Supporter Berry Verdwenen punten Toppers in Oss 16 maart 2016 94e jaargang nr. 8 Column 23 februari 2016 van Wiebe Westerhof Een zaterdag in februari, guur weer met regen en wind. Met een voetbaltas over de schouder wandelen de spelers van zater dag 1 het sportpark op. Tas in het rek, high five ter begroeting. Koffie en een broodje. Terwijl de spelers zich gereed maken in de kleedkamer filosoferen de toeschouwers over de komende wedstrijd. Voetbalgelul, het mooiste wat er is. Iedereen heeft gelijk. Een verzameling AFC-ers met onze eigen Jan van Halst (tactische looplijnen), onze eigen Jan Mulder (de geur van het veld) en onze eigen Johan Derksen (vroeger was alles beter). En we hebben Berry. Supporter Berry hebben we geleend van Ajax, van de vrouwen van Ajax en van de assistent-trainer van Ajax die ook de trainer van onze zaterdag 1 is. Bij iedere wedstrijd die op de scooter te bereiken is, staat hij langs de lijn. Op vrijdag op de Toekomst en op zaterdag op Goed Genoeg. Op de wedstrijddag zet hij het team van Facebookvrienden op scherp. "Hallo Wessel Westerhof met Berry Arends, mij zie je vanmiddag weer bij de wedstrijd. Ik hoop op drie punten tegen DVVA en dat we niet weer gelijk spelen. Er moet gewonnen worden". Een dikke jas, shawl om en zijn camera in de aanslag. Het soort supporter waar je blij van wordt. Hij staat ver af van het type dat Kenneth aan een touw laat hangen. Als de spelers hun warming up houden start voor Berry zijn werk. Iedere oefening en iedere speler wordt gefotografeerd. Later worden die foto's in mapjes op Facebook gezet. Afgelopen weekend waren het er 360. Plus nog een apart mapje foto's (48) van de vrouwelijke scheidsrechter, Berry heeft oog voor het schone detail. Als de wedstrijd start gaat zijn camera lopen. Videobeelden die een dag later ook op Facebook staan. Met bijpassend commentaar. Veel "kom op AFC" en bij een foute pass kritischer commentaar. "Klote pass", "je brengt je zelf in de problemen". Ongemerkt is hij bezig aan een imposante opmars binnen AFC. Zijn netwerk van AFC-ers groeit! En al deze mensen houdt hij scherp via Facebook, hij wenst ze op maandagmorgen een fijne werkweek, vertelt ons hoe het met Anouk Hogendijk gaat, brieft ons over zijn werk en af en toe een foto van een mooie dame tussendoor. Voor Berry zet je als voetballer een stap extra. Zaterdag stond het periodekampioenschap op het spel. Winnen van DVVA was genoeg, maar winnen van DVVA is lastig. Tot de 90e minuut was het 0-0. En dan komt die heerlijke laatste goal. Dat noe men we dan "op zijn Duits", wat overigens onzin is want het Neder lands elftal scoort vaker op eindtoernooien in de eindfase dan onze oosterburen. Nou ja, vroeger dan, toen we nog op een eindtoernooi mochten meedoen. De "last minute goal", een fenomeen in de voet balsport. Het ultieme gevoel van genot dat veel vaker voorkomt dan we denken. Wetenschappelijk onderbouwd zelfs. In de eerste helft wordt minder gescoord dan in de tweede helft, maar een goal rond de 60e minuut komt net zo vaak voor als in de 90e minuut. En toch, die in blessuretijd is wel de lekkerste. Champions Leaque finale 1999. Bayern leidt in de 90e minuut met 1-0 tegen Manchester. Maar de Mancunians scoren twee keer in blessure tijd en winnen. En ontvangen na de wedstrijd een beker waar net daarvoor de naam van Bayern Munchen al in was gegraveerd. Onze goal valt in de 92e minuut. Tobias Kistemaker neemt de bal buiten de 16 vol op de slof: 1-0. Niemand heeft er een foto van, zelfs de camera van het Amsterdamsche Voetbal stond al uit, maar toch: we hebben de beelden nog. Berry blijft namelijk doorgaan tot het laatste fluitsignaal en op zijn camera staat het moment van intens geluk. Supporters als Berry zijn goud waard. Column 3 maart 2016 van Laurens Samsom Het is onomkeerbaar. Afgelopen week, onderweg in de Egyptische hoofdstad Cairo, bereikte me het bericht dat de woonwagenkampers uit Emmen (WKE) definitief failliet zijn. De behaalde resultaten tegen WKE zijn geschrapt, de Topklasse