J AFC olumns eerst boven de 2000 naast de dorstlessers ook een veelvoud aan energiedrankjes te verkrij gen zijn. Omdat wereldwijd onderzoek wordt gedaan naar de samen stelling en effecten van de diverse sportdrankjes doet de medische commissie zelf een vergelijkend waren onderzoek naast het vaasje Am ste l met het A.F.C. logo!) van ons uitbaters-duo Frans Ris en Joop Kenter. Vocht is erg belangrijk voor een sporter. Al bij een vochtverlies van 2% van het lichaamsgewicht neemt het prestatievermogen meetbaar af. Vocht gaat verloren door zweet, daardoor ook kostbare zouten. Een goed doordachte samenstelling met natrium, kalium en koolh y- draten, kan ervoor zorgen dat het aangeboden drankje optimaal door ons maag-darmsysteem wordt opgenomen, waardoor uitdroging (dehydratie), kracht- en concentratieverlies wordt voorkomen. De ideale dorstlesser is een z.g. isotone drank, waarbij koolhydraten en de eerder genoemde elektrolyten eenzelfde concentratie oplossing hebben als ons circulerend bloed. Cafeïne blijft echter de meest gebruikte prestatieverbeterende stof, maar zeker voor ons lichaam niet de meest essentiële nutriënt. De optimale dorstlesser is een drank die snel vocht en koolhydraten via het maag-darmsysteem moet leveren aan het bloed. Het etiket m oet de volgende samen ste lling duidelijk weergeven. een kool" hydraatgehalte van meer dan 8%, een natrium gehalte tussen 46 en 110 milligram en duidelijk met isotone (dus in zelfde concen tratie als het bloed) vermelding. Een anekdote hierover: Tijdens de Maccabiah Games in Israël 1981 was een chronisch tekort aan zeer kostbaar Isostar en Gatorade. De medische staf waaronder Dr. Ernst Gortzak en ik vermengden in de spaarzame avonduren tientallen jerrycans met water, keukenzout en gewoon ranja. Lekker en goed koop. Uitgerekend dat jaar won Nederland, met vele A.F.C .vedetten, het voetbalzilver achter Israël. Ronduit werd de aanwezigheid van Isostar en Gatorade geprezen omdat juist bij deze extreme warmte de medische begeleiding "kosten nog moeite" hadden gespaard dit talentvolle voetbalelftal hiervan te moeten voorzien. We hebben vreselijk gelachen. Note: onze sporters zouden wel nog moeten leren de meer of minder gebruikte flesjes van alle dorstlessers op te ruimen en niet als zwerf vuil achterlaten voor onze goedwillende terreinknecht Hassan. Frans Een vergelijking van een recent overzicht van het ledenbestand met de aantallen uit het verleden leert dat in het jaar 2000 AFC bijna 1600 leden had. Vijf j aar later (2005) was dat gestegen naar 1770 en in 2010 stond de teller op 1850. Eind 2014 komt het ledental voor het eerst boven de 2000 en is het getal 2080 te noteren. Ten opzichte van 2013 is dat een toename met ruim 180 leden. De stijging is te danken aan een toename van het aantal jeugdleden 60) en het gegeven dat nu ook vrouwen en meisjes lid kunnen zijn van AFC 41). Het aantal (en aandeel) donateurs is licht gedaald: - 8 Relatief gezien is de groep jeugd de grootste. Bijna de helft van de leden valt in die categorie: 43,7%. Dat aandeel is de laatste jaren redelijk stabiel mede opdat niet meer jeugdleden geplaatst kunnen worden; de velden daartoe ontbreken eenvoudigweg. Zo liet AFC in 2014 bijna 200 nieuwe jeugdleden toe, terwijl er ruim 900 aanmeldingen binnengekomen waren. Ruim een derde van de leden (37,2%) is mannensenior waarbij opge merkt kan worden dat de komst van de 'Heeren Divisie' (spelen op vrijdagavond) en de categorie 60+ daar positief op van invloed zijn. Opmerkelijk is de stijging van het aantal en aandeel donateurs sinds 2009. Waren er toen 274 personen in die categorie (15,9%), in 2014 liggen de getallen op 355 resp. 17,1%. E en verklaring kan zijn dat veel veteranen (de naoorlogse babybomers) nu definitief hun kicksen (ja, zo heette voetbalschoenen in hun jeugd) aan de wilgen hebben gehangen maar natuurlijk de club blijven steunen. Zo was en is het ook bedoeld: we leiden immers op voor de veteranen. Sinds de algemene ledenvergadering van juni 2014 kunnen ook vrouwen en meisjes lid worden van AFC. D at deden 41 personen en zij vormen daarmee 2% van het ledenbestand. De logische verwach ting is dat dit aandeel in de komende jaren aanmerkelijk zal toene men. Namens de archiefcommissie, Wim Ringe en Joop, doe mij nog maar effe een vaasje De Medi Lex S w rouwel (fysiothera- sche com missie: aan (arts )tel. 06-53674434 Wi peut/voorzitter) tel. 06-51050940 mail: wim .crouwel@xs4all.nl Michael Olivieira (sporttherapeut A- selectie) tel: 06-21278122 Co G roszenipper (sportmasseur) tel. 06 44352970 Inloopspreekuur voor AFC senioren voorlopig op maandag tussen 17.30-18.30 uur praktijk FYSIO&MORE A.J.E rnsstraat 167 A m ster dam Bvt. Tel. 06-24207849. Voor de AFC jeugd op maand- en woensdag tussen 16.00-17.30 uur in de Bas Rachman fysioruimte. ij komt toch ook as. zondag naar AFC - EDO Iedenaantal in 2014 voor h et Het ledenaantal van een vereniging is meestal een goede graadmeter voor het wel en wee van een vereniging. Als dat daalt, is het reden tot zorg en als het stijgt kan de vlag uit. Uitgaande van die "wijsheid" kunnen er bij AFC en ige vlaggen met wimpels bijgezet worden. Als een soort nevenactiviteit houdt de archiefcommissie de o ntwikke- ling van het ledenaantal, opgedeeld in een drietal categorieën, bij en publiceert dat via de website van AFC: Clubinfo -> Kastarchief, of http://www.afc. n l/arch ief/ledenaantallen bijdragen van de afgelopen 4 weken. De columns hebben eerder op onze website gestaan.

Schakels (clubbladen) | 2015 | | pagina 8