S \V" AFC ^Uj ding tot disbalans in meerdere structuren. De noodzaak snel weer beter te worden (collega v.d Toorn) en een residu van litteken weefsel zal, nu hij ook nog gebombardeerd werd tot aanvoerder in dit traject met de mee gedragen stress, nooit bevorderend werken om tot alge heel herstel te komen. "Ik voelde mij super fit!" Het bleek slechts schijn. In deze begin periode van het nieuwe seizoen is deze casus vaak herkenbaar. Veel neerslag, lage temperaturen en een veld waarop lange slidings kunnen worden gemaakt, maar waardoor ook instabiliteit van het standbeen bijna een garantie is. Liesblessures, komen vooral veelvuldig voor bij voetbal. Het A.F.C. woensdagmiddag inloopspreekuur geeft weer eens aan dat de ouders van onze jeugd daar ook vragen over hebben. Dus maar even een overzicht. De meest voorkomende liesblessure is de adduc- toren-tendinitis. Dit is een ontstekingsreactie van de aanvoerende bovenbeenspier, aanhechtend aan het schaambeen. Vaak als resultante van een chronische overbelasting. Bij jeugd moeten we wel een diffe rentiatie maken, waarbij niet uitgesloten is dat omstandigheden als houdingsafwijking, een bekkenscheefstand, een liesbreuk of been lengteverschil mede ook liesklachten kan veroorzaken. In alle andere situaties is het vaak zo dat de balans in kracht tussen buikspieren en deze adductoren-loge verstoord is. Externe factoren blijven vervol gens over als, te hoge belasting tijdens wedstrijden en trainingen waarbij de belastbaarheid word overschreden, de terrein omstandig heden, koud weer en onvoldoende warming-up, of een slechte kwali teit van de sportschoenen. In voetbal is het normaal dat bij een simpele schietbeweging het standbeen zwaar wordt belast door het andere vrij zwaaiende schiet- been. Er ontstaat grote druk op de adductoren (aanvoerende spier groep) van dit standbeen. Deze belangrijke spiergroep kan hierop reageren met een irritatieklacht in haar eindpees welke verweven is in het beenvlies(periost) van het schaambeen. Herkenbare klachten zijn: 1. Pijn in de lies, vaak uitstralend naar de binnenzijde van het bovenbeen. 2. In de beginperiode pijn na intensief sporten en later ook tijdens de belasting. 3. In de mid-fase wordt de pijn weliswaar minder maar deze houdt soms ook aan tijdens rust. 4. Het bijtrekken van het aangedane been met eenvoudig in- uitstapbeweging van de auto kan vervolgens ook pijn vertonen. 5. Soms pijnuitstraling naar de onderbuik. 6. De gehele bovenbeen musculatuur voelt fors gespannen aan. De behandeling zal gericht moeten zijn op versterking van omringen de spierstructuren, rekking van overspannen (hypertonie) spieren en fysiotherapie ondersteund door massage van de aangedane muscula- tuur. Vaak is inderdaad de schrik groter dan de schade. Het is in dit geval beter een week langer te revalideren, dan één dag te vroeg -,! chael Olivieira, V/lonas Floor en beginnen! De fysio- en sporttherapeuten Bas ter Hoeven, M Dennis Schroder, Aukje Spoelstra, Kevin beckers Jürgen Boerleider helpen je graag verder. Op maan- en woensdag middag (16.00-17.30 uur) kun je terecht bij A.F.C. in het Bas Rach man Sport M edisch Centrum. De medische com missie. Lex Swaan (arts) tel. 06 53674434 Michael Olivieira (sporttherapeut) 06 21278122 Co G roszeNipper (sportverzorger) tel. 06 44352970 Wi C wim.cro uwe ro uwe l @xs4all.nl voorzitter) 06-51050940 cheidsrechte rscommissie Aanvullende instructies spelregels (vet gedru kt) Terugkomen op een beslissing door de Indien de scheidsrechter na het rustsignaal, doch voor aanvang van de tweede helft, een onmiddellijk voor het rustsignaal genomen foutieve beslissing wil herstellen, dan moet hij pas van speelhelft laten wisse len nadat de beslissing is hersteld. Dit kan alleen als de spelers nog op het veld zijn en niet meer als men al naar binnen richting kleedkamers gaat. Als de scheidsrechter een gele of rode kaart heeft getoond dan kan hij dit herstellen als hij inziet dat hij de kaart ten onrechte of aan de verkeerde speler heeft getoond als hij het spel nog niet heeft hervat of heeft gefloten voor het einde van de reguliere speeltijd of de verlen ging. Dit kan dus alleen als de spelers nog op het veld zijn en niet meer als men al naar binnen richting kleedkamers gaat. Als de spelers het veld hebben verlaten kan de scheidsrechter de onterecht ge geven kaart enkel nog rapporteren aan de Bond. Di spensatie spelerspas weer ingetrokken 5 septe mber 2015 is in het veldvoetbal de Met ingang van zaterdag 5 september dispensatieregeling bij het ontbreken van een geldige spelerspas weer in g etro kken. Vanaf die datum is de standaardregel Geen geldige spelerspas is niet spelen' weer volledig van toepassing. Redactie KNVB.nl olumns Bijdragen van de afgelopen 4 weken. De colu op onze website gestaan. ns hebben eerder 24 augustus door Jos Lonnee Achter de nul en rook in de rust. Wat nu? Waar slaat dit op? Toen ik de stageverslagen van het eerste bij Dé H urwits in Italië las, kwam er een memory boven. In de zestiger jaren was zijn vader Jo Hurwits penningmeester van AFC. Ve len zullen hem nog herinneren. De glorietijd van ons vlaggenschip. 3 keer kampioen binnen 10 jaar. AFC had destijds bestuurders die niet schroomden in de rust goed bedoelde adviezen op de theedrinkende en rustende spelers los te late n Mijnheer Hurwits kwam dan altijd met een halve opgerookte sigaar in een walm van rook de kleedkamer binnen. Hij zei nooit veel. Hij was er gewoon. W ilde het sfeertje proeven. Goedbedoeld. Toch werd hem dat niet in dank afgenomen. Dus in niet mis te verstane bewoordin gen; "Uit die stinksigaar Jo". Natuurlijk gebeurde dat nooit. Immers in die tijd waren er standvastige karaktervolle bestuurders. Die erg goed tegen kritiek konden. En dat is gelukkig niet veranderd. Het was een tijd waarin de opdracht aan de spelers een simpele was; Achter de nul en voor er 1 in. Dus werd techniek en tactiek daarop aangepast. Zelf was ik gezegend met lange uitschuif benen en goed wegkoppende lengte. Ingrediënten om het nul systeem volledig te beheersen. Het was dan ook veelvuldig 0-0 in de rust. W aarom we dan vaak nog niet hadden gescoord? Dat lag eveneens aan mij. Als de rook van Jo uit de ogen was gewreven en het zicht weer nor maal, kwam een minder sterke kant naar boven. Mijn lange diepte passes waren niet altijd even zuiver. Met een voorhoede van 3 kon het m.i. nooit misgaan. Als de bal onderweg was riep ik dan ook vaak 3 namen achter elkaar voor wie de bal bedoeld was, Ceesje o nee Josje o nee Fritsje al naar gelang de wind(?) de bal van richting verander de. Aldus heb ik jarenlang gedacht dat de voorhoede niet naar mijn

Schakels (clubbladen) | 2015 | | pagina 8