M I X E D P I C K L E S ingelegd door Wi llem (Pim) A driaansz (sinds 1976 nr. 379) w.adriaansz@ziggo.nl MIXED PICKLES Het moet maar weer eens duidelijk gezegd worden. De AFC Mixed Pickles zijn sinds 1903 (111 jaar geleden) in handgeschreven boeken (dum my's) de eerste uiting geweest van interne clubcommunicatie. Die boeken werden creatief gevuld op clubavonden in café-restaurants en werden overbodig toen op 22 september 1922 de eerste gedrukte AFC-Sch akel uitkwam. Van een archief was nog geen sprake en de in totaal 4 Mixed Pickles boeken werden allengs als verloren gegaan beschouwd. Toen op 25 juni 1992 de archiefcommissie ontstond waarvan Pickelaar de eerste voorzitter werd ging hij fanatiek toch op zoek naar die historische boeken. Met als resultaat dat 3 van de 4 M.P -boeken weer boven water kwamen. Zij werden aan hem anoniem geadresseerd in het clubhuis gedeponeerd. Een tussenliggend deel is inderdaad blijvend verloren ge gaan. Pickelaar vermoedt dat niet veel bestuursleden van AFC die boeken ooit in handen heeft gehad; laat staan ingezien. Kort na de Tweede Wereldoorlog nam Sch akelredacteur George ^Vijnand het initiatief de naam Mixed Pickles voor het nageslacht te bewaren door een Schakelrubriek onder die naam te openen en het schrijven daarvan over te laten aan zijn vader, de beroepsjournalist Jo Wij nand (later perschef van Unilever), die dat tot zijn dood in 1976 deed, waarna Pickelaar hem opvolgde. De vraag dient zich nu aan hoever die blijvende herinnering aan de naam Mixed Pickles nog strekt. Niet erg ver meer meent Pickelaar, die zijn historische rubriek in website- en deurmat Schakel stelselmatig terugvindt op de laatste pagina. In deze tijd van ontlezing is de kennis van onze historie en traditie niet groot, bestuursleden vaak niet uitgezonderd. Toch is de algemene belangstelling voor de Mixed Pickles onverminderd groot, getuige de respons, die hem na elke Schakel verschijning ten deel valt. Een Sch akel overigens, die na het redacteurschap van André Wij nand min of meer stuurloos werd. Pickelaar, die niet schrijft voor de kat z n houdt stiekem wel de vinger aan de pols. Hij verzoekt het AFC -bestuur de Mixed Pickles als vaste rubriek separaat op de website te plaatsen, rechtstreeks oproepbaar. Vanzelfsprekend uitsluitend vanwege de aard van die rubriek. CITAAT "In een samenvatting wordt het duidelijk, dat als het zo doorgaat het zo niet blijvend door kan gaan". (Pim Pelaer, Nederlands croniqueur, 20 -ste en 21 -ste eeuw). TRADITIES Kennis van oude tradities in AFC als oudste Amsterdamse voetbalclub blijft veelal beperkt tot enkele feiten, de jaarlijkse viering (in het zwarte feestpak) van de clubverjaardag, de Zilveren Ploeg, de Ridderschare, clubtoernooien, subculturen en de kiendag, om er maar een paar te noemen. Nieuwe tradities ontstaan uiteraard ook, zoals ongetwijfeld het damesvoetbal, en de strijd om de zilveren lep el voor de beste speech onder nieuw komers bij de selectie (tijdens de voorbereidende buitenlandse trip). Maar tradities verdwijnen ook moeiteloos, zoals het eig en Nieuwjaars toneel- gebeuren (vanaf de jaren twintig tot beginjaren negentig). Pickelaar zelf schreef daarvoor ongeveer 20 programma s, waarvan de helft in samen werking met Bob W ildeboer. De jaarlijkse AFC kunsttentoonstelling lArt Fou de la Creativité legde eveneens het loodje. Aan één van de caba retachtige voorstellingen (van 1977) heeft Pickelaar een blijvende herinnering. Het werd kort voor de nieuwjaarsdag verboden honden in ons clubgebouw toe te laten. Dat riep vanzelfsprekend een toneelstukje op. Als gebrui kelijk kwam in de tekst het verhaal Pieternel voor, die