M I X E D P I C K L E S 18 november 2015 94e jaargang nr. 4 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 391) w.adriaansz@ziggo.nl TE KOOP Atletiek, de moeder van alle sporten, is eensklaps weer vol in het beeld: Russische atleten zouden systematisch - zeg maar van staatswege - al gedurende een reeks van jaren doping gebruikt hebben, die op Spelen ten onrechte medailles opleverden. Schorsen derhalve. In feite gaat het om geld, veel geld. Het valt Pickelaar steeds op, dat als het grote geld zich met welke sport dan ook bemoeit zich te eniger tijd weinig frisse zaken openbaren. Wellicht het topje van ijsbergen. Er zijn blijkbaar nogal wat mensen, die behalve ruim in het geld zitten ook ruim van opvatting zijn en niet gehinderd worden door slapeloosheid. Ongetwijfeld zijn er ook (waarschijnlijk minder) Russische atleten, die de beoogde boycot van Olympische Spelen, Euro- en Wereld Kampioenschappen niet verdienen. Voor er beslissingen genomen worden zullen nog heel wat krantenkolommen en veel rubrieken op sociale media gevuld worden. Hoe zit het met Pickelaars dopinggebruik? Vast staat, dat hij niet gedoopt is. Hij erkent, dat hij tijdens het samenstellen van zijn Mixed Pickles op voegzame uren weleens een borreltje bij de hand heeft in plaats van een kop koffie. Daar is niets mis mee: hij mag van zijn medische staf immers niet te zwaar tillen. Maar als zwaartillend persoon staat Pickelaar - naar hij hoopt - niet bekend. CITAAT "Het leven heeft maar één werkelijke bekoring: de bekoring van het spelen. Maar wat als winst of verlies ons niets kan schelen"? (Charles Baudelaire, als eerste moderne Franse - losbandige - dichter beschouwd, 1821-1867). CORRUPTIE In veel ruimere zin komt ook bij sport - en daarbij niet alleen - corruptie om de hoek kijken. Voor alle duidelijkheid citeert Pickelaar eerst even wat van Dale ervan zegt: "bederf, omkoping, het gebruikmaken daarvan of het meedoen daaraan; vervalsing. Wat voetbal betreft is de Zwitser Sepp Blatter (van de FIFA) uiteraard onomstreden corrupt koploper. Daar hoeft Pickelaar niets aan toe te voegen. De Franse ex-international Michel Platini (nu van de UEFA) is wellicht iets gematigder corrupt, maar hij heeft toch ook voorlopig 6 maanden schorsing aan de (voetbal-)broek.Een derde, ook geen onbekende, is de Duitser Franz Beckenbauer; eveneens ex-international (der Kaiser, algemeen bobo). De naamlijst, waarvan meer vermeldingen hier overbodig zijn, is in Pickelaars ogen wel lang, maar moeilijker bewijsbaar. Heeft er in 120 jaar AFC weleens corruptie plaats gevonden? Wie het weet mag het zeggen. Pickelaar zegt niets. FAIR PLAY? Wat is eerlijk spel in voetbal? Volgens Pickelaar in de eerste plaats het naleven van de spelregels. De techniek van voetballers blijft buiten beschouwing, maar de tactiek uiteraard niet. Defensieve of offensieve inzichten en alle denkbare varianten met versnellingen en vertragingen daarop zijn niet in strijd met fair play, mits het spel gespeeld en geleid wordt door officials. Als AFC zondag 1 snel en offensief speelt is er niets op tegen als de tegenstrever met 7 man voor de eigen poort blijft hangen ter voorkoming van tegendoelpunten. Dat kan afbreuk doen aan het kijkgenot, maar dat zij dan maar zo. Anders ligt het op de momenten, dat het spel dood is. Pickelaar aarzelt niet hier te refereren aan de wedstrijd Magreb '90 - AFC (3-0). Nee, denk nou niet dat Pickelaar iets tegen de Marokkaanse club uit Utrecht heeft en/of de 3-0 nederlaag niet kan verteren. Pickelaar was