Geoffrey Galata Medische commissie AFColumns Kopstoot bij Geoffrey Galata "Hoe is het met Edwin Geluk" 17 februari 2016 94e jaargang nr. 7 bewijs is één van de maatregelen uit het actieplan 'Tegen geweld, voor sportiviteit'. "He Scheids! Twee man" Feit of Fictie? Het is een veel gehoorde kreet op het voetbalveld nadat de bal is afgepakt door 2 man. Het lijkt niet eerlijk maar de scheidsrechter fluit de ene keer wel en de andere keer niet. Hoe kan dit? Het zal je mis schien verbazen maar dat de scheidsrechter niet fluit nadat 2 man de bal van je af hebben geprobeerd te pakken heeft een reden. Het is namelijk gewoon toegestaan om de bal met 2 man te veroveren zolang geen van de twee spelers een overtreding begaat. Sterker nogal wordt de bal met 5 man verovert als geen van alle een overtreding begaat is dit dus gewoon toegestaan. Roep de volgende keer dus niet om een vrije trap als door 2 man de bal wordt afgepakt, wacht daarmee totdat een van de 2 een overtre ding maakt. Als je een overtreding maakt, krijgt de tegenstander een vrije schop. Dat is duidelijk. Maar volgt er ook een kaart? En zo ja, een gele of een rode? Soms is het (helaas) helder: de scheidsrechter toont rood, en iedereen is het daarover wel eens. We noemen het 'buitensporig' als je met een duidelijk onnodige actie het risico loopt om je tegenspeler te blesse ren. Het kan ook 'onbesuisd' zijn, zoals we dat noemen. Dan heb je bij je actie geen rekening gehouden met het gevaar of de gevolgen voor de tegenspeler. Hierop volgt geel. De scheidsrechter kan het ook zien als alleen 'onvoorzichtig'. In dat geval is een kaart niet nodig. In de wedstrijd tegen HBS raakte Geoffrey in een kopduel zwaar geblesseerd aan zijn hoofd. Hij bleek een hersenschudding opgelopen te hebben. Bas Pijnenburg en Lex Swaan vingen als eerste Geoffrey op en brach ten bij hem 7 hechtingen aan. Daarna werd hij naar het ziekenhuis gebracht voor een CT-scan en moet nu minimaal 2 weken thuis rus ten. Wij wensen Geoffrey snelle beterschap toe en bedanken Bas en Lex voor hun geweldige hulp. Reeds in de 12de minuut van AFC - H.B.S. zondag j.l. moest na een fors kopduel Geoffrey Galata met een ernstige hoofdwond reeds het veld ruimen. Het was even een naar gezicht te moeten zien dat hij totaal verward naar toegesnelde verzorger en arts volledig apathisch reageerde. Niet alleen bij een heftig bloedende verwonding maar zeker bij "het abnormaal reageren op een normale prikkel" heeft de medische staf voor Geoffry verder spelen verboden. Dit bleek later een uiterst verstandige beslissing. Niet alleen bij boxers, maar ook bij voetbal hebben blessures aan het hoofd soms akelige gevolgen, zoals hersenletsel. De grootste oorzaak hiervan is niet zozeer het koppen van de bal, als wel de heftige kop duels binnen de zestien. Maar ook hoofd-knie contact en zéér zeker de elleboogstoot baart ons kopzorgen, en wordt terecht zwaar bestraft. De K.N.V.B. is reeds een jaar geleden begonnen met de campagne: "Stop de elleboogstoot." De medische commissie van A.F.C. sluit zich hier gaarne bij aan. Een grootschalig onderzoek op dit gebied heeft neuropsycholoog Erik Matser vorig jaar afgerond en de uitslag geeft aan dat hersenletsel in de sport in het algemeen, maar bij voetbal in het bijzonder, zwaar wordt onderschat. Een hersenschudding (commotio cerebri) in het voetbal is doorgaans van lichte aard. Een goede inschatting van de verzorger of jeugdleider maar ook die van een ervaren scheidsrechter is zeker gewenst. Signalen welke je na een kopstoot(hersencontusie) kan waarnemen zijn: de speler is duizelig en maakt een versufte indruk, ook is hij soms verward, of is de gebeurtenis rondom het trauma geheel verge ten. Verschijnselen als hoofdpijn, misselijkheid, duizeligheid of dubbel zien geeft de speler al snel zelf aan. Bij vragen ter oriëntatie op de omgeving zoals: hoe is de stand, wie is de tegenstander en welke dag is het vandaag, zal bij afwijkende antwoorden de speler het verder spelen verboden moeten worden. Gedoceerde rust: in tegenstelling met vroeger waar enkele dagen platliggen en rust werd voorgeschre ven, is bedrust echter tegenwoordig niet meer relevant. Verstandig is na een hersenschudding bij jeugdige spelers een 'wek advies" aan te bevelen. Dit behelst twee tot drie keer per nacht het kind wakker te maken en kijken of deze normaal reageert. Wanneer mag de speler weer de wei in? Het antwoord zal duidelijk zijn; als hij zich ten minste vijf tot zeven dagen geheel fit heeft ge voeld en zonder hoofdpijn is. Bij enige twijfel omtrent dit fenomeen is het altijd raadzaam een huisarts te raadplegen, of laat een scan maken in de polikliniek van een nabijgelegen ziekenhuis. Neem hierin nooit enig risico! Menige club in het Betaalde Voetbal zou zeker jaloers zijn op het functioneren van het medisch team bij AFC. Geoffrey Galata werd weliswaar met 7 hechtingen afge voerd naar het VU-ziekenhuis, waar een scan aangaf verder her senletsel hem gespaard is gebleven. Chapeau Lex Swaan, Bas Pijnenburg, Michael Olivieira en Bas ter Hoeven. Well done. De medische commissie: Lex Swaan (arts) tel. 06 53674434 Michael Olivieira (sporttherapeut) 06 21278122 Co GroszeNipper (sportverzorger) tel. 06 44352970 Wim Crouwel (fysiotherapeut/voorzitter) 06-51050940 wim.crouwel@xs4all.nl mail: Bijdragen van de afgelopen 4 weken. De columns hebben eerder op onze website gestaan. Column 22 januari 2016 van Hennie van de Weerd Voor het seizoen 2015-2016 zal er iedere maand een rubriek ver schijnen onder de titel, "Hoe is het met?", waarbij een oud eerste elftalspeler aan het woord komt. Na Robert Gehring, Mendel Witzen- hausen, Malcolm Esajas, Daniel van Meer, Roy Tular,Theo van Seg- gelen en Henny Kottmann deze keer "HOE IS HET MET EDWIN GELUK" In deze rubriek "Hoe is het metkomen er oud eerste elftalspelers van AFC aan het woord die hun sporen hebben verdiend bij de club. In deze column gaan wij de 64-jarige Edwin Geluk polsen over het wel en wee bij AFC in de tijd dat hij in het eerste elftal voor The Reds uitkwam in de periode 1970 tot 1982.

Schakels (clubbladen) | 2016 | | pagina 7