"Hoe is het met Henny Kottmann" ,400* 20 januari 2016 94e jaargang nr. 6 Wit viel de gelijkmaker. Inmiddels waren er 12 ouders richting de kantine gestuurd en was iedereen vermoeid en doorweekt. Onder luid applaus blies Jochem de wedstrijd af. Een gelijk spel en Jochem was de winnaar. Daarna nooit meer iets van hem gehoord. Eigenlijk wel jammer. Column 22 december 2015 van Hennie van de Weerd Voor het seizoen 2015-2016 zal er iedere maand een rubriek ver schijnen onder de titel, "Hoe is het met?", waarbij een oud eerste elftalspeler aan het woord komt. Na Robert Gehring, Mendel Witzen- hausen, Malcolm Esajas, Daniel van Meer, Roy Tular en Theo van Seggelen, deze keer "HOE IS HET MET HENNY KOTTMANN" In deze rubriek "Hoe is het met" komen oud-eerste elftalspelers van AFC aan het woord die hun sporen hebben verdiend bij de club. Deze keer gaan wij de 59-jarige Henny Kottmann polsen over het wel en wee bij AFC waar hij dagelijks rondloopt. Om met een opmerkelijk feit te beginnen, er is niemand bij AFC die een aantal seizoe nen èn speler èn trainer was bij het eerste van AFC. Kottmann kan dat met recht zeggen. V erenigingsmanager Vier dagen loopt hij rond op Goed Genoeg als verenigingsmanager van zijn club! Die taak vervult hij inmiddels zes jaar. Kottmann lachend: "Maak daar maar zes dagen van. Een enorm druk voetballeven, maar ik heb het prima naar mijn zin. Het is een uitge breide functie waarbij ik vooral functioneer als verlengstuk van het bestuur, met name de ondersteuning van de secretaris en van de pen ningmeester, maar ook bijv. de ondersteuning van de commerciële commissie. Daarnaast verzorg ik ook het sportparkmanagement, waarbij een onderdeel is het dagelijks contact met de gemeente wat betreft het onderhoud van ons sportpark. De ondersteuning van de penningmeester is m.i.v. dit seizoen overge nomen door Rinus van Leijenhorst om zodoende mij wat meer te ontlasten. Binnen zo'n grote club als AFC komt er erg veel op je af. Ik ben in vele gevallen vaak het eerste aanspreekpunt voor de club. Kijk alleen maar naar het mailverkeer, 50 tot 100 mails op een dag is niets. Dan heb je ook nog de telefoon die op sommige dagen gewoon lekker blijft rinkelen. Als ik mijn twee jongens van 7 en 11 jaar naar school heb gebracht ben ik hier om kwart voor negen. Meestal rond halfzes ben ik dan klaar. Op de zondag bij de thuiswedstrijden van AFC 1 ben ik ook veilig heidscoördinator. In principe moet ik er dan voor zorgen dat de wed strijd vlekkeloos verloopt in alle opzichten. Niet dat je bij AFC gekke dingen kunt verwachten. Wij hebben altijd twee ingehuurde beveili gers tot onze beschikking die bijv. het sterke drank- en glasgebruik buiten het clubhuis moeten controleren en na afloop van de wedstrijd altijd "de veiligheid" van de scheidsrechters dienen te waarborgen. Daarnaast zijn er nog een aantal andere zaken voor de wedstrijd te regelen, o.a. de radiokamer opstarten, de tegenstander opvangen, de 4de official van kleding en wisselbord voorzien, het kopiëren van de opstellingen voor de perstafel, het veld eventueel vooraf laten sproei en, etc. etc. Een breed scala van alle voorkomende zaken die rond een wedstrijd van AFC 1 dienen te gebeuren. Ik ben altijd op zondag om twaalf uur aanwezig om rustig orde op zaken te stellen. Rond halfzes uur ben ik meestal klaar. Als AFC dan ook nog gewonnen heeft is het helemaal mooi en daar hebben wij dit seizoen thuis gelukkig niet over te klagen. Nu is de winterstop ingetreden enkan iedereen weer even mooi bijtanken. In de