Rechtvaardig handelen lijkt voor de KNVB geen optie meer 21 september 2016 95e jaargang nr. 2 vroeg Rinske zich af. In het doel. Oh, daar kijk ik nooit naar ant woordde Rinske gevat. Ik dacht toen van ik kan het wel vergeten. (lachend) Maar gelukkig is het allemaal goed gekomen". GOUDEN BAL Het speldje met de gouden bal betekent heel veel voor de club AFC. Een traditie van hoog gehalte als je kampioen wordt. Bij een tweede titel zit er een diamantje in verwerkt. Nol bezat dat insigne door zijn twee kampioenschappen met The Reds. Maar helaas werd het insigne gestolen. Nol was op zakenreis in Italië. Waarschijnlijk hebben ze toen de speld van zijn jasje afgehaald. Nol was trots want hij droeg hem elke dag. Iedereen mocht weten dat AFC zijn club was. Gelukkig was Rinske de redder in nood en bestelde een nieuwe voor Nol. Op zijn zeventigste verjaardag werd Nol daar mee verrast. Naschrift Bij deze wil ik Edwin Geluk bedanken voor de ontmoeting die hij met Nol regelde. Edwin reed me ook nog even naar Hilversum heen en weer. Mijn dank hiervoor. Column van 29 augustus 2016 van Machiel van der Woude Zoals we bijna iedere dag kunnen lezen is onze voetbalbond het spoor bijster. Of het nu gaat om het Nederlands Elftal, de piramidering, het om zeep helpen van het amateurvoetbal of het (niet) uitsluiten van failliete en/of malverserende BVO's/verenigingen, de KNVB slaat de plank op alle fronten mis. Alles wat lijkt op democratie of kan leiden tot serieuze discussie wordt keihard onderuit gehaald. De clubs zijn er voor de bond, niet omgekeerd. De trein naar de afgrond dendert flink door. Van zelfcorrigerend vermogen is in Zeist geen sprake meer. In eerdere columns ('Noord-Koreaanse toestanden', 'Nu of nooit: andere normen voor het Nederlands voetbal') berichtte ik hierover. Dit keer richt ik me op de belofteteams van de BVO's, die op uit drukkelijk verzoek van de KNVB mee mogen doen aan de voetbalpi ramide. Voor niet ingewijden eerst een korte uitleg van de nieuwe situatie, die neerkomt op een structurele wijziging van de competitie- opzet, waardoor promotie en degradatie tussen prof- en amateurvoet bal verplicht wordt gesteld met ingang van het seizoen 2016-2017. Om tot een betere doorstroming te komen is tussen de Jupiler League en Topklasse, die nu door het leven gaat als Derde Divisie, een Lan delijke Divisie gecreëerd, de Tweede Divisie. Voor deze nieuwe klasse hebben zich inmiddels zeven zaterdag amateurverenigingen, zeven zondag amateurverenigingen en vier BVO belofteteams ge plaatst. Met deze structuurwijziging beoogt de bond een piramidale opbouw, met Eredivisie, Jupiler League en Tweede Divisie, twee Derde Divisies (zaterdag en zondag) en zes Hoofdklassen (drie voor de zaterdagamateurs en drie voor de zondag). Met de voetbalpiramide wil de KNVB toe naar een hogere kwaliteit van het Nederlandse voetbal. Volgens de directeur betaald voetbal Bert van Oostveen betreft het hier een historische beslissing, waardoor het stilstaande water, de sinds 1954 gescheiden wereld van het amateur- en betaald voetbal, in beweging is gezet. Dit dus door verplichte doorstroming tussen beide secties. Er is veel af te dingen op deze koerswijziging, mede bepaald door de bijzondere licentie-eisen die worden gesteld aan deelname aan de Tweede, maar ook Derde Divisie. Eisen die niets met amateurvoetbal te maken hebben en worden gedicteerd door het betaalde voetbal. Door financiële en commerciële dictaten dus, die niet alleen het ama teurvoetbal, maar derhalve op termijn ook de kwaliteit van het top voetbal in Nederland bedreigen. De doorstroming van talent naar het betaalde voetbal, waar het de bond allemaal om begonnen is, zal door de nieuwe opzet veel meer worden belemmerd, nooit meer worden wat het was. Met alle gevolgen van dien voor de concurrentiepositie van het Nederlandse voetbal in het buitenland. De kip met de gouden eieren, de grote amateurclubs met veel jeugd, wordt geslacht ten behoeve van een korte termijn belang, het redden van de bijna faillie te Jupiler League. Het stilstaande water, waar directeur Bert van Oostveen badinerend over