ste goed, een zilveren schaal of beker. Zoöloog Desmond Morris schreef over dit spel om de bal in 1996 een prachtig boek. Voor d ege- nen die voetbal als religie belijden, komen al deze zaken als normaal voor die kijken er niet meer van op dat een speler, die zojuist een doelpunt heeft gescoord, met veel gevoel voor eigendunk en pathos vlak voor de supporterstribune zijn ego laat strelen, dan wel bij de corner vlag soms samen met een teamgenoot een vreugdedansje doet, een duim in zijn mond stopt en een vi rtueel baby'tje wiegt, of gewoon op de blote knieën, tot grote ergernis van de groundsman, een paar vette groeves in de grasmat trekt. Had Amy G roskamp-ten Have een boekje over de nobele voetbalsport geSChreVen, dan heurt dit er gewoon bij. A ls het echter op taal en uitdrukkingen aan komt raakt de voetbalex traneus het spoor volledig bijster. Als een trainer na afloop in een interview zegt: "In aanvallend opzicht stond onze hangende spits op een eiland en betekende dat geen oorlog in de zestien. Opendraaiend had hij misschien meer op de afvallende bal kunnen spelen, met een tegenstander die vergat in te zakken. En bij twee momenten verzuim den wij gewoonweg af te drukken. M aar tussen de linies speelden wij toch wel lekker. Dacht ik." In de voetballerij (ook zo'n mooi woord) wemelt het van dit bloemrijk taalgebruik. Dit brengt de gedachten meteen op de grootmeester van onbegrijpelijk taalgebruik, hij praat als de Verl osser zelf, we hebben het natuurlijk over Johan Cruijff. In zijn ogen is een verdediging net een geitenkaas, ga je het pas zien als je het door hebt, is een utopie iets wie nooit gebeurt en heb elk nadeel z'n voordeel. Overigens is deze laatste uitdrukking toe te schrijven aan de uit Padua afkomstige a rts en wiskundige Giralomo Cardano (ja die van de Cardan-as) die aan het ten goede keren van tegenslagen reeds in 1561 een boek wijdde, De utilitate ex adversis capienda. Maar dat ter zijde. Ruim vijftien jaar geleden, om precies te zijn op 17 april 2000 zat ondergetekende in de bus met een aantal AFC -ers, allen lid van het toen zojuist opgerichte genootschap Amis du Fin Cigare (AFC) op weg naar een bezoek aan sigarenfabrieken te Val kenswaard en Hout halen. Naast mij zat Hugo Wa lker, voor uw columnist toch de absolu te grootmeester wanneer het gaat om sportverslaggeving. W ij voerden een goed gesprek onder meer over sigaren en natuurlijk zijn karakte ristieke taalgebruik met volledige werkwoorden en verlengde klinkers om de essentiële sportmomenten in taal te vangen. Deze waren toen al legendarisch. Zelf begaafd honk- en voetballer had Hugo een achter grond in de reclamewereld en dat verklaart wellicht zijn gevatte en spitsvondige uitdrukkingen. Hugo bezigde het denigrerende ver kleinwoord: "Keepertje, keepertje toch?", of "Scheidsrechtertje, scheidsrechterde, wat doe je nou?", alsof vader zijn vierjarige peuters terecht wees. Maar ook "Fraser jongen, doe dat nou niet!" mag tot deze c ategorie gerekend worden. En wat dacht u van:"Gaat zo'n bal erin, is het een goal" was ook van Cruijffiaanse schoonheid. Het meest beroemd is uiteraard zijn gebruik van infinitieven: "Kappen, draaien, schietèèèèèèèèn En de goal!". De meesten waardeerden: "Komt dat schöööööööööööööt waarbij hij de vlucht van de bal als het ware in de taal bevroor. F antastisch gevonden! (Geheel terecht kreeg in 1997 H ugo een nog steeds bestaande fanclub //ww w.globalxs.nl/ho me M atilwil/hugo.html, welke de naam http. "Komt dat schot" draagt.) Helaas, op 26 maart 2015 overleed Hugo op 81"jarige leeftijd. Hij werd reeds eerder in de Sch akel gememoreerd. Hijzelf zou waar schijnlijk hebben gezegd "En dan houden we er mee op hier in Am sterdam." En voor nu sluit uw scribent voor wat betreft deze column zich hierbij aan, met respect terugdenkend aan een geweldige AFC- Terwijl de voetbalacteurs en hun secondanten dus zelf ook een be paald taalgebruik bezigen, voltrekt het verslaan