uitvoering van mijn werkzaamheden heb ik natuurlijk uitgebreid kennis opgedaan in mijn werkzame periode bij het bedrijf van Kees- Gehring die 25 jaar lang deel uitmaakte van het bestuur van AFC, waarbij ik hem dagelijks assisteerde". Kind van de club Een kind van de club zou je Henny Kottmann kunnen noemen, want dat is hij. Lid geworden op zijn 10e, altijd in de hoogste jeugdteams uitgekomen, op zijn 18e bij de A-selectie, 10 seizoenen AFC 1 en geëindigd als speler in de Klassieke Veteranen. In het eerste elftal van The Reds was Kottmann een echte middenvel der. In de vorige column roemde Theo van Seggelen Kottmann om zijn technisch en tactisch vernuft en opbouw op het middenveld. Kottmann had nog een prachtige anekdote over typisch Van Segge len: "Prachtvent die Theo, vooral zijn wekelijkse trainingsritueel. Op dinsdag had hij altijd een boodschappentas van Albert Heijn bij zich waar zijn trainingsspullen in zaten. Na de training ging alles weer terug in die tas. Op donderdag verscheen hij dan gewoon weer op training met diezelfde tas met de onuitgepakte spullen van de dinsdag. Je begrijpt dat het niet meer helemaal fris rook tijdens het omkleden in de kleedkamer. Theo ging gewoon onverdroten door of er niets aan de hand was. Dat werkte altijd op onze lach-, maar ook op onze geur- spieren". Trainerschap Eigenlijk duurde de voetbalcarrière van Kottmann te kort. Op 28- jarige leeftijd stopte hij ermee en ging hij het trainersvak in. Achteraf beschouwd is hij te vroeg gestopt. Punt van zijn versnelde stoppen was ook dat hij inmiddels zijn trainersdiploma's behaald had. Het trainersvak lonkte voor hem. Zijn grote voorbeeld was Gé van Dijk oud- speler van AJAX die o.a. met Rinus Michels samen heeft ge speeld. Op 17-jarige leeftijd speelde Kottmann in de A1 van AFC waar Gé van Dijk zijn trainer was. De aanpak van Van Dijk imponeerde Kott- mann gelijk. Vooral uitgaan van eigen kracht en maling hebben aan de tegenstander. Dat miste hij bij Doby Peters. Peters speelde nooit in dezelfde opstelling omdat hij een brede selectie had en je vaak na een mindere wedstrijd ernaast kon komen te staan. Dat beviel Kottmann eigenlijk helemaal niet want destijds en ook nu nog vindt hij dat je als speler het recht mag hebben om een mindere wedstrijd te spelen, mits je maar altijd je best hebt gedaan om dat te compenseren. Als trainer-coach begon Kottmann op 29-jarige leeftijd bij sv Mui- derberg waar hij twee jaar de scepter zwaaide. Vervolgens nam hij het in het seizoen 1988-89 samen met Pim van de Meent het na 5 wed strijden over van de toenmalige trainer Hans Vlietman. Kottmann ging daarna voor 3 seizoenen naar zaterdag 1e klasser RKAVIC, en vervolgens voor 2 seizoenen naar CSW uit Wilnis. Kottmann had zich altijd voorgenomen om voor zijn 40e AFC 1 te trainen en dat lukte dan ook op zijn 39e, precies bij het 100-jarig bestaan van de club. De jubileumwedstrijd tegen het Barcelona van Johan Cruijff was daarbij natuurlijk een hoogtepunt voor de club, maar zeker voor de spelers en begeleiding. Na AFC is hij ook nog trainer-coach geweest van de Ajax Zaterdag 1, waarna hij gestopt is na een periode van 15 seizoenen trainerschap. De combinatie van fulltime werken, trainen op topamateur niveau en een jong gezin werd best wel een zware belasting. Kottmann: "Zeker als je tegenwoordig ziet dat bijna alle hoofdtrainers in de Topklasse en Hoofdklasse fulltimers zijn en op zich zouden kunnen leven van de inkomsten van alleen al het trainerschap". 17

Schakels (clubbladen) | 2016 | | pagina 19