunt ook naar IKEA op zondag.' 'En ach, dat elitaire imago... Je ont komt er niet aan. Alles wat binnen de ring zit, wordt vanzelf elitair. Ik ben absoluut geen kakker en heb me hier nooit onprettig gevoeld.' Het is ook vaak jaloezie, zegt Maarten. 'De contributie is inderdaad hoog (387 euro voor senioren, red.) - maar dan hoef je niet achter de bar te staan, en worden avonden als deze georganiseerd. Zelf ben ik vaak speaker op zondag. Ik schrijf af en toe wat voor de site. Zo doet iedereen wel wat. En het is een financieel gezonde club. Er wordt niet achterlijk veel geld uitgegeven aan het eerste.' MAARTEN LOOPT naar boven. De prijs uitreiking van de Be Friends Cup gaat beginnen. In het club huis zitten de senio renteams achter een bord kipsaté. Het bier vloeit rijkelijk. 'De Be Friends Cup is een mooi moment om te voetballen, te eten, en dronken te worden', zegt Lou Hekster door de microfoon - gejuich uit de zaal. Hij bedankt een paar mensen, waaronder Cocky. 'Cocky bedankt! Wie kent hem niet!' We hebben gespeeld om deze beker', wijst hij naar een exemplaar van het for maat Champions League. 'Maar die is zo lelijk, die neem je niet mee naar huis, die laat je hier staan. De winnaars krijgen allemaal een waardebon van 50 euro. Vrij te besteden bij de V&D.' Opnieuw gejoel en gelach. 'Mannen, bedankt! Maak er een mooi seizoen van!' Ook Jeroen Brussee (54) zit achter een bord friet met saté. Hij is teammanager van AFC 1, trainer van Zaterdag 2, en traint ook nog Zaterdag 3 en 5. Ja, zegt hij, AFC hecht aan tradities. 'We willen een correcte en beleefde club zijn. Geen enkel elftal speelt bijvoorbeeld met shirt reclame. Dat willen we hier niet hebben.' 'Elke dag is hier wat te doen', zegt Lou Hekster, die net de prijsuitreiking deed, bestuurslid is, en nu naar Rostov-PSV zit te kijken. We hebben ook een biljartclub. Je weet dat als je een avond naar AFC gaat, je je vrienden tegenkomt.' Onder tussen mist PSV weer een penalty. Niet te geloven, zegt Lou. 'Da's een dure hoor.' SPAKENBURG, zaterdag 1 oktober, even voor half vier. Het voornamelijk christelijke vissersdorpje lijkt nog sla periger dan normaal. De straten zijn leeg, behalve die van de markt, waar het krioelt van voorname lijk visetende mensen, en het geschreeuw van marktkooplui nooit ver weg is. Op Sportpark De Westmaat is het ook druk en rumoerig, met dank aan een handjevol fana tieke supporters van 'de Blauwen', van Spakenburg. Hun buurman en eeuwige rivaal, De IJsselmeer- vogels - de Rooien - spelen vandaag uit. AFC domineert het eerste deel van de eerste helft, voetbalt beter, maar moet net voor rust toch nog vrezen voor een tegengoal. Het blijft 0-0. 'We spelen niet slecht', zegt Jack van Gelder (65), terwijl hij aan een sigaar trekt. Zij spelen echt zaterdagvoetbal, de lange bal. Wij spelen veel verzorgder.' Jack begon bij AFC toen-ie 10 was. Hij zat later in het bestuur en de technische commissie, en adviseerde veel trainers. Hij is er elke week bij, waar hij ook heen moet. En verliezen ze? Dan is hij toch chagrijnig. AFC is mijn club, zegt hij, en niet Ajax, hoewel dat vaak gedacht wordt. 'Ik heb niks met Ajax.' Tien jaar geleden stopte hij met voetballen. 'Mijn team vond het niet erg dat ik stopte. Dat is het moment om te kappen.' Zijn zoon werd lid op de dag dat-ie geboren werd. Zijn kleinzoon zit naast 'm, die gaat ook altijd mee. Het elitaire imago is iets van veertig jaar geleden, zegt Jack. 'We hebben het laagste budget van de Tweede Divisie. AFC is een meltingpot van allerlei cultu ren. Gedraag je normaal - dat is hier de mentaliteit.' De wedstrijd lijkt AFC te ontglippen in de tweede helft. De Blauwen komen op voorsprong en krijgen in de 77ste minuut een penalty. Ik hoop dat ze goed naar PSV hebben gekeken, zegt Jack. En jawel, Van den Meiracker raakt de paal. Jack is even opgelucht, maar wordt er niet geruster op. 'Ik denk niet dat we 'm winnen, jongens. Ik denk dat we 'm door een kutgoal verliezen.' 'De scheids is erg beïnvloedbaar op appelleren. En die 5 maakt alleen maar overtredingen.' Ondertussen vertelt-ie: We gingen met AFC ooit op trainingskamp naar de Canarische eilanden. Hadden we een oefenwedstrijd geregeld tegen Spaken burg. Op zondag. Mocht het dorp niet weten.' 'Penalty!', schreeuwt een AFC-supporter naast hem, wanneer een AFC-aanvaller naar de grond gaat. Niks aan de hand, sust Jack, gewoon goed verdedigd.' Even daarna: 'Let eens op die 5, grens! Hij houdt alleen maar vast!' Bij de 1-1 van Pieter Koopman in de 83ste minuut springt hij juichend op. Als-ie weer zit: 'Nou, nog één sigaar dan. Dan zijn ze op ook. Ik rook me de pokken tijdens zo'n wedstrijd.' Bij de 1-2 van Tom van den Brink, een ziedend schot in de kruising, rent Jack met de armen omhoog richting het veld. En na het eindsignaal springt-ie op: 'Jajajajajaja!!!' Ondertussen wordt hij toegezongen door fans van IJsselmeervogels die komen buurten, en even onschuldige als plagerige liedjes zingen over hun blauwe rivalen. Zij zingen Jack Van Gelder toe. En als hij ze na de wedstrijd passeert, wordt hij door een supporter hartstoch telijk geknuffeld. Jack en de Rooien zijn vandaag vrien den geworden. 39 19 oktober 2016 95e jaargang nr. 3 VARAGIDS- 42 - 2016 27

Schakels (clubbladen) | 2016 | | pagina 29