w,adriaansz@ziggo,n TAALACROBATIEK De eerste nieuwjaarskaart voor 2015 kwam van ex AFC -er Ber Stork, die na de Tweede Wereldoorlog gauw emigreerde naar Australië, Het werd Pickelaars eerste beantwoording. In zijn vorige Mixed Pickles sprak hij uit "ongetwijfeld nog heel wat kaarten uit AFC te zullen ontvangen om te beantwoorden. Er volgen derhalve dus nog drukke tijden". Achteraf waren dat profetische woorden van een ouder wordende Pickelaar, die in beginsel het dagelijkse leven niet ziet als tijdelijke voorpret van eindeloos geluk, Hij wijdde aldus nog veel woorden in de Nederlandse taal, waarbij zich voor hem het ongemak aandient, dat hij na de spelling de Vries en Te Winkel nog zo n vijf spellingcorrecties heeft moeten doorstaan. In principe wil hij die bij uitstek in Nederland veelvuldige spelling wijzigingen wel volgen, maar hij wijkt er ook soms welbewust vanaf. Hij schrijft AFC -ers in plaats van AFC' ers, want dat kommaatje vanboven vindt hij geen koppelteken. En ter wille van de duidelijkheid koppelt hij soms met een streepje al te lange woorden. Hij neemt zich voor in die opvatting de Mixe d Pickles voort te zetten. Woorden worden in het Engels nauwelijks gekoppeld; in het Duits des te meer. Uit zijn lang vervlogen hogere burger jaren herinnert hij zich het Duitse Eisenbahnknoten- Hoewel het hier verder niet toe doet op wijst Pickelaar toch ook even op het gebruik van meer werkwoorden achter elkaar in één zin, waartegen geen taalkundig bezwaar bestaat. Pickelaar raadpleegde zijn geheugen en vond één zin terug met 7 werkwoorden achtereen. Stel, dat Jan in het dagelijkse leven letterlijk voor een hachelijk moment komt te staan, waarna hij voor zijn eigen veiligheid de aftocht blaast; wat hem later door Piet als laf verweten wordt. Jan zou Piet daarop kunnen antwoorden: "Ik zou jou wel eens hebben willen zien durven blijven staan kijken". Over Nederlands gesproken. Dicht bij huis benoemde de stad Beverwijk (nou ja, vooruit dan maar) een stadsdichter. Acht geroepenen stuurden hun sollicitatiegedichten in. De juryvoorzitter lichtte de beslissende keuze toe: het gedicht, die (moet dat zijn) de verkiezing direct duidelijk maakte. Pickelaar beveelt de jury een cursus aan: eenvoudig Nederlands voor beginners. CITAAT "Als ik wist hoe het moet, zou ik misschien wel ophouden met schrijven". (Remco Campert, Nederlands schrijver en dichter, geboren in 1929). WATERIG Een rustige jaarwisseling was voor Pickelaar nog ver weg toen Pickelaarse hem uitnodigde eens op de voorzolder te kijken, wat hij uiteraard spoorslags deed. Hij zag een gelekte waterplas op de vloer, die er niet om loog. Een aannemersbedrijf was al enige tijd bezig met het verhelpen van achterstallig onderhoud. De timmerman daarvan constateerde een (storm-)dakgat. Hij repareerde het met verwijzing naar de CV -ketel, die ook niet helemaal koosjer was. Onderhoudsbedrijfsmedewerkers en andere passanten kwamen langs. Ze vonden allemaal wel wat, maar de water plas bleef onbedwingbaar. Genoemde timmerman hield het erop, dat er een loodgieter aan te pas moest komen. Pickelaar vond er één in de buurt, die in twee zaterdagse namiddagen een ondergrondse afvoerverstopping verhielp met een nieuwe afvoerleiding. Geen moment kwamen AFC en/of AFC -ers in zijn gedachten. Zijn nieuwe jaar kon eindelijk droog beginnen en zijn bejubelde helden waren een timmerman en een loodgie ter! Pickelaar/of had echt een redelijke vorst verwacht en in de krochten van zijn bejaarde M.P. -rayonhoofd vreesde hij "it sel hef'te horen. Voor lopig niet dus, of misschien later toch nog wel. M ocht het alsnog tot de F riese tocht der tochten komen: Pickelaar zal warm onder de wol op TV besmuikt ijsknooppunten volgen zoals Bartlehiem. DE A.F.C.