Is de Tweede divisie op die manier wel een verkoopbaar product, zoals de KNVB dat voor ogen had? Of had de voetbalbond helemaal niets voor ogen, maar was het slechts de zoveelste knieval richting het betaalde voetbal zonder verder na te denken over de consequenties in de praktijk? Die praktijk diende zich al aan in de Eerste divisie, maar de nieuwe Tweede divisie is wat dat betreft gewoon één op één geko pieerd, met dezelfde grove weeffouten. En natuurlijk houden de BVO's zich aan de gestelde regels. Clubs wijzen een functionaris aan om te waken over wie wel of niet mag aantreden in het belofteteam. Dat is een uitgebreid pakket aan voorschriften, met als meest simpele regel dat maximaal twee spelers ouder dan 23 jaar dispensatie krijgen om te mogen spelen bij de beloftes. Jong Almere City FC (Derde divisie) heeft die regel al een keer overtreden en een punt in minde ring gekregen. Jack van Gelder: "Uit één Fred Friday halen wij vier jaarbegrotingen" Magid Jansen: "Op termijn kan AFC hier niet tegenop boxen" Maakt mij niet zoveel uit Du Chatinier: "KNVB, geef Jong AZ maar gewoon de titel" ding op de komende tegenstander, hebben op die manier geen enkele zin. De ene week komt de BVO met team X in het veld, een week later met ploeg Y. En X en Y kunnen fors in kracht van elkaar ver schillen. Competitievervalsing dus en dat probleem speelt nu ook in de Tweede divisie, zie de begrijpelijke en terechte uitspraak van Du Chatinier, en ook in de Derde Divisie, al voeren daar de belofteteams niet de boventoon, zoals Jong AZ dat wel doet. Jong AZ heeft dit seizoen al gebruik gemaakt van de diensten van Muamer Tankovic, Robert Mühren, Mats Seuntjes, Levi Garcia en Fred Friday, stuk voor stuk spelers met een vet A-contract. Nog knap dat clubs als GVVV en AFC de Alkmaarse beloften aan hun jasje kunnen trekken. En zeker knap dat AFC gelijk speelde in het hol van de leeuw. AZ-coach Martin Haar was na afloop om een andere reden woest dan Du Chatinier, die zijn AFC weer naar een mooi resultaat zag knokken. Ja, dat krijg je ervan als je steeds maar moet afwachten hoe het elftal van de week eruit ziet. Dat Jong AZ wordt, hoe graag Haar dat ook wil, nooit een eenheid op die manier. Van website 'Tweededivisie.org' van 18 oktober door Jelmer Geerds AFC-coryfee Jack van Gelder is apetrots op de prestaties van zijn geliefde Amsterdamse club. Met achttien punten uit tien wedstrijden staat de club op de keurige derde plaats in de Tweede Divisie. "Ge zien onze begroting, presteren we uitstekend", vertelt hij tegenover TweedeDivisie.org Opzet is een gedrocht "Qua begroting zouden wij eigenlijk onderin moeten spelen", stelt Van Gelder vanaf de tribune, kijkend naar de prestaties van zijn ploeg tegen Jong AZ. "We spelen naar onze mogelijkheden. Bij Jong AZ staat een spits in het veld (Fred Friday, JG) die meer verdient dan (5 ton per jaar, JG) dan vier keer onze jaarbegroting. Om die reden vind ik de Tweede Divisie in deze opzet een gedrocht. Die betaald voetbalteams horen er gewoon niet thuis." Twee bankjes langs de kant De presentator vervolgt: "Ik moet zeggen: de ambiance en tribune bij Jong AZ zijn nog best aardig, maar we hebben ook uit bij Jong FC Twente gespeeld. Daar stonden twee bankjes langs de kant waar nog geen vier mensen op konden zitten." 