fa S M cheidsrechte rscommissie Scheidsrechters: "partijdige, racistische en nationalistische thuis- fluiters" In het maartnummer 2015 van h et "dig ita le - tijdschrift "De Cor respondent" staat een voor voetballiefhebbers, spelers en scheids rechters, intrigerend artikel over scheidsrechters. I let slechte nieuws is dat het racistische, nationalistische thuisflu iters zijn. Echter, het goede nieuws is dat ze beter dan ooit in hun vak zijn en dat "indien ze erop gewezen worden" steeds correcter gaan fluiten. Een samenvatting van de belangrijkste constateringen en conclusies uit dat artikel. "Scheidsrechters krijgen altijd de schuld. Ze bevoordelen grote clubs of spelers en zijn vaak op de hand van het thuispubliek". De gegevens die daarvan beschikbaar zijn, laten zien dat die verwijten kloppen. Nieuw onderzoek maakt het nóg erger: ze bevoordelen ook systema tisch hun landgenoten. En toch, toch zijn ze beter in hun vak dan ooit. Hoe is dat met elkaar te rijmen? Scheidsrechters, en zeker die op het hoogste niveau, zijn tragische figuren. Wat ze goed doen, blijft grotendeels onopgemerkt. Wat ze fout doen, wordt genadeloos blootgelegd. Bij een fout krijgen ze scheldkanonnades te verwerken, collectieve beweringen over het beroep van hun moeder en soms een doodsbedreiging. Analytici in voetbal praatprogramma's leven ervan, maar komen zelden, ook na vijf keer de beelden in slow-motion gezien te hebben, tot een eenslui dend oordeel. Daarnaast leggen wetenschappers de arbitrage onder de loep. Dan blijkt dat scheidsrechters nog veel meer fouten maken; fouten waarvan ze zelf vermoedelijk geen idee hebben. De racisme-resistente pitch In het artikel Referee Bias wordt al het onderzoek naar de fouten van scheidsrechters op een rij gezet en het blijkt dat ze structureel racis tisch zijn. Zo zien witte basketbalscheidsrechters structureel meer overtredingen van zwarte basketballers en vice versa. Honkbal- scheidsrechters geven meer wijdballen aan werpers van een ander ras. Intuïtief vermoeden de werpers dit en kiezen daarom vaker voor een worp die minder snel verkeerd te interpreteren is. Ook kunnen scheidsrechters stiekem- fan zijn van bepaalde spelers. Bekende spelers krijgen daardoor structureel meer beslissingen in hun voordeel dan minder bekende spelers. Het wordt echter nog erger. Scheidsrechters blijken behaagziek te zi jn. D aarom krijgen thuisploegen meer strafschoppen en dubieuze doelpunten mee en minder gele of rode kaarten. En als ze achterstaan, kennen scheidsrechters veel meer blessuretijd toe. Onderzoek uit de Spaanse Primera Division toonde aan dat ze in wedstrijden waarin de thuisploeg 1-0 achterstaat, gemiddeld 112 seconden blessuretijd meer bijtrekken dan wanneer ze voorstaan. De verklaring ligt bij het thuispubliek. De supporters van thuisploe gen zijn vrijwel altijd in de ruime meerderheid en schreeuwen hard bij elke gelegenheid waarbij ze vermoeden dat hun favorieten onrecht wordt aangedaan. Spelers doen daar overigens enthousiast aan mee. De sociale druk op de scheidsrechter om aan de wens van het thuis publiek te voldoen, bv. een strafschop of extra blessuretijd, is groter dan de druk om de juiste beslissing te nemen. Onderzoek laat zien dat ze de thuisploeg meer bevoordelen naarmate het aantal "eigen" toe schouwers groter is. Ook blijkt dat naarmate meer supporters van de uitploeg meekomen, de scheids minder een thuisfluiter is. Cruciaal is ook de fysieke afstand van het publiek tot het veld en de spelers. In stadions met een atletiekbaan -en dus grotere afstand- is het thuisvoordeel kleiner. De schreeuwende toeschouwers maken dan kennelijk minder indruk op de scheids. Bij wedstrijden die zonder publiek werden gespeeld, bleken scheidsrechters veel minder voor deel te geven aan thuisploegen. In een Brits experiment kregen scheidsrechters beelden te zien van overtredingen. De ene groep met geluid van het publiek, de andere groep zonder geluid. De scheids rechters die geluid te horen kregen, gaven 15,5 procent minder over tredingen aan de thuisploeg. Deze systematische (onbewuste, mag aangenomen