"HOE IS HET MET THEO VAN SEGGELEN" 16 december 2015 94e jaargang nr. 5 In managementtermen heet het dat voetbal aan PEST onderhevig is - politieke, economische, sociale en technologische factoren spelen een uiterst belangrijke rol. En voor wat betreft de technologie zou uw scribent daar graag even bij willen stilstaan. Want daar waar het gisteren langzamer en slechter was, wordt het nu en morgen sneller en beter dankzij nieuwe wetenschappelijke en industriële kennis, creati viteit en inzicht. En dat in een moordend tempo. Prestaties worden beter, records worden telkens gebroken en de vraag werpt zich zo langzamerhand op waar dit alles ooit zal eindigen. Anders dan bij "langzame" sporten als dammen en schaken, waarbij de speler effectief vervangen kan worden door een supercomputer (in 1998 verloor Kasparov nog van IBM's DeepBlue) vonden juist bij de snelheidssporten de meeste innovaties plaats. In de autoracerij is het gemeengoed, van design tot en met de race zelf, om innovatieve software te gebruiken, waarmee bijv. windstromen en rijgedrag te simuleren is. De racewagen zelf zit vol met sensoren en miljoenen regels softwarecode, welke informatie over de toestand van zowel de racer als elk onderdeel van zijn bolide in real-time doorgeven. Weer is er slimme software waarmee in een flits alles geïnterpreteerd wordt en zo de race perfect ondersteunt. Bij het schaatsen werd de Friese doorloper door de klapschaats vervangen, kwamen er aërodynamische pakken, werd het ijs harder en beter, de tijdmeting velen malen nauw- keuring en met alle respect, vallen jaren na dato de prestaties van Ard en Keessie in het niet bij die van de tegenwoordige generatie. Veel sporters trainen met sensoren op hun lijf, in hun shirt, schoenen, fiets, etc., zodat prestaties meetbaar, analyseerbaar en dus geoptimaliseerd worden. Hoe staat het dan met het voetbal? Wel, uw columnist loopt een paar keer per week langs de vitrines van AFC's sociëteit, verlucht met sepiakleurige kiekjes van antieke AFC-teams. De foto's vertonen slecht geklede spelers in uiteenlopende shirts en broeken. Zulks in schril contrast met de huidige hoofdmacht, waarvan de spelers er zich er van bewust zijn dat je er "goed moet uit zien", gekleed naar de laatste voetbalmode. En daar is wat voor te zeggen. Voortschrijdend inzicht veranderde het bruin geveterde monster, gestikt van lange repen leder in een zwart-wit geblokt wiskundig object met twaalf regelmatige vijfhoeken en twintig regelmatige zes hoeken. Nog steeds is dit de basis van de officiële speelbal. De firma Nike heeft er als eerste een heel andere kleuring aan gegeven en het tot een commercieel verantwoord en modieus item gemaakt, Per seizoen of belangrijk voetbalevenement worden er nog steeds aparte ballen uitgebracht. En natuurlijk wil iedereen met de laatst gangbare spelen. Zo ook verging het de voetbalschoen. Daar is een boek over vol te schrijven. De technologie drukte hier zijn stempel en veranderde alles, materialen van schoen en zool, de vormen, de noppen, configu raties van de noppen, en de kleuren. De vooroorlogse staalgeneusde kistjes evolueerden tot de zwarte voetbalschoen uit de jaren zestig van Adidas en Puma (hetgeen de afkorting was van Probeert U Maar Adidas). Uw chroniqueur herinnert zich nog zijn eerste Quick kicksen (van Nederlandse bodem, het jaar was 1966) met het beroemde blok- bandje, welke na elke wedstrijd trouw werden schoongemaakt en in het vet werden gezet. In die tijd was het schoeisel ook genoemd naar de "helden van de velden" - zo waren daar bijvoorbeeld de Adidas Uwe (Seeler), de Puma Cruyff, de Patrick Kevin