R B AFC 10 Vanuit Gaza: kom op jongens! fors achterstallige kennis op het gebied van de spelregels. Bij de clubscheidsrechters wil het aan objectiviteit ook nog wel een schorten, al vind ik dat de scheidsrechters die namens AFC fluiten op het gebied van onpartijdigheid goed scoren. elf fluit ik ook nog wel eens een wedstrijd. Het is volstrekt mis Z plaatste ijdelheid en eigenlijk kan het niet meer. De buik bolt het fraaie zwarte shirt dat ik van de vereniging in brui k- leen kreeg. Mijn beste beslissingen neem ik altijd in de eerste vijftien minuten van de wedstrijd, want dan ben ik fysiek nog in staat het tempo van de wedstrijd te volgen. Daarna heb ik eigenlijk het gevoel dat ik aan de beademingsapparatuur moet. Dat zal er toe bijdragen dat er ook 'enige narrigheid' in mij vaart. Om niet te zeggen dat ik autori tair word. Laatst hoorde ik mezelf de zin 'mondje dicht, de scheids beslist' uitspreken tijdens een wedstrijd van de D-pupmen. H et soort proza waar ik me als voetballer en leider altijd zo aan ergerde. Een aantal verenigingen, waaronder de onze, laten jeugdige voetbal lers wedstrijden fluiten en motiveren de meest fanatieke onder hen tot het volgen van een scheidsrechterscursus. Daarmee is wat mij betreft een buitengewoon verstandige weg ing e- slagen. De conditie bij jonge scheidsrechters is over het algemeen goed tot zeer goed. De kennis van de spelregels is up-to-date en de ergerlijke maniertjes en het bijbehorende taalgebruik ontbreken. W ie bij AFC ooit Dani Bijl sma, Mihai dos Santos of Benyamin Heller zag fluiten weet dat ik gelijk heb wanneer ik stel dat minder ervaring niet gelijk staat aan het met minder kennis en kunde hanteren van de fluit. Integendeel. Vandaag maakte ik deel uit van het uitvak van onze B4. ^Ve speelden tegen de mooie vereniging ^Vaterwijk in Almere. We verloren met 4-3 in een buitengewoon amusante wedstrijd. Maar daar gaat het hier niet om. ^Vaar het wel om gaat? Om Younis Askar, scheidsrechter van dienst. aar ik mij heb laten vertellen fluit Younis al twee jaar op zaterdag en zondag thuiswedstrijden van ^Vaterwijk en krijgt hij vaak complimen ten van zowel het uitspelende als het thuisteam. Dat wil ik wel gelo ven. De vijftienjarige Younis was overal waar de bal was. Onderbrak de wedstrijd wanneer het moest en liet doorvoetballen wanneer het kon. Voor de wedstrijd legde hij uit wat hij vooral niet zou tolereren en praatte daarna verrassend en aangenaam weinig. Verwensingen met ziektes stond hoog op het 'niet-door-de-beugel-lijstje' van scheidsrechter Askar. En dus kreeg een van onze jongens na een verbale eruptie waarin (te) luid een ziekte werd genoemd waaraan nog steeds mensen overlijden een rode kaart. Daarvan kan je zeggen, te zwaar gestraft en een gele kaart was passender geweest. Een legitieme opvatting, maar niet de mijne. Vie zoals ik vind dat er 'best wel eens vaker een grens getrokken mag worden, moet niet piepen als een van de zijnen daarvan het slachtoffer wordt. Je hoort wel eens mensen zeggen dat ze recent een nieuwe Van Bas ten, Bergkamp of Gullit zagen. Ik zag vandaag een nieuwe Pierluigi Culina of Howard Ve bb. V ie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Dat geldt ook voor de jongens in het zwart. Dat vele verenigingen het goede voorbeeld van Water- wijk en AFC maar mogen volgen. Jo b van Amerongen is o ud~voetb aller van sc Overs mstel 6,7 en 8, oud-jeugdleider bij JOS Watergraafsmeer en AFC en rechter bij deze twee verenigingen. ik de oer en Door Dennis de it 8 mei 2015 Bijna iedere thuiswedstrijd zie ik mijn aanvoerder Rik de Boer zitten aan het raam om de verrichtingen van ons eerste te aanschouwen. Rik was jarenlang onze stoere linksback. Het was een genot voor mij om Rik achter me te hebben op mijn vertrouwde linkshalf plaats. Ik kon namelijk altijd een mannetje laten lopen en even uitblazen, Rik pakte het toch wel op en als hij zijn handen vol had aan zijn directe tegen stander en ik liet toch mijn mann etj e lopen, dan kreeg ik vreselijk op mijn donder van onze keeper Nico Gianotten, een heerlijke driftkop die binnen de driehoek (Burgemeester en Hoofdcommissaris) van Amsterdam zeggenschap had over de ME