M I X E D P I C K L E S 16 december 2015 94e jaargang nr. 5 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 392) w.adriaansz@ziggo.nl PECUNIA Het jaar 2015 zit er bijna op en deze A.F.C.-Schakel, waarin als gebruikelijk de Mixed Pickles zijn opgenomen, is dan ook de laatste van het kalenderjaar. Tijd voor een terugblik op de sportieve kant daarvan. In zekere zin was dat in de vorige M.P. ook al aan de orde vanwege het dopinggebruik in de atletiek als de moeder van alle sporten. Het gaat in feite om geld, groot geld, dat met kwalijke gevolgen afbreuk doet aan het sportieve gebeuren. Niet alleen in Rusland en ander grote sportlanden, maar ook in Nederland, waar voor marathons ook al groot en verkeerd is ingekocht. Maar daar wist de ex-atleet/organisator helemaal niets van; naar zijn zeggen. Veel van die lange afstand lopers komen uit Afrikaanse landen, waar arme kindertjes dagelijks op blote voetjes van huis naar school en weer terug (zo'n 20 km) liepen en aldus begrijpelijk topatleten konden worden. De groeten, maar vele medicijnmannen deden hun niet gecontroleerde werk. Het grote gewin ging naar georganiseerde familienetwerken; wellicht begrijpelijker, maar stiekem niettemin verkeerd. De allerrijksten onder de beleggers kopen all over the world clubs op en dat zijn allang niet meer uitsluitend voetbalclubs. Aan de top van malafide zaken blijft uiteraard de FIFA staan. Als u deze regels leest zijn er wellicht weer een twintigtal al dan niet voormalige dignitarissen in het gevang gezet. Pickelaars terugblik op sport in 2015 is niet van de vrolijke kant. Misbruik van veel pecunia maakt veel sport kapot. CITAAT 't Is waar, dat ik er meer van weet;/ wellicht kunt u er wat van leren,/ om geld met mate te begeren./ Geen hond toch immers, die het vreet./ Vermijd vooral bij geldzucht haast./ Geld ligt op straat, dat lijkt wel handig;/ maar wees toch alstublieft verstandig,/ want voor u 't weet ligt u ernaast". (Pim Pelaer, Nederlands chroniqueur, 20-ste en 21-ste eeuw). SELECTIE Het mag bekend zijn, dat Pickelaar ernaar streeft om alle 30 competitieduels van AFC 1 zondag te bezoeken en op het schrijfmoment is dat de eerste 14 wedstrijden gelukt. Bij thuiswedstrijden zit hij mede aan de perstafel om eerst het nieuws te vergaren en het vervolgens te slijten aan het journaille. Een probaat middel om zelf bij te blijven. De uitwedstrijden bezoekt hij als gast in de spelersbus, die met 35 plaatsen in principe een groepscaravan is. Aan de voorzijde tafeltjes met zitplaatsen, waaraan de trainer(s), begeleiders en een handvol ereleden zitten, waaronder Pickelaar. In het midden een keukenblok met koud en warmhouders, waar tegenover tafeltjes en stoeltjes voor één persoon. Onder het keukenblok een toilet, dat de niet meer zo vast ter been zijnde Pickelaar zekerheidshalve mijdt. Het achterdeel van de bus is in ringvorm het domein van de selectiespelers, waarmee dus ontmoetingen zijn. Bijna steeds zit Pickelaar als eerste in de bus en bij binnenkomst van de selectiespelers met staf komt trainer/coach Bart Logchies hem direct de hand reiken. De geselecteerden passeren Pickelaar bij hun doorloop naar achteren. Dooreen genomen aardige jongens, waarvan de meesten ook Pickelaar een hand geven. Sommigen laten het bij een knikje en een enkeling loopt in doodsangst recht vooruitkijkend snel door. Ook dat mag. Maar alle groetende spelers informeren wel altijd of het goed gaat met (de aloude) Pickelaar, die dan