Keegan en natuurlijk de Adidas Van Hanegem, een soort rugbyschoen met doorlopend leer tot over de enkels. Er zijn nog oud-spelers die met weemoed over deze schoen spreken, alsof het hun oude Nokia 6310 betrof. Uw columnist speelde ooit zaalvoetbal op een "pantoffel" genaamd de Cruyff Vanenburg, zeker niet genoemd naar een 1-2tje tussen Johan en Gerald. Hij, en met hem vele andere AFC-ers, zweert vandaag de dag voor op gras bij de zwart-witte Adidas Copa Mundial. Maar thans moeten we constateren dat de schoenen, met dank aan wederom de firma Nike, allerlei kleuren kunnen aannemen, van gifgroen, knal oranje, signaalgeel tot aan mint en roze. Niet alle schakeringen waren bij de introductie van deze nieuwe mode voorhanden en zo kon het zijn dat in combinatie met shirt en broek de schoenen van de voetbal lers verschrikkelijk detoneerden. Hoewel dit nog steeds vaak voor komt, let men er tegenwoordig gelukkig beter op dat alle tenuekleuren met elkaar in overeenstemming zijn. Roze, gele of lichtblauwe kick sen onder een AFC-tenue? Uw scribent walgt ervan. Kicksen onder het het rood met de zwarte V horen zwart of hoogstens rood te zijn. Tenslotte het shirt en ook de broek. Van flapperend stuk textiel met een wijde, soms geveterde boord tot aan moderne stoffen en materia len, de technologie en de mode hebben hier zeker niet stilgestaan. De trend lijkt tussen strak en kort (de dracht van oud-arbiter Frans Derks was legendarisch) en oversized en lang heen en weer te bewegen. Als AFCers speelden we in katoenen shirts die in de was snel vervaalden, later werden de modernere stoffen van onder meer N2, Adidas en Cruyff gedragen. Maar de vormgeving van het allermooiste shirt van Nederland komt in de prachtige donkerrode uitvoering van Nike volledig tot zijn recht. Zonder misplaatste reclames of ander franje. Tikje retro, simpel, traditioneel, nog steeds zonder reclame en dus in stijl, zoals het AFC betaamt. Alles verandert, maar er is toch iets dat blijft: het AFC-shirt. En daar passen bijvoorbeeld die Copas Mundia- les prima bij. Lang leve de technologie! (n.s.hekster@gmail.com Column van 25 november 2015 door Hennie van de Weerd Voor het seizoen 2015-2016 zal er iedere maand een rubriek ver schijnen onder de titel, "Hoe is het met?", waarbij een oud eerste elftalspeler aan het woord komt. Na Robert Gehring, Mendel Witzenhausen, Malcolm Esajas, Daniel van Meer en Roy Tular, deze keer Theo van Seggelen. In deze rubriek komen oud-eerste elftalspelers van AFC aan het woord die hun sporen hebben verdiend bij de club. Deze week gaan wij de 60-jarige Theo van Seggelen polsen. De favoriete plek van Van Seggelen was een plaats op het middenveld. Van Seggelen voetbalde vijf jaar bij The Reds vanaf 1983 tot 1988. Daarna was hij ook nog een half jaar elftalleider van AFC 1. Theo is gehuwd en heeft twee zoons van 16 en 18 jaar. "Als ik de kans krijg ga ik kijken bij mijn jongste zoon. Die speelt in de B3 van UVS. (Lachend) Ik krijg dan ook nog een taak toebedeeld, vlaggen. Hans Zandbergen, een vriend van mij, is leider van dat team. Het is wel even lekker op het veld en zeer ontspannen, kan ik je zeg gen. Het weekend is belangrijk voor mijn gezin en mezelf. Soms loopt dat weleens anders maar ik probeer dat zo veel mogelijk te bewaken. Je moet het zo zien dat ik vijftig procent op kantoor zit en vijftig procent op reis ben. Ik heb daar wel mijn weg in gevonden, maar soms is het aanpassen". UVS-TELSTAR-AFC-UVS Van Seggelen is een rasechte Leidenaar en is begonnen bij UVS. Midden jaren 70 voetbalde hij in de selectie van UVS. Met Lug-

Schakels (clubbladen) | 2015 | | pagina 13