M I X E D P I C K L E S ingelegd door Wi llem (Pim) A driaansz (sinds 1976 nr. 378) w.adriaansz@ziggo.nl TIJD VAN LEVEN Amper 9 weken na de laatste Sch akel (inclusief de Mixed Pickles) van het afgelopen seizoen 2013/2014 verschijnt de eerste Sch akel (met wederom de Mixed Pickles) voor het a.s. seizoen 2014/2015. In die 2 maanden kwam Pickelaar slechts eenmaal op Goed Genoeg voor de algemene vergadering van AFC, die hij na de verkiezing van het nieuwe bestuur verder voor gezien hield; want hij vreesde een nog lange avond met enig nachtwerk voor zijn thuiskomst. En daarin is hij niet meer zo sterk. Deed hij nog iets van belang in zijn AFC-l uwte? Pickelaar speelt open kaart en neemt u even mee naar jawel zijn studeerkamer. Daarin staat onder meer een verende Ikea-stoel (van de zijkant gezien een S-vorm), waarvoor een kunststof Blokker-krukje en op enige afstand een TV -toeste l. U voelt hem al: hij keek veel sport vanuit zijn versimpelde chaiselongue. Hij at een hapje, dronk een matig thuisborreltje, maar lette ondertussen wel op zijn gewicht. Het kijkvoer was breed: WK hockey (mannen en vrouwen), atletiek, WK voetbal, de Tour de France en (daar kijkt u van op) snooker. Hij keek languit liggend dus veel televisie; achteraf gezien teveel. Het alom getoonde schuifie/schuifie voetbal is dodelijk voor het spel en vraagt als het ware om aanpassing van de spelregels. Hockey en atletiek zijn geschapen voor televisie. De Ro nde van Frankrijk was niet altijd genoeglijk kijkgenot door de talloze mensonterende valpartijen; zelfs kwaadaardige, veroorzaakt door sprinters. Het wachten is blijkbaar op dwarslaesies en doden. Kritisch kijkend had Pickelaar al eerder het van oorsprong Engelse snooker leren begrijpen en waarderen: schaakbiljart in optima forma. Samenvattend: de (kunst)criticus Pickelaar leidde in een deel van de zomer het leven van een intellectueel. CITAAT "Kunstcritici zijn meestal mislukte artiesten. Net als de meeste artiesten". (P aul Citroen, Nederands schilder en graficus, 1896-1983). VOORTGANG Dat Duitsland inmiddels Weltmeister werd en Nederland als derde naar huis ging zonder in reguliere speeltijd een nederlaag geleden te hebben was natuurlijk uitzonderlijk en vooral de verdienste van Louis van Gaal. Maar om eerlijk te zijn zou Pickelaar hem niet begeren als buurman. TV uitzendingen van Nederlandse wedstrijden werden thuis gemiddeld door 9,5 mi ljoen landgenoten bezien. Tel daarbij op de buitenshuis kijkende groepsdieren, dan waren dat per keer12 mi ljoen belangstellenden. Daarvan was Pickelaar er toch steeds één, dacht hij onthutst! Maar hij beperkte zich desondanks nog door de voorkeuvels te mijden. Hij keek wel periodiek naar Studio Brasil, waarin de rood/bruine tekkel Messi waarschijnlijk meer kijkers genereerde dan alle voetbalbollebozen bij elkaar. Wij gaan nu weer verder met AFC voetbal 2014/2015, waarin het novum AFC da mesvoetbal. Van Pi ckelaar mag het, al zat hij er niet op te wachten. Zelf is hij klaar voor het volgen van (voornamelijk) onze zondagselectie, maar hij moet zijn drifthormonen wel wat beteugelen. De wegpiraat Pickelaar liep tegen een bekeuring beschikkingop van 33 euro wegens overschrijding van de 50 km maxi mum snelheid met jawel 4 km! Zo komen onverlaten te pas. TEKSTEN De ingezette AFC voortgang zal niet verhinderen, dat het WK voetbal in woord, beeld en toon nog geruime tijd langs zal komen; en de aandacht alsdan nog blijft opeisen. Het vaak gezongen volkslied Wi lhelmus, tekstueel een geuzenlied uit circa 1570 en melodisch een ou