jaarlijks op het toneel stond te wachten op haar altijd te late Thomasvaer. Ditmaal kwam hij vanuit de zaal, met de zeer brave hond Barend (van Jan en Molly de Vries) aan de lijn. De grote, massieve Barend gedroeg zich als een gentle man, schreed het toneel op, wendde zich tot het publiek en ging zitten. Na de clausen over zijn aanwezigheid welwillend aangehoord te hebben ging hij de situatie geheel meester zijnde aan de zijkant van het toneel liggen, in de volstrekte zekerheid dat het belangrijkste programmaon derdeel voorbij was. De rest van het programma sliep hij moeiteloos uit. Om hoeveel honden ging het eigenlijk op AFC? Of beter gezegd, om hoeveel onopgevoede honden? Barend was de beschaving zelf. TOPARBITER Het was Pickelaar in juni j.l. tijdens het ^VK voetbal al snel opgevallen, dat onze uitverkoren scheidsrechter Bjorn Kuipers geen man is, die je even omver blaast. In de eerste wedstrijd,die hij floot probeerde een heetgebakerde voetballer de hem onbekende Nederlander even uit, maar hij kwam van een kouwe kermis thuis. Kuipers straalt namelijk natuurlijk gezag uit en hij leidde vervolgens alle hem toegewezen wedstrijden onbe rispelijk. Onlangs zag Pickelaar op een Duitse TV zender de oefenwedstrijd Duitsland Argentinië, die na nota bene 0-4 alsnog eindigde in 2-4. Inm iddels kreeg Pickelaar door, dat in Dusseldorf de arbiter van dienst onze Oldenzaalse supermarktkoopman Bjorn Kuipers was, die het waard bleek eens primair op TV te volgen. Hij had ook het aangeboren vermogen aan te voelen waar hij positie moest kiezen, want zonder sprintjes te trekken was hij bij fluitwaardige overtredingen steeds paraat op de juiste plek. Inderdaad een toparbiter. DRUK DRUK DRUK Pickelaar krijgt een druk seizoen, want hij wil (te) veel volgen. Niet alleen de zondag selectie topklasse, maar ook de zaterdag heren 2 en de meisjes/vrouwen/dames van 1. H ij kijkt bovendien naar meer dan alleen voetbal. Zo volgt hij ook de rugby thuiswedstrijden van Cas RC in eigen dorp. Daar waren overigens Marjan Draisma (dochter van onze eigen Jaap) en haar echtgenoot Eddy Kelsey jarenlang actief, maar zij gaan Cas- tricum verruilen voor Nieuw Zeeland. Dat lijkt Pickelaar geen pretje voor vader Jaap Draisma in Zwolle. En uiteraard heeft Pickelaar ook de voetbalwedstrijd FC C astricum AFC (zaterdag tweed e klasse) op zijn programma staan. PERSMAP Het kan en mag niet uitblijven, dat Pickelaar zich een oordeel aanmatigt over de op 7 september j.l. gepresenteerde Persmap seizoen 2014/2015. Hij is een kritisch lezer en had, wat de vorige editie betreft, nogal wat bezwaren vanwege de slordige fouten. Maar, Pickles-consumenten (en alle anderen), weest gerust. Een zeer groot compliment aan de samenstellende reda cteuren Bobby Ge h ring/Tho mas Rijsman en hun medewe rkersIn het colofon (altijd op de juiste plek) staan geen correctors meer vermeld, maar Pickelaar heeft geen enkele fout of tekortkoming in 45 paginas tekst waargenomen. De jeugdige red acteuren hebben de persmap een nog jongere uitstraling gegeven (hoor Pickelaar nou toch weer eens). Kwali tatief boordevol betrouwbare informatie, afgewisseld met zeer lezenswaardige artikelen. Daar zitten wel een paar uurtjes werk in! Wat Pi ckelaar (voor zichzelf) als bijzonder ontdekte (op pagina 26) stipt hij hier even aan. Op foto en onderschrift van de junioren A1 zag hij de hem onbekende donkere jongeling Ephraim Adriaansz. Dat kon niet waar zijn, want een Adriaansz speelde in Pickelaars familie nooit in welk topelftal dan ook. Hij gaat zelf wel nieuwsgierig op zoek naar de eventueel familiaire waarheid.

Schakels (clubbladen) | 2014 | | pagina 11