getuige van de wedstrijd, maar zag die vanuit de kantine 1 hoog omdat er rondom het speelveld geen zitplaatsen waren en dan heeft Pickelaar een probleem. Een programmablaadje was er niet, maar het was vanaf het begin van de wedstrijd duidelijk, dat de thuisclub uitsluitend op dode spelmomenten vertraagde. Dat moet het werk geweest zijn van de speler/coach, die misschien zelf helemaal geen Marokkaan was, maar wellicht een Nederlander was met Nederlandse voorouders. De feiten. In vrijwel elk duel viel een Magreb-speler zwaar geblesseerd op de grond, werd ter plaatse opgelapt door een toegelaten verzorger; waarna hij uiterst langzaam strompelend het veld verliet. Maar bij de spelhervatting direct alle aandacht vroeg van de scheidsrechter voor zijn terugkomst en na diens toestemming weer topfit het veld in sprintte. Dat gebeurde ontiegelijk veel keren; zeker meer dan 20 maal. Het eerste en tweede thuisdoelpunt werd met 11 man langdurig gevierd bij een verre cornervlag toen AFC allang klaar stond voor middenuit. De scheidsrechter maande Magreb '90 beide keren tot spelhervatting, maar hij telde nauwelijks extra speeltijd bij. En Pickelaar in de kantine? Die werd door sympathieke medewerkers aan zijn tafel voor het raam bediend; zeg maar zoals in Amsterdam bij Chabab. Maar dat een coach zijn spelers zo gek krijgt om zich te misdragen door het spel onophoudelijk dood te maken en alsdan vertraagt: Pickelaar vindt dat schandalig en ver verwijderd van fair play. Iemand moet dat toch durven zeggen. Laat dat Pickelaar dan maar zijn. ANDERE TIJDEN Het valt niet te ontkennen. Pickelaar consumeert allengs minder TV voetbal dan voorheen. Voetbal is door de jaren heen geëvolueerd en de tijd zal niet ver meer zijn, dat de spelregels weer aangepast worden. Steeds vaker heeft hij wel voldoende aan samenvattingen of alleen de uitslagen. Pickelaar blikt even terug. Toen hij - pak weg - een jaar of 12 was bestond de landelijke (amateur) competitie uit klassen, waarin periodiek vaste elftallen uitkwamen. De voetbalelftallen traden rechtstreeks uit de kleedkamers aan voor de aftrap en de paar reserves namen meestal plaats aan de zijlijn op een lage bank uit een gymnastieklokaal, gehuld in een regenjas over het clubtenue. Warmlopen was er voor niemand bij. Invallers mochten er uitsluitend in voor (vaak voorgewende) geblesseerden, die dan braaf hinkend het veld verlieten. De speeltijd bedroeg precies tweemaal 45 minuten. Het kwam zelfs voor dat een doeltreffend afstandsschot geen doelpunt opleverde, omdat het einde speeltijd was toen de bal nog onderweg in de lucht vloog. Het materiaal was primitief. Aan de voeten zaten bruine leren kicksen met bikkelharde neuzen. Onder de kicksen waren noppen van gespijkerde rondjes leer geslagen, die door het natte gras vaak uit elkaar vielen en flinke schrammen achterlieten op de ballen en uiteraard ook op de onderbenen. Een voetbal bestond uit aaneen geregen stroken leer, waarin een op te blazen binnenbal zat, die binnenboord werd gehouden met een leren rijgveter aan de buitenkant. AFC 1 speelde in de tweede klasse, maar enige duizenden toeschouwers waren niet ongewoon. Van televisie had nog nooit iemand gehoord en competitie uitslagen op radio waren nog niet aan de orde. Wie eindstanden direct wilden weten ging op zondagavond naar een sigarenwinkel in buurt, waar de uitslagen in de etalage gepubliceerd werden. Daar was het dan ook altijd een drukte van belang. Inderdaad: andere tijden. 21

Schakels (clubbladen) | 2015 | | pagina 23