of commentariëren van een wedstrijd zich in een geheel andere dimensie. Gegeven de snelheid van de acties moeten de commentatoren met behendig taal gebruik hun uiterste best doen om als het ware in real-time terzake deskundige informatie te verschaffen. Voor de oudere lezer doemen meteen de namen van Han Hollander, ir. Ad van Emmenes en ook Jan Cottaar op die dit vak als geen ander beheersten. "Met een sierlijke kopstoot wordt het lederen monster fluks door Backhuys aan Smit doorgegeven en onze jongens zijn weer in de aanval! De Leeuwen houden kranig stand tegen de Roode Duivels en het heeft er alle schijn van dat we de twee punten voorwaar in de wacht gaan slepen!" Hoe anders is de tegenwoordige stijl van de nieuwe generatie van commentatoren. De sport is natuurlijk veranderd, in speelwijze, snel heid, tactiek en type spelers uit binnen- en buitenland. De taal heeft zich hierop ook aangepast. Binnen de gelederen van AFC kennen we twee presentatoren/commentatoren met ieder een eigen vorm en stijl. Tom Egbers, die elk weekend weer met correct taalgebruik en veel kennis van zaken de gespeelde eredivisiewedstrijden in de Nederland se huiskamers introduceert. En natuurlijk onze Jack van Gelder, die met zijn grote dosis aan enthousiasme en humor menig radioluisteraar V luchtelingen een probleei Column van 13 o ktober 2015 door Robert Duis of tv-kijker in vervoering heeft gebracht "Bergkamp, Bergkamp... Bergkamp... BERGKAMP BERGKAMP, BERGKAAMMPP, BEERRGGGKKAAMMPP, BEEERRGGGKKAAMMMMPPPPP Of recent, het WK 2014 tegen Spanje: "Wordt het 5-1, is het zo'n dag? Ja het is zo'n dag! Het is 5-1!! Het is zo'n dag!!" Om nooit te In de voorbeschouwing - en in het verslag van de wedstrijd HBS - AFC 3-1 op Zondag 11 Oktober 2015 (voortreffelijk geschreven door ons erelid Machiel van der Woude) lees ik o.a. de volgende namen. D'O norio Sh akison Galata A oulad Sami S andor Biberoglu Samoeder Roberti Richard Fredawi Z arouai Pi nheiro H orvath De lezer die per ongeluk op de website van de AFC is beland, omdat hij zocht naar een Hotel in Casablanca, Istanbul of Nairobi, denkt aan een wedstrijd tussen heel veel clubs in de wereld maar niet aan de wedstrijd HBS - AFC waar de namen ^Vestdijk Bosma en J ansen hem volkomen op het verkeerde been zetten. En dan heeft de scribent nog niet eens verklapt dat Magid Jansen eigenlijk een Egyptenaar is, immers alleen de moeder telt! Over de namen van de twee oefen- meesters gaan wij het maar even niet hebben. ^Vetzel en Logchies. De interland Duitsland-Engeland zou zeker geen vreemde veronder stelling zijn geweest. Doet allemaal een beetje denken aan het liedje. "Wie laat ^Vie nu uit? Of anders geformuleerd "Wie is nu eigenlijk 9" de vreemdeling: Doet ook denken aan een van de allergrootste schrijvers in Nederland. Harry Kurt Victor Mulisch. Hij was een zoon van een Oostenrijks- Hongaarse vader en een Duitse moeder. Gekscherend riep hij voort durend. ophouden met dat geklets over allochtonen Ik ben ook allochtoon Het woord allochtoon mag zelfs niet eens meer ge bruikt worden! "Regeren is vooruitzien" leerden wij allemaal op de middelbare school. We lke scholen hebben Rutte c.s. eigenlijk bezocht. Onze Minister - President schijnt Geschiedenis gestudeerd te hebben met het gevolg dat hij van. Financiën - Defensie - Won, ngbouw en Zorg geen verstand hoeft te hebben, maar van het probleem Migratie in al haar facetten waaronder godsdienstoorlogen en rassendiscriminatie of wel de belangrijkste oorzaken van het begrip "Vluchteling" zou hij toch heel veel Hollandse kaas gegeten moeten hebben? Nee dus! Ook de heer Rutte werd de vorige week opgeschrikt door een volledig nieuw probleem. Het Vluchtelingen probleem! Intelligent - erudiet - ervaring, maar niet kunnen bedenken, dat hetgeen wat wij "vluchten" noemen, zo oud is als de weg naar Rome, naar Milaan, naar Parijs, naar London en dus ook naar Den Haag en Mokum.

Schakels (clubbladen) | 2015 | | pagina 8