-SCHAKEL De laatste Schakel van 2014, gedateerd 18 december, vermeldt als steeds op de linker kolom van pagina 2 onder veel meer ook de relatie tussen (e-mail Sch akel en Webs ite. De Sch akel-gegevens daarop zijn wat de medewerkers betreft enigszins aangepast aan de nieuwe realiteit. Vier namen, waaronder die van Pickelaar, worden er nu nog genoemd, maar er zijn natuurlijk meer medewerkers, waaronder voorzitter Ad Westerhof, die van de brug af ziet. Pickelaars voorstel (niet nieuw) is de namen van medewerkers niet meer te noemen en Productie Schakel H ans Elia s te vervangen door Redactie Schakel gevolgd door een andere naam. De Sch akel vermeldt terecht altijd alsnog de achterliggende wedstrijdverslagen van onze zondag selectie, maar volkomen onterecht daarin vermeldingen als: "Volgende week moet er zus of zo gespeeld worden" en dat lees je dan een week of drie later. Die regelrechte anachronismen mogen niet vóórkomen en dat moet de primaire taak zijn van een weer aangestelde Schakel-redacteur. De brievenbus Sch akel wordt er lezenswaardiger door en aldus aantrekkelijker voor de adverteerders. COMMUNICATIE Vóór de verzelfstandiging van het voormalige staatsbedrijf PTT werden brieven beplakt met postzegels waarop een prijs stond vermeld. Dus geen dubbele bodem, maar duidelijkheid van de instantie, die door het volk liefkozend TANTE POS werd genoemd. Kom daar nou eens om bij de geprivatiseerde PostNL! Het zicht op een prijs is verdwenen door vermelding van het cijfer 1. En door opheffing van postkantoren is efficiëntie een onbekend begrip geworden. Pickelaar geeft een paar voorbeelden. Uit het oosten en noordoosten van Nederland ontving hij nieuwjaarskaarten, die afgestempeld waren in s Hertogenbosch maar verzonden waren uit onder meer Haaksbergen, Enschede, Coevorden en zelfs Stadskanaal! In eigen woondorp Castricum ontving hij van dorpsgenoten kaarten per post, die in Amsterdam gestempeld waren en weer na terugzending in Castricum gepost werden. De bontste weg maakte een door hem aan fami lie in Amersfoort gezonden kaart, die in 's Gravenhage afgestempeld bleek te zijn, blijkbaar naar Castricum teruggezonden werd, waar Pickelaar hem op zijn afzender vermelding 1901 VJ 1 na 12 dagen terugvond. Zo was de postbesteller er in ieder geval van af. Ook Pickelaar wordt er regelmatig aan herinnerd, dat wij leven in de tijd van communicatie, maar daar valt blijkbaar nog wel wat aan te verbeteren. In ieder geval begrijpt hij nu waarom de posttarieven zo versluierd in prijs gestegen zijn. HERVATTING Als deze Sch akel, in welke vorm dan ook, tot de lezers komt is de winterstop achter de rug. Het 120-j arige AFC -bestaan is alsdan gevierd en de zondag selectie speelde de eerste (uit-)wedstrijd bij Leonidas o.l.v. trainer Sta nley Menzo. Als alles ging naar Pickelaars wens was hij present zowel bij het jaardiner alsook (met de spelersbus) bij de voetbalwedstrijd. Ook Pickelaar krijgt er weer trek in.

Schakels (clubbladen) | 2015 | | pagina 13