spreekt, heeft in de loop der jaren heel wat talent voor het betaalde voetbal opgeleverd. Dat zal in het kolkende, piramidale water heel wat minder blijken te zijn. Maar in dat geval wordt er ongetwijfeld 'gewoon' weer geherstructureerd, uiteraard zonder ruggespraak! Terug naar het centrale onderwerp van deze column, de belofteteams van de BVO's en hun deelname aan de voetbalpiramide. In dit sei zoen zullen dertien belofteteams deelnemen. Drie in de Jupiler Lea gue, Ajax, FC Utrecht en PSV, vier in de Tweede Divisie (AZ, FC Twente, Sparta en Vitesse) en 6 in de Derde Divisie. (zat. Almere City FC, FC Groningen en De Graafschap). en FC Volendam, zon. Achilles'29, Brabant United/FC Den Bosch en FC Volendam). Zes tien BVO's, waaronder Feyenoord en Heerenveen doen niet mee, maar komen wel uit in een onderlinge competitie, zes BVO's (FC Eindhoven, FC Emmen, FC Oss, MVV, Telstar en VVV) hebben überhaupt geen belofteteam. Waarom heeft de KNVB besloten om ook belofteteams toe te voegen aan de Jupiler League, Tweede en Derde Divisie? Er zijn volgens de technisch manager van de KNVB Jelle Goes veel sportieve voordelen, voor de belofteteams en de spelers. En natuurlijk wordt het buitenland van stal gehaald om deze nieuwe aanpak aan te prijzen. Nederland is zo'n beetje het enige land waar belofteteams niet deelnemen aan de 'gewone' competitie en dreigt zo de slag helemaal te missen. Niet verteld wordt dat in de eerste plaats Fox Sports heeft aangedrongen op deelname van de tweede elftallen van de topclubs aan de Jupiler League, om deze divisie aantrekkelijker te doen zijn voor de kijkers. Louter een commercieel motief dus. Andere, sportieve motieven zijn hieraan toegevoegd om deze nieuwe insteek gerealiseerd te krijgen. Vanuit de BVO-wereld zijn er echter genoeg overwegingen om belofteteams niet te laten deelnemen aan de voetbalpiramide. Het is natuurlijk niet voor niets dat 23 van de 35 BVO's (65% hiervan afzien. Meestal worden hier financiële rede nen voor aangevoerd plus het gegeven dat de doorstroom van talent naar de hoofdmacht doorgaans tegenvalt. Liever stalt men een talentvolle speler een tijdje bij een andere BVO. Met zo'n aanpak heb je geen duur belofteteam nodig. Interessant in dit verband is de mening van Andries Jonker, nu hoofd jeugdoplei ding bij Arsenal. Hij werkte ook in Spanje en Duitsland en heeft dus met eigen ogen de voordelen kunnen zien van de inpassing van de belofteteams in de divisies onder de Bundesliga en Primera Division. Jonker is heel duidelijk: deze opzet is alleen waardevol voor de grote clubs (Bayern Munchen en FC Barcelona) en dan nog alleen als zij over een goede lichting beschikken. Zijn voorkeur gaat uit naar een opzet waarbij louter tegen leeftijdgenoten wordt gespeeld in een eigen beloftecompetitie. 'Op deze manier komen de talenten echt aan voet bal toe. Ze moeten niet alleen leren knokken tegen fysiek sterkere tegenstanders, ze moeten vooral leren goed te voetballen'. Jonker is dan ook blij dat in Engeland sprake is van een beloftecompetitie voor spelers onder de 23. Een opzet die de KNVB kennelijk juist niet wil. Deze lessen uit het buitenland worden niet op waarde geschat. En dat is op z'n minst jammer. Jammer, omdat de deelname van belofteteams aan de voetbalpirami de, zoals dat nu geregeld is, veel problemen oplevert. Zoals het nu gaat is er sprake van competitievervalsing op grote schaal. De BVO's uit de Jupiler League hebben dat al vanaf 2013 op niet te misverstane manier kenbaar gemaakt. Dit vooral omdat deze BVO's geconfron teerd werden met zeer verschillende opstellingen van Jong Ajax, Jong PSV en Jong FC Twente. Mede bepaald door de speeldag werd en wordt helemaal niet of juist uitgebreid gebruik gemaakt van spelers van het eerste elftal. Competitievervalsing avant la lettre! Opvallend bij dit alles is dat de hele opzet, net als bij de piramidise- ring, wordt bepaald door het betaalde voetbal. De belangen van de BVO's staan volkomen voorop. Het meest schrijnende voorbeeld hiervan is de hantering van twee strafsystemen door de KNVB. Een 9

Schakels (clubbladen) | 2016 | | pagina 11