Scheidsrechterscommissie Afscheid scheidsrechter Peter Brans 18 november 2015 94e jaargang nr. 4 Onze sportarts Lex Swaan schetst voor ons een duidelijk beeld. De "nek-check" (zie tekening) is een ezelsbruggetje waarmee je kunt bepalen of je bij infectieziekten al dan niet kunt sporten. (W «Öt d33W l'h i kr .h fti! n-'b-BV Heeft sport invloed op onze weerstand en kan je met een infectieziek te sporten? Regelmatig sporten verhoogt namelijk wel de weerstand. Griep wordt normaal gesproken veroorzaakt door het influenzavirus en gaat gepaard met hoge koorts, algemene malaise, inclusief versle ping via de bloedcirculatie naar de spieren. Aangezien het hart ook uit spierweefsel bestaat, kan de functie hiervan ook worden aangetast en kunnen z.g. hartritmestoornissen ontstaan, die helaas ook bij enkele Nederlandse topsporters fatale gevolgen hadden. Jeugdige sporters worden nogal eens getroffen door de ziekte van Pfeiffer. Ook deze aandoening wordt veroorzaakt door een virus. Echter het herstel hiervan neemt gemiddeld veel langer in beslag dan bij griep. Interven tie hierbij van de huisarts is zeker gewenst en zal na enkele weken volkomen rust, ondersteund door een bloedonderzoek uitkomst bie den. Dus nogmaals: 1. Verkoudheid en griep kun je niet even uitzweten. 2. Een virale infectie dien je goed uit te zieken. Algemeen geldt, 3 dagen koorts, ook 3 dagen gewacht alvorens rustig weer te gaan sporten. 3. Bij koorts en algemene spiermalaise, is door verhoogde hart slag afgeraden te sporten in welke vorm dan ook. 4. Bij virale darminfecties, welke diarree veroorzaken geldt een absoluut sportverbod. 5. Bij een simpele neusverkoudheid, zere keel, hoesten of een loopneus, kan laag intensief worden gesport. 6. De beslissing om al of niet te gaan sporten neem je vóór dat je koortsremmende middelen neemt. 7. Alleen bij lokale klachten als hoofdpijn, mag een pijnstil- ler(paracetamol) worden genomen. 8. Indien verkoudheid leidt tot sinusitis (voorhoofd/bijholte ont steking) is sporten afgeraden. 9. Ook bij bronchitis NIET sporten, dit omdat de longfunctie ge stoord is en zuurstofopname belemmerd wordt en vaak een antibiotica kuur moet worden voorgeschreven. N.B. Dus met andere woorden, geef bij griep je lichaam voldoende rust en neem gewoon een lekkere neut! De medische commissie: Lex Swaan (arts) tel. 06 53674434 Michael Olivieira (sporttherapeut) 06 21278122 Co GroszeNipper (sportverzorger) tel. 06 44352970 Wim Crouwel (fysiotherapeut/voorzitter) 06-51050940 mail: wim.crouwel@xs4all.nl lailiM Zaterdag 14 november 2015 floot Peter Brans tijdens de wedstrijd van de klassieke veteranen van AFC tegen Ajax zijn laatste officiële wed strijd. Speciaal was dit afscheid georganiseerd tegen Ajax waar hij ooit op niveau zijn voetballoopbaan begon. In 1988 startte Peter als vaste scheids van AFC4 (zaterdag). Het team dat bekend stond onder de naam "Sami Quattro". Peter was ook de stimulator om bij AFC een eigen scheidsrechterscommissie op te richten. Hij maakte zich geliefd bij alle teams door zijn manier van optreden dat zich vooral kenmerkt door respect en vriendschap. Het was een grote blijk van waardering voor zijn inzet voor AFC dat zovelen van zowel van Ajax als AFC acte de préséance gaven voor, tijdens en na de wedstrijd met attenties, cadeaus en een oorkonde. 7

Schakels (clubbladen) | 2015 | | pagina 9