Zondag staat op z'n kop. Voor WKE een catastrofe, voor AFC een flinke klap. De geschiedenis leek zich te herhalen. Al bij de eerste berichten dat WKE mogelijk op de fles zou gaan, begon men te rekenen. Wat zou het Emmense failliet betekenen voor de stand? AFC is het grootste slachtoffer. De knappe 6 punten die 'we' op WKE pakten en nu in mindering worden gebracht, zorgen ervoor dat AFC plotseling niet één maar vier punten achter koploper HFC staat (en twee ploegen komen zelfs langszij op de ranglijst). Terwijl ik mij een weg baande tussen het hectische Caireense verkeer gingen mijn gedachten terug naar zeven jaar geleden. Ook toen hoor den we in februari geruchten over een mogelijk faillissement. Turkiyemspor was destijds de pineut en ook toen werden we hard getroffen. AFC was bezig aan een steengoed seizoen in de hoogste amateurdivisie en we hadden voor het eerst sinds tijden serieus zicht op de titel. Het was zelfs gelukt om het doorgaans ijzersterke Turkiyem te verslaan, thuis èn uit! Maar die zeges bleken fataal. Na het failliet van Turkiyem zakten we als een baksteen door de ranglijst. Ik herinner me de verslagenheid op het nieuws. Al het zware werk voor niets, zo voelde het even. De coach van dat moment, Cor ten Bosch, probeerde er nog een draai aan te geven, maar het mocht niet baten. Met onze 'kampioensploeg' eindigden we uiteindelijk vijfde. Best prima, maar het voelde als een verloren jaar. Tussen het failliet van toen en nu is er een hoop veranderd bij AFC 1. Geen enkele speler van de huidige selectie was er zeven jaar geleden ook bij. Het is een nieuwe generatie die een sportmaaltijd voor de wedstrijd eet, wekelijks niet twee trainingen afwerkt maar drie of vier en uitwedstrijden tot in Limburg speelt. Of we het willen of niet, we zijn van een serieus amateurelftal, een semi-profploeg geworden. Met spelers die op lovenswaardige manier jongleren tussen studie, werk, gezinnen en de geliefde sport. Het meest cruciale verschil is echter dat AFC zich in de tussenliggen de jaren twee keer tot kampioen wist te kronen. Van prachtige tradi tieclub die nooit de beste was, werden we een winnende equipe. Met als belangrijkste ingrediënt: veerkracht. Veerkracht om blessures op te vangen, zware wedstrijden in zeges om te zetten en een slechte reeks collectief een halt toe te roepen. Op die veerkracht wordt nu een ultiem beroep gedaan. Al die AFC1- spelers die 's ochtends op weg gaan naar de universiteit, kantoor of werkafspraak en hun voetbalschoenen al in hun rugzak of aktetas meedragen, zullen de kracht moeten vinden om de plotselinge achter stand in te lopen. Niet angstig naar de teams onder zich op de ranglijst kijken, maar de pijlen omhoog richten. Dit AFC is verder dan zeven jaar geleden, veel verder. Het klapje van een paar verloren punten zal dit keer overwonnen worden met gif, gogme en.veerkracht. Ik zie een kolkend Goed Genoeg voor me, aanstaande zondag. Vanuit de regio waar de tegenstander zich naar vernoemde (Magreb), schreeuw ik hartstochtelijk mee. Yallah, AFC!! Column 3 maart 2016 van Julius van 't Hek Een aantal weken geleden raakte ik op een vrijdag aan het einde van de middag in een kroeg in Amsterdam in gesprek met twee onbekende dames van mijn leeftijd. Net toen ik de dames wilde trakteren op een drankje ging mijn telefoon. Het was een van mijn beste vrienden. Hij vroeg zich af waar ik bleef. Hij vertelde dat ik hem de avond daarvoor in een dronken bui had beloofd om mee te gaan naar Top Oss tegen Dordrecht. Mijn vriend is namelijk spelersmakelaar en had inderdaad de avond lopen opscheppen over de nieuwe linksbuiten die hij gecon tracteerd had voor Top Oss. "Hij kon weleens in de basis gaan star ten", zei hij vol overtuiging. Dit spektakel wilde ik niet missen. Ik vertelde mijn vriend dat ik eraan kwam en hing op. De meisjes vroe gen zich af waar ik ineens heen ging? Hoe ging ik dit nou uitleggen? Het is namelijk alles behalve aantrekkelijk om te vertellen dat je als 9

Schakels (clubbladen) | 2016 | | pagina 9