19 oktober 2016 95e jaargang nr. 3 Van website 'Tweededivisie.org' van 17 oktober door Jelmer Geerds AFC leeft momenteel in sportieve weelde. De Amsterdammers staan derde en wisten Jong AZ zondag op 2-2 te houden. Aanvoerder Ma- gid Jansen is in zijn nopjes: "Het is erg knap wat we laten zien met een veredeld vriendenteam." Jansen beleefde sowieso een fijne mid dag op het trainingscomplex van AZ: "Dit is een beetje thuiskomen voor mij", lachte hij tegenover TweedeDivisie.org. "Ik heb zeven mooie jaren bij AZ gehad en nog onder Martin Haar getraind. Leuk om dan weer allemaal oude bekenden te zien." De markante leider van de Amsterdammers is dan ook één van de weinigen die niet zoveel problemen heeft met de aanwezigheid van beloftenteams in de Tweede Divisie: "Het maakt mij niet zoveel uit, eerlijk gezegd. Het enige waar ik moeite mee heb, is dat een speler die in het eerste rood heeft gehad, daarna wel in het beloftenteam mag meedoen." Jansen worstelde tegen Jong AZ aardige duels uit met Fred Friday: "Een goede, sterke spits. Je ziet dat hij kwaliteit heeft. We hebben mooie duels uitgevochten. Hij scoort twee keer, maar dat heeft ook te maken met de lopende mensen vanuit het middenveld." Genieten van dit succes Over de toekomst van AFC in de Tweede Divisie is Jansen voorzich tig: "We hebben nu een goede ploeg die erg gevaarlijk is op de coun ter. We hebben bovendien een brede bank en hoeven voor niemand bang te zijn. Maar tegelijk zijn we ook een club die zich geen financi- ele klappers kan permitteren, zoals bijvoorbeeld in Spakenburg. Daar valt op termijn dan ook niet tegenop te boxen en is voor AFC lastig vol te houden. Spelers krijgen bij ons gemiddeld 400 tot 500 Euro bruto in de maand. Dan is het heel knap wat we laten zien en moeten we gewoon heel erg genieten van dit succes. Bij AFC zie je gewoon spelers die in de buurt wonen en voor wie het voetbal leuk voor erbij is, naast een mooie maatschappelijke carrière. Want ook dat is AFC: al veel spelers hebben via de club een goede baan gevonden." Van website 'Tweededivisie.org' van 17 oktober door Jelmer Geerds AFC-trainer Ton du Chatinier was in zijn nopjes met het 2-2- gelijkspel tegen Jong AZ, maar blijft uiterst kritisch dat de Alkmaarse beloften überhaupt in de Tweede Divisie spelen: "Het heeft weinig zin om vooraf een analyse te maken van Jong AZ, want je ziet toch weer vijf andere namen tegen ons staan opgesteld." Gewoon competitievervalsing De uitgesproken oefenmeester draaide er dan ook niet omheen tegen over TweedeDivisie.org. "Dat is gewoon competitievervalsing. Dan zou ik zeggen: KNVB, maak Jong AZ maar gewoon gelijk kampioen. Dat neemt niet weg dat ik vind dat we heel volwassen tegen ze heb ben gespeeld. Over het gehele duel gezien vind ik zelfs dat we ver diend gelijk hebben gespeeld", vervolgt de voormalig trainer van onder andere Spakenburg en Kozakken Boys. Ik zie wel een groeicurve Du Chatinier is dan ook tevreden met de prestaties van zijn ploeg over de eerste tien competitierondes: "We wisten vooraf niet goed wat we van de competitie konden verwachten, maar ik ben heel tevreden met hoe we tot dusverre presteren. Ik zie wel een groeicurve, met name met de bezetting op het middenveld, waar we vorig seizoen kwetsbaar waren. Het is lekker om nu een weekje vrij te zijn. Ik ben geen trainer die dan per sé in het vrije weekend een oefenwedstrijd 22

Schakels (clubbladen) | 2016 | | pagina 24