worden) afwijking in de waarneming van scheidsrechters in het voordeel van de thuis ploeg geldt als de belangrijkste verklaring voor het fenomeen thuis voordeel en het feit dat ploegen thuis beter presteren dan uit. Dlinde, pleasende nationalisten Onderzoekers keken naar alle beslissingen uit twaalf seizoenen Champions League en zagen een duidelijk patroon. Als een scheids rechter een speler uit hetzelfde land tegenkomt, fluit hij gemiddeld zo'n tien procent vaker in diens voordeel. Dat voordeel loopt op als de speler een bekende international is en als de wedstrijd laat in het toernooi is. In totaal kan het voordeel 25 procent zijn. De verklaring is dat scheidsrechters zich sterker identificeren met spelers die internati onal z i jn. Z ij vertegenwoordigen namelijk ook hun land. Verder geldt dat hoe belangrijker de wedstrijd, hoe gevoeliger scheidsrechters daarvoor zijn. Drie hoeraatjes voor het cameratoezicht Bevoordelen scheidsrechters hun landgenoten in alle situaties? On derzoek laat zien dat dit niet het geval is. Scheidsrechters gaven bij voorbeeld evenveel gele en rode kaarten aan landgenoten als andere spelers. En ook bij buitenspelsituaties kregen landgenoten geen voor deel. De verklaring? Camera's! Het blijkt dat scheidsrechters in wed strijden zonder camera veel partijdiger zijn dan in wedstrijden met camera's. Ze weten dat de camera onverbiddelijk is. Zo ook met voetbal. Buitenspelsituaties (is iets wel of geen buitenspel?) zijn met behulp van een camera simpel te interpreteren en dat weten scheids rechters. Hetzelfde geldt voor gele en rode kaarten. Het nationalisme uit zich meer bij kleine overtredingen: situaties die meer een kwestie van interpretatie zijn zoals schouderduwtjes, hands ballen of obstructies. Daar waar de situatie op meer dan één manier uit te leggen is, kiest de scheidsrechter partij voor zijn landgenoot. Scheidsrec hte rs maken heel weinig -en steed s minder- fo ute n Dit alles betekent echter niet dat scheidsrechters niet goed zijn. Inte gendeel. Onderzoekers vinden de scheidsrechters in de Champions League ongelooflijk goed en dat ze juist heel weinig fouten maken. Ook hier geldt dat fouten vaak breed worden uitgemeten en goede beslissingen, hoe moeilijk ook, normaal gevonden worden. Waarom nemen mensen, en dus ook scheidsrechters, structureel ver keerde beslissingen, die hen zelfs hun baan kan kosten? Het antwoord is hierboven gegeven. Managers (die moeten kiezen wie promotie maakt) en rechters (wie is schuldig en krijg straf?) kunnen lering trekken uit de fouten van scheidsrechters. Wete nschappelijk onder zoek helpt hierbij. De racistische beslissingen in het honkbal verdwe nen nadat de resultaten van het onderzoek ernaar bekend waren ge worden en de scheidsrechters er zich meer van bewust waren. Daar naast neemt over de hele linie het thuisvoordeel af wat te danken is aan de professionalisering van het scheidsrechters. Blijft overeind dat scheidsrechters, ondanks hard trainen, een ongelij ke strijd voeren. Eén fout kan het verschil zijn tussen winst en verlies, titel of geen titel, WK of geen WK. De documentaire The Referee (https://vimeo.com /13425028 i over de Zweedse scheidsrechter Martin Hansson toont dat hij een handsbal miste waardoor Frankrijk ten koste van Ierland naar het WK 2010 ging. De persoonlijke) gevolgen waren dramatisch. Bovenstaande overwegend kan geconcludeerd worden dat de hulp van een video ref wenselijk is. Dat mag zo zijn voor het (hoogste) niveau van het betaald voetbal, bij de amateurs en zeker bij de lagere elftallen zullen de scheidsen het zelf moeten klaren waarbij enige hulp van spelers en leiders van de beide elftallen, inclusief een verhoging van het kennisniveau van de spelregels al een geweldige stap zou zijn. Tekstbewerking. Wim Ri ng Scheidsrechter edische com missie De zin en onzin van dorstiessers Er is een enorm aanbod van verschillende sportenergie drankjes. Voor menig sporter erg moeilijk uit dat enorme aanbod de juiste dorstlesser te vinden. Deze keuze wordt nog eens extra bemoeilijkt omdat er

Schakels (clubbladen) | 2015 | | pagina 7