en de orde moest handha ven. Het was ons allemaal een raadsel hoe zo'n driftkikker die orde überhaupt kon bewaren. Ve hebben prachtige jaren gekend. Ve werden regelmatig kampioen en hadden illustere namen in ons gezelschap. Achterin werden Nico en Rik geassisteerd door Frank Schröder (de zoon van Chris), Joost Vellinga, Theo van Broekhuizen, ^Vim van der Duin. De middenveld selectie bestond uit een afgetrainde Michael Kahn (dit keer niet als keeper), Alain Kahn, Tommy Blok (een tovenaar met de bal), Jan ^Villen Bronwasser (wat een loopvermogen en een schot) en mijn persoontje (absoluut de minste voetballer op dit middenveld). Voorin Jan(tje) van Broekhuizen, Hans de Kok, C oen den Os (veel scorende spits en reservekeeper Gerlof V ielinga en Patrick van Bork, die fantastisch moppen kon vertellen. Regelmatige gastspelers maakten het geheel compleet. Echte AFC-ers zoals Rob Ruis, Pieter Magielsen, Appie Springer (die als hij de corner nam deze zelf ook nog wilde inkoppen), Jacques van de Glas en de stiefzoon van Joop van der Ende genaamd Fred. Vele mooie momenten gekend. Als Jan van Broekhuizen weer eens te hard op de keeper inliep en derhalve in botsing kwam, werd het wel eens knokken en dan zag je Theo naar voren sprinten om onmiddellijk de scheidsrechter tot orde te manen. Gerlof vroeg dan aan mij "was jij zo ingelopen op die keeper" en als ik dan ontkennend antwoordde, dan zei hij "ik ook niet voor geen prijs!" Of dan die lange bal die Joost altijd wilde geven, maar absoluut niet beheerste. Moest je Jan Willem horen "schei nou toch eens uit met die hopeloze schijtballen Een paar maanden geleden kwam ik Jan in M oeke Spijk stra tegen. Jan blijft Jan en toen ik tussen zijn vrienden zijn voetbalkwaliteiten roem de, zag ik hem glimmen van trots en volgde er een bloemlezing over onze prestaties alsof we Champions League hadden gespeeld met als hoogtepunt in 1987 de wedstrijd tegen NEC '75 die op deze dag dus niet kampioen werden, ondanks de partijdige scheidsrechter. Ve moesten echter wel rennen voor ons leven na afloop. Aan het einde van het seizoen hadden we ons jaardiner met de dames. Nico was degene die op zeer ludieke wijze de awards van het seizoen uitreikte. Iedereen kreeg een mooie prijs gelardeerd met een grappige anekdote die door Nico op zeer authentieke wijze werd ver woord. De mooiste prijs was voor degene die gedurende het seizoen het minste kwam opdagen zonder af te bellen: de "waar is Theo prijs". Gedurende deze jaren (80-er en begin 90 -er jaren) heb ik de basis gelegd voor mijn onvoorwaardelijke liefde voor AFC. Deze jaren waren onbetaalbaar en Rik was de grote animator van het gezelschap en daar ben ik hem tot de dag van vandaag zeer dankbaar voor. De sieraad van een huis zijn de vrienden die er verkeren Dank vrienden en dank met name Rik, een voorbeeldig aanvoerder en een mooi mens! Le Door Laurens Samsom 9 mei 2015 Afgelopen week liep ik door de kapotgeschoten woonwijken van de Gazastrook. Ik was op bezoek bij de spelers van een lokaal voetbal team. Een team dat lange tijd vocht tegen degradatie. Een team van mannen en jongens, een trouwe schare publiek en een eigen clublied. Ondanks het levensgrote contrast met het clubbie aan de Zuidas, gingen mijn gedachten als vanzelf even terug naar Amsterdam. Aan het begin van dit seizoen was alles anders. Ik mocht me de trotse aanvoerder van AFC1 noemen en we zouden het historisch kampioen schap van het jaar ervoor met onze topploeg wel even prolongeren. Ik kon geen enkele reden bedenken waarom die ambitie te hoog gegre pen zou zijn. Maar de eerste seizoenshelft verliep stroef. Ve verloren wedstrijd na wedstrijd en met een hardnekkige knieblessure moest ik gefrustreerd vanaf de kant toekijken. De winter brak aan, trainer Leushuis werd vervangen en ik kreeg de kans om een jaar voor RTL Nieuws in het Midden-Oosten te werken. Het voetbalseizoen 2014/2015 leek op een regelrechte sof uit te lopen. Vanuit Erbil, Cairo, Amman en Tel Aviv hield ik de wedstrijden zoveel mogelijk in de gaten. Via een online live-verbinding zag ik een wereldgoal van Pepijn Veerman in Emmen en een paar prachtige

Schakels (clubbladen) | 2015 | | pagina 23