d Frans soldatenspotlied, zal nog wel eens klinken. Wat vermoedelijk geen vijf AFC -ers meer weten is, dat het (sinds 1932) nieuwe volkslied ooit ook gezongen werd op het AFC -jaardiner; evenals uiteraard ons clublied. Op de duur achtte een deel van de functionarissen dat toch wel wat teveel van het goede in een veranderende maatschappij en bepleitte afschaffing van het W ilhelmus. Een ander deel, niet minder groot, vloog in de gordijnen en het woord landverraad viel zelfs. Merkwaardigerwijze werd het W ilhelmus van het jaardiner afgevoerd door een AFC -bestuur onder voorzitterschap van Dio H ermens, een ex- kolonel van het Nederlandse leger. De storm in het glas water ging evenwel snel liggen. Het clublied bleef gehandhaafd, maar hoe nu verder met vrouwelijke leden? Tekstschrijver (en latere voorzitter) Dick Bessem zou er in redelijkheid geen moeite gehad mee hebben om één woord in ons clublied te vervangen: "Wij allen dienen onze club als plichtsgetrouwe leden (in plaats van mannen)". Pickelaar heeft (als bekend) meer moeite met het zingen van het tweede couplet, waarin staat: "Eens worden wij weer runners-up"; in een tijd waarin AFC ongeveer alles won wat er maar te winnen viel. Dat ons Wi lhelmus het vorige volkslied (van H.F. Tol lens, 1780-1856) in 1932 verving was ook het gevolg van een een veranderende maatschappij. De tekstregel "Wien Neêrlandsch bloed in d'ad'ren vloeit, van vreemde smetten vrij" kon uiteraard niet meer. Pickelaar heeft de hiervoor genoemde twee beminnelijke AFC -voorzitters Dick Bessen en Dio H ermens, persoonlijk zeer goed gekend. AMENDE HONORABLE "Een openlijke schuldbekentenis en erkenning van zijn ongelijk" is de vrije vertaling van Pickelaars volgende boetedoening. In zijn vorige Mixed Pickles nam hij de pickle TAURUS op, over het AFC stierenfestijn van 9 mei j.lDat deed hij vers van de lever en toen ging het wat de feiten betreft fout. Hij zou er inmiddels het zwijgen toe kunnen doen, maar dat doet hij niet. Wa nt hij vindt, dat ook de Sch akel een betrouwbare kenbron behoort te zijn voor toekomstige AFC geschiedschrijvers. In het Sch akel - verleden ging dat tot Pickelaars ergernis bij andere scribenten vaak mis. Vandaar alsnog zijn zelfcorrectie Bas Rachman won de wisselstier niet, maar droeg hem over aan de nieuwe winnaar Jeroen ^Walker. Bovendien was, behalve Machiel van der W oude en Wim Ri ngeook Wim C rouwel te gast. Die in fo rmatie deed Pickelaar op in een website tekst, waarin hijzelf werd aangeduid als Pim Adriaans. Voor eens en voor altijd: zijn familienaam wordt geschreven als Adriaan, waarachter de letters s en z (simpele ziel). Het is maar, dat u ook dat weet. SCHAKEL Het staat nog steeds op blz. 1 van de AFC-Schakek "Dit is de die komt binden, de oude club aan d'oude vrinden". N iette min ziet Pickelaar een nieuwe tekst naderen: "Dit was de Schakel die ging scheiden, de oude club van nieuwe tijden P ickelaar keek eens om naar wat hij door de jaren heen aan de Sch akel heeft toevertrouwd; eerst als Ad O nderdelat en later als Pickelaar. Hij kwam nogal wat tegen, waarop hij in volgende Mixed Pickles wil terugkomen: op de AFC- historie, waarin AFC -tradities een plaats vonden. Vooralsnog verwijst Pickelaar naar 1977, toen hij toetrad tot De Zi lveren Ploeg en een pickle plaatste van de Vlaamse letterkundige Karel Jonckheere, die hij aanhaalde met diens woorden: "De wijze kan in woorden niet meer vatten de wereld van de zotten en de zatten H ij zou lid geweest kunnen zijn van AFC...

Schakels (clubbladen) | 2014 | | pagina 23