"Hee, zijn we wakker?!" "Jaardiner, ook Haar diner" 20 januari 2016 94e jaargang nr. 6 Degradatiespook In 1982 was Kottmann zeer belangrijk. Hij was het tenslotte die er voor zorgde dat AFC niet degradeerde. In eerste instantie leek hij de schlemiel van de wedstrijd te worden. In het degradatieduel tegen EDO met een 0-1 achterstand vlak voor tijd leek het gebeurd. Er was geen redden meer aan. Maar in de eindfase van de wedstrijd werd Kottmann alsnog de grote man bij The Reds toen hij de gelijkmaker binnen werkte 1-1. Kottmann voorkwam daarmee dat AFC zou degraderen naar de Eerste Klasse. Vlak voor zijn goal miste hij echter een penalty. Daar ging het één en ander aan vooraf. Henk Bijlsma en de keeper van EDO waren zwaar geblesseerd en moesten behandeld worden. Dat moment had er alles mee te maken dat Kottmann de penalty niet kon verzilve ren. Kottmann: "De blessurebehandeling van Henk en de keeper duurde vrij lang. Normaal had ik er geen probleem mee om een penalty te benutten. Maar het duurde en duurde maar. En dan ga je toch naden ken als ik maar niet mis want dan is AFC gedegradeerd!! Uiteindelijk maakte ik dan toch de gelijkmaker in de extra tijd van 5 minuten. Wat er toen na de wedstrijd gebeurde met de supporters was niet te be schrijven. Zoveel emoties en zoveel vreugde bij de vele meegereisde supporters. Die momenten staan mij nog steeds voor ogen en zal ik ook nooit vergeten". Als het aan Kottmann ligt loopt hij nog wel even rond op sportpark Goed Genoeg. Een functie die op zijn lijf is geschreven bij zijn club AFC. Column 28 december 2015 van Michael Parsser Ik behoor tot het type amateurvoetballer dat niet tegen zijn verlies kan. Het type dat elke training, elke wedstrijd van een team uitko mend in de reserve 3e klasse, net even te serieus neemt. Geforceerde aanwijzingen, geforceerde kreten na een ietwat te laat ingezette tac kle: "Hee AFC, zijn we wakker?!" Vroeger (lees: 1 seizoen geleden) was het nog extremer. Een avond voor de wedstrijd lag ik op tijd in bed, ik stond vroeg op om mij goed voor te bereiden op de wedstrijd. Sterker nog, mijn teamgenoten die wèl van een stapavond hadden genoten keek ik hoofdschuddend aan. Elke training, elke wedstrijd vocht ik, schreeuwde ik, ging ik voorop in de strijd. Ik acteerde een type Jantje Wouters, maar ik mocht nog niets eens de veters strikken van Yaya Sanogo, hoewel.... Dat misschien nog nèt wel! Ik nam het woord, had mij thuis uitvoerig voorbereid, las de opstel ling plechtig voor, ik besprak de standaard situaties met mijn teamge noten die nog half dronken voor zich uit zaten te staren en ik had het, als klap op de vuurpijl, over onze valse spits. Nee, Gerard Joling was niet onze teamgenoot, maar ik had bedacht dat tegen deze grote, statische centrale verdedigers van pakweg Sporting Martinus, een zwervende spits ons weleens de overwinning zou kunnen bezorgen. Mijn zelfbenoemd tactisch meesterbrein maakte overuren en sloeg door. Het was allemaal teveel, eigenlijk veel te veel, maar dit alles was wel met 1 doel: willen winnen, elke training, elk spelletje, elke wedstrijd, geen genoeg nemen met een tweede plaats, altijd maar eerste willen worden! 3 weken geleden keek ik naar een nostalgische wedstrijd, Celtic - Ajax. Europese grootmachten van weleer die gretig op zoek zijn naar een klein Europees succesje. De wedstrijd was niet om aan te zien. Het voetbal van de AFC zaterdag 1 bevat meer automatismen dan beider ploegen die avond lieten zien. Maar toch, Ajax won. Op het laatste moment, onverdiend en ietwat gelukkig. Helaas voor het team en de meegereisde supporters won Fenerbahfe van Molde en was Ajax zo goed als uitgeschakeld. Toch vonden de Ajax spelers en de supporters ter plaatse dit reden tot een spontaan feestje na afloop van de wedstrijd, want hè uitgeschakeld of niet, Ajax won toch?! Ik schaar dit feestje in het rijtje van twee andere misplaatste voetbal feestjes van de afgelopen jaren. Het Nederlands elftal werd groots onthaald na een tweede plaats tijdens het WK 2010 in Zuid-Afrika. Een bezoekje aan de koningin, vervoerd worden per legerhelikopter, een huldiging en een rondvaart door de Amsterdamse grachten die deed denken aan de rondvaart na het behalen van ècht succes in 1988. Feyenoord deed het ook, in de drang naar een klein succesje, dan maar vieren dat je tweede geworden bent. Onbegrijpelijk! Een tweede plaats! Hebben ze het allemaal wel goed