AFC's B 'Kfeiah zonderheden Voetbal bleef in Nederland tijdens de bezetting niet alleen populair, het werd zelfs nog veel populairder dan voorheen. Tussen 1940 en 1945 verdubbelde het bezoek aan voetbalwedstrijden ongeveer, hoe wel verzetsbladen soms tot een boycot opriepen. Tweede pinksterdag 1944 was er een stormloop op de 30.000 kaartjes voor de wedstrijd om het Nederlands kampioenschap tussen De Volewijckers en Hee renveen. Volewijckers-bestuurslid Ph.K. Corstens noteerde. Bepaal de levensmiddelen zijn moeilijk te krijgen. De mensen gaan echter niet naar de Beemster voor zichzelf, maar louter met de bedoeling om de daar verkregen groenten en aardappelen te ruilen voor... kaartjes. Rond het stadion ontstond een levendige zwarte markt in kaartjes, maar agenten grepen in en arresteerden 150 verkopers. De in beslag genomen entreebewijzen deelden ze gratis uit aan omstanders. Ook AFC profiteerde van die populariteit en groeide in deze periode uit tot de grootste vereniging in Amsterdam, met name door toeloop van junioren en aspiranten. Voorts werden er sportieve successen behaald, waaronder het AROL -toernooi. Een volkomen belachelijke situatie en nogal paradoxaal want ondertussen was de deportatie van de joden, waaronder onze leden Elias van Praag, Rolf Salm en Rudie Hartog op gang gekomen, en moesten AFC'ers gedwongen in Duits land werken waarbij J. H atzman en Joop van der Heul omkwamen. AFC heeft door toedoen van geweldige bestuurders en uitstekende commissieleden in deze moeilijke jaren zich als een Goede Club gemanifesteerd, ook toen de politieke verhoudingen dat steeds moei lijker maakten. Via een voedselsteun initiatief werd aan AFC -ers die niet te eten hadden zo goed en zo kwaad als dat ging voedsel gedistribueerd. In het Gouden Boek van Jo Wijn and en in het Honderdjarenboek waar zoon George vertelt over deze periode ,zijn deze belangrijke gebeur tenissen van de geschiedenis van onze club opgetekend Zonder verleden geen toekomst. ij kunnen en moeten leren van de aar een paar Het gedicht voorgelezen door Jim junioren van AFC) op 4 mei 2015, Du ukker en Wilan We este rhof Jarig op 4 mei Hoe gaat dat als het oorlog is En als je bijna jarig bent Wat kun je dan nog plannen Als morgen heel onzeker is Ben je dan blij of juist heel bang Of beide tegelijk Vier je iets met je vrienden Of zijn die er ineens niet meer Hoe gaat dat als je zingen wilt Maar niemand mag weten dat je bestaat Vandaag zijn wij alle twee jarig Twee vrienden, geboren op 4 mei Op mijn verjaardag hangt de vlag halfstok Het randje om acht uur Hoe is dat als je 15 bent En niet weet of 16 komt Hoe is dat als je Anne Frank heet En maar 15 bent geworden Zo gaat dat als het oorlog is En als je bijna jarig bent ■rntNvnmsvcrf, tOI IMlI MVi' ie Racisme, antisemitisme, anti-islam en homohaat, om te noemen zijn allemaal bommen onder de samenleving. Dit vergif moeten wij iedere dag krachtig een halt toeroepen. Ook of misschien juist wel binnen ons AFC. Voor mij zijn degenen die dat doen de verzetshelden in vredestijd. Het lijkt allemaal heel makkelijk om je te verzetten tegen al deze vormen van discriminatie, maar doe het eens gewoon en plaats jezelf daarmee soms even buiten de groep. Dat voelt best wel vreemd, toch? Geeft niets, want uiteindelijk wordt de maatschappij er beter van en wij allemaal dus ook. Zodoende kunnen wij allemaal en ieder op zijn eigen wijze bijdragen aan een betere wereld waar de verschrikkingen uit de tweede oorlog nooit meer voor komen. Als afsluiting van deze bijeenkomst zullen Guido Dukker voorzitter van ACC, de cricketclub, en ik een krans leggen bij het monument waarna twee minuten stilte in acht zullen worden genomen. Maar eerst dragen Jim D ukker en Wi lan Westerhof, allebei vandaag jarig en 16 geworden, een gedicht voor. AFC is ook in het seizoen 2015-2016 weer actief in de Topklasse. Door een overwinning in de thuiswedstrijd tegen EDO, een gelijkspel thuis tegen EVV en een fraaie overwinning uit tegen de Treffers heeft ons vlaggenschip zich gehandhaafd in de Topklasse. Hulde aan de A-selectie, de trainers en de begeleiding namens de club. HBS werd de club die moest spelen in de nacompetitie van dit sei zoen Ik was meegereisd met de spelersbus dus u zult begrijpen dat het een fijne terugreis is geweest. Speciale vermelding verdient onze ex-trainer Stanley Menzo die vanaf de winterstop actief was. En fijn dat HBS zich heeft kunnen handhaven. In de Sportbijlage van de Telegraaf was voorafgaande aan het pro gramma voor de nacompetitie een uitgebreid artikel opgenomen over de eindfase van de wedstrijden om het kampioenschap in de tweede klasse van de z ate rdag, waar toen ook nog ons Zaterdag 1-elftal bij betrokken was. Op een foto zien wij onze trainer Wessel C olijn met de trainers van AMVJ, WVHEDW kampioen en DVVA. In deze nacompetitie verloren wij twee keer van Argon. Met ingang van het volgende seizoen wordt Wessel de trainer van HBOK. Wessel is voor een periode van 8 jaar trainer geweest van eerst het 2e elftal op zon dag en de laatste jaren de trainer van het 1e Zaterdagelftal. (Met ons 2e Zondagelftal werd ^Vessel twee keer kampioen van de reserve Hoofdklasse. Namens de AFC wensen wij Wessel samen met zijn keeperstrainer Frans Boelens veel succes bij hun nieuwe vereniging HBOK. In het magazine Style van de Telegraaf was recent een artikel opge nomen over de geschiedenis van ons AFC-V riendelijk bedrijf Gas- san Diamonds. Dit bedrijf werd in het verre verleden opgericht door

Schakels (clubbladen) | 2015 | | pagina 18