antwoordt met: als het niet goed ging, dan zat ik hier niet en dan mag je je pas ongerust maken. Aardige maar geen uitbundige jongens van - pak weg - in de twintig, die op Pickelaar soms de indruk maken alsof ze op maandagochtend met het openbaar vervoer gewoon onderweg zijn naar hun werkplek. Geen Sturm und Drang en dat was in vorige generaties toch duidelijk anders (en bij wijze van uitzondering aanvaardbaarder). SPELVERTRAGING In de vorige Mixed Pickles sprak Pickelaar van de tactiek, die Magreb '90 toepaste in de wedstrijd Magreb '90 - AFC (3-0), waarin het al gauw duidelijk was, dat de thuisclub op dode spelmomenten het spel bewust extra vertraagde. Hij constateerde dat de trainer/coach, waarvan de etnische afkomst - althans voor Pickelaar - onbekend bleef, verantwoordelijk was voor het schandalige gedrag waartegen AFC en de scheidsrechter die geen extra tijd toevoegde niet waren opgewassen. Inmiddels is het Pickelaar gebleken, dat die trainer/coach een Marokkaan was, afkomstig van Chabab. Het verwerpelijke gedrag werd door slap optreden van de dienstdoende fluitist mogelijk gemaakt. Hij wenkte spelers met de hand hun posities weer in te nemen, waarbij het bleef, maar telde geen extra speeltijd bij. Hoe het wel moet werd zeer onlangs op TV duidelijk gemaakt door onze Almelose top scheidsrechter Björn Kuiper, die niet houdt van spelvertraging. Hij floot af, liet met een vingergebaar de vertrager tot zich komen en maakte in (woord en) gebaar onmiskenbaar duidelijk, dat hij daar niet van gediend was; waarop hij zich omdraaide, wegliep en de spel bedervende speler in een soort vacuüm achter zich liet. Die zich vervolgens correct gedroeg. Probleem onmiddellijk opgelost door natuurlijk leiderschap. VERREKIJK Pickelaar gaf al eerder aan, dat hij de - in zijn ogen - overmaat aan voetbal op TV niet meer optimaal consumeert. Om een voorbeeld te noemen: samenvattingen van Amerikaans soccer (voetbal) zeggen hem feitelijk helemaal niets en hij heeft die als kijker definitief afgeserveerd wegens gebrek aan betrokkenheid. In de categorie sport en spel was recent het snooker kampioenschap op BBC 2 de absolute winnaar. Pickelaar noemt dat zelf vaak schaakbiljart en op het hoge Engelse niveau wil hij tot het einde van een wedstrijd blijven kijken.; hetgeen wel eens lang kan duren. Zijn persoonlijke favoriet Robertson werd de absolute winnaar. Pickelaar heeft zijn gemiste slaapuurtjes inmiddels ruimschoots ingehaald. TOPKLASSE Om het jaar positief te beëindigen: Pickelaar is gevoelig voor een prettige topklasse accommodatie. Sommige hoofdvelden, zoals het Emmense WKE, zijn welhaast dichtgetimmerd met rondom muren van 3 lagen reclameborden en veelal gaat dat samen met niet aflatende harde popmuziek. Het UNA veld in Veldhoven ligt in een woonbuurt en heeft daarin een toegankelijke open structuur. Maar het mooiste sportcomplex blijft voor Pickelaar toch Sportpark Goed Genoeg. Het oogt als een intiem stadionnetje met veel AFC vriendelijk gestemde hoge vanen boven zeker niet storende reclameborden. En de muziek? Ons eigen carillon met op hele uren de eerste maten van ons clublied. Pickelaar bood al eerder aan daar een tekstverklaring bij aan te brengen. Hij is overtuigd dat ons carillon uniek (enig) is. Wat 2016 betreft: het ga u waar mogelijk goed, maar daar heeft hij geen hand in; evenmin als in zijn eigen welzijn. Toch goede (Kerst-)dagen en een goed begin van 2016. 21

Schakels (clubbladen) | 2015 | | pagina 23