begrepen?! Je wordt tweede, dat is niks toch?! Het Nederlands voetbal moet oppassen dat het in de drang naar een klein succesjes en dito feestje, dan maar schaamteloze uitschakelingen of tweede plaatsen gaat vieren, want anders wordt de neergang van het Nederlands voetbal wel heel dramatisch en triest. Wellicht tijd dat er in, het van de buitenwereld vervreemde, voetbal wereldje plaats moet komen voor de amateurspeler waarbij het ook allemaal nèt even teveel is, die het allemaal nèt even te serieus neemt, maar wel op het juiste moment het woord neemt, nèt voor er weer een misplaatst feestje kan losbarsten en roept: "Hee, zijn we wakker?!" Column van 15 januari 2016 door Nicky Hekster Tegen de tijd dat u deze column leest bent u wellicht uitgenodigd voor het AFC Jaardiner, heeft u dat net achter de rug, of u weet hele maal niet wat het Jaardiner eigenlijk is. Welnu, indien het laatste het geval is, dit betreft een jaarlijks terugkerend herenevenement ter ere van de dies natalis van onze club (18 januari 1895, de bijeenkomst wordt dan ook elk jaar op 17 of 18 januari gehouden) van grofweg 150 mensen, voor het leeuwendeel AFC'ers, maar ook vele genodig den afkomstig van de AFC-vriendelijke bedrijven. Deelnemen aan het Jaardiner gaat niet zomaar. Het is op invitatie en dat slechts wanneer u uw sporen bij AFC hebt verdiend, bijv. als eerste-elftal speler, erelid, lid van verdienste, ridder, zilveren ploeger, Henne Boskamp Nobelprijswinnaar, maar ook als voorzitter van de Reds, voorzitter van dochter ACC, of wanneer men anderszins com missielid of functionaris is. Kortom, iedereen die in het heden of verleden iets voor de club heeft betekend of gepresteerd, wordt uitge nodigd. Een elitair gezelschap, het crème de la crème van de club, gehuld in smoking, dat onder leiding van de tafelpraeses, vrolijk brassend en slempend, speechend en keuvelend de avonduren laat wegtikken, waarbij men elkaar met De Club feliciteert en er uit volle borst het clublied wordt gezongen. Om kort te gaan, een pracht van een traditie, die voortkomt uit het AFC Reünistendiner en in de verte appelleert aan het corporale ka rakter dat onze club nu eenmaal vanaf haar oprichting draagt. Immers, toen Pim Mulier het voetbal 150 jaar geleden in Nederland introdu ceerde, was hij op jeugdige leeftijd geïnspireerd door het football, een sport die vooral aan Engelse universiteiten en kostscholen werd beoe fend, en per definitie voorbehouden was aan de upper class van de toenmalige samenleving. En studenten waren het die zich de sport eigen maakten, dispuutsleden, die sinds jaar en dag galadiners, jaardi ners (in de zin van studiejaar en niet verjaardag) e.d. op hun pro gramma hadden staan. Veel van de destijds opgerichte voetbalclubs hebben dan ook namen ontleend aan de Griekse of Romeinse mytho logie. Maar vanwege de Engelse oorsprong van het voetbal heten wij gewoon de Amsterdamsche Football Club (en dus geen AVC), maar is onze kantine nogal altijd een sociëteit en wordt onze vereniging gezien als de meest bekakte voetbalclub van Amsterdam, met allerlei tradities, waarvan het Jaardiner er dus één is. Het zij zo. Parallel, doorgaans op dezelfde datum en tijdstip, wordt er tevens een Jaardiner voor dames georganiseerd. Niet dat er een relationele bijec- tie bestaat tussen de heren die aanzitten aan het Jaardiner en de dames aan hun Jaardiner, nee, voor de dames is dit toch van een andere orde. Geen selectie op basis van verdiensten, in sommige gevallen zelfs geen band met AFC. Prima, alles goed en wel, maar wat dit betreft gedraagt onze club zich nog orthodoxer dan de Joodse traditie, waar bij de mannen van de vrouwen in de synagoge gescheiden zijn, maar tenminste wel op dezelfde locatie aanwezig. Bij AFC zijn wij hemels breed 2.5 kilometer van elkaar verwijderd, zoeken de dames asiel in het Hiltonopvangcentrum aan de Apollolaan, terwijl de heren zich vermeien in het Amsterdam Hotel American aan het Leidseplein. Tradities zijn er ook om doorbroken te worden en aan te passen aan de tand des tijds. Zo werd in 2014 het vrouwen- en meisjesvoetbal bij AFC met groot succes geïntroduceerd. Een ander voorbeeld: al een paar jaar voeren wij in dit land de Zwarte Pietdiscussie, handelend over een eeuwenoude traditie, die volgens slechts enkelen bijgesteld dient te worden. Uw schrijver zal niemand de zwarte piet toespelen, 19

Schakels (clubbladen) | 2016 | | pagina 21