Uit de Pers Jupiler League? Ben je gek" 'De goudenballenclub dijt uit' Een kans is een kans 23 april 2014 92e jaargang nr. 9 Vijf weken lang heeft Het Parool iedere donderdag een artikel over AFC in haar dagblad opgenomen. Deze artikelen zijn hieron der te lezen. In Het Parool van donderdag 20 maart jl. stond onderstaand interview. Voor een ieder die zich afVraagt of AFC nog overweegt om na het kampioenschap te promoveren naar de Jupiler League, heeft voorzit ter Machiel van der Woude een duidelijk antwoord: "Ben je gek, geen sprake van. Absoluut niet. Dat is niet aan de orde". Waarom niet? "het verschil tussen amateurvoetbal en profvoetbal is enorm, dat weet een kind. Bij profvoetbal denk je aan grote, sterke financiële organisa ties met stadions. Als daar amateurclubs met kleine accommodaties en beperkte financiële mogelijkheden doorheen gaan wandelen, wordt het een onoverzichtelijk geheel". Maar Achilles'29 "Ja, zij waagden de stap wel. Ze staan laatste. Ik had niet anders verwacht. In betaald voetbal kiezen de beste spelers voor clubs waar ze het best betaald krijgen. En Achilles'29 doet mee aan een pilot, hé. Weer zo'n experiment van de KNBV. Zij mogen net als Jong Ajax en Jong Twente twee jaar in de eerste divisie spelen met versoepelde licentie-eisen". Over die licentie-eisen: ik snap niet "Licentie-eisen. Voorwaarden. Regels. Om het betaald voetbal binnen te komen, moet je een x aantal spelers met een vast contract in de selectie hebben. En er zijn nog meer juridische, financiële en veilig heidsaspecten waarmee je dan rekening moet houden. Kijk, de KNVB heeft een probleem, en dat probleem is de Jupiler League. Die willen ze verversen, gezonder maken, onder meer door amateurclubs toe te laten. Terwijl geen enkele club aan die voorwaarden kan voldoen. Onderdeel van de proef is dat die clubs niet kunnen degraderen. Zouden wij dan überhaupt wel kunnen promoveren? De competitie zit toch vol? Jullie hadden er best bij gemogen, zei de voorzitter van CV Topklasse tegen mij. Maar dan had AFC zich voor 1 december moeten inschrij ven. "Dat vinden wij dus helemaal niet erg. Omdat promoveren helemaal niet speelde binnen de club, hadden wij ook niet de motivatie om ons erin te verdiepen. "Maar goed, laten we de feestvreugde verder niet bederven. Als AFC dit seizoen kampioen van de topklasse wordt, is dat op zichzelf al een ongelooflijke prestatie. Het levert ons dan wel geen promotie op, maar wel eeuwige roem. Dat is voorlopig even voldoende." Door Annemarie Postma In de zelfde krant van 28 maart 2014 door Wesley Meijer Nog vijf wedstrijden en AFC is kampioen van de Topklasse. Ho ger lijkt niet haalbaar. Of het moet betaald voetbal worden, maar ja "We hebben al heel wat gouden ballen gemaakt, hè Michiel," zegt directeur Benno Leeser in een atelier van Gassan Diamonds aan de Nieuwe Uilenburgerstraat tegen goudsmid Michiel Bulten. Die kijkt verschrikt op: "Moeten ze weer worden gemaakt?" Ja, glimlacht Leeser. AFC wordt kampioen en de spelers en begelei ding van het eerste elftal ontvangen dan traditiegetrouw een gouden speld met een klein balletje waarin AFC en het kampioensjaar zijn gegraveerd. Die dragen zij gestoken door het revers van een colbert. Die traditie is ontstaan in 1961 toen Leesers vader Rolf, toen eerste elftalspeler en schoonzoon van bedrijfsoprichter en diamantair Samu el Gassan, dat idee voorstelde. AFC was al veertig jaar geen kampioen geworden," vertelt oud-speler Kees Gehring, "en keerde terug naar het hoogste amateurniveau, toen de eerste klasse. Het bestuur wilde de spelers haar blijdschap betuigen en vond het een goed idee. Het begin van de gouden ballenclub." Sindsdien zijn in de ateliers van Gassan zeven gouden ballen gefabri ceerd. Voor de kampioensjaren 1961, 1963, 1967, 1969, 2001 en 2010 én 1974, het seizoen waarin AFC als zesde eindigde, maar zich daarmee kwalificeerde voor de in te voeren hoofdklasse. Sommige spelers waren meerdere malen de beste. Zij krijgen voor elk nieuw kampioenschap een diamantje op de bal. Voor zover Gehring weet, is Jos Kemna, spits uit de jaren zestig, de enige speler met twee diamantjes, dus drie titels. Ook bedenker Rolf heeft er twee, vertelt Benno Leeser. "In 1961 speelde mijn vader zelf en daarna werd hij als elftalleider nog twee keer kampioen." Benno Leeser speelde zelf ook 93 wedstrijden in het eerste, maar won nooit'de titel. De gouden bal wordt uitgereikt bij de Gouden Balien-erewedstrijd na afloop van het seizoen. Dan speelt een selectie van speldeigenaren tegen het huidige eerste. Na de wedstrijd wordt de speler van het jaar gekozen. Straks in mei ontvangen in totaal zo'n dertig a veertig betrokkenen de achtste gouden bal. Want het kampioenschap is aanstaande. Met nog vijf wedstrijden te gaan is het gat met de concurrentie elf punten. Leeser: "We hebben de order nog niet binnen. Je moet de goden ook niet beschrieën, zoals wij zeggen. Maar ik heb Bob Duis (bestuurslid, red.) er laatst wel op aangesproken." "Oh, dan wordt het binnenkort weer stressen," mompelt goudsmid Bulten. Op 3 april schreef Annemarie Postma van Het Parool het hierna volgende: Het kan zomaar gebeuren dit weekend AFC kan aanstaande zondag kampioen worden. Mits het zelf wint van WKE, de nummer twee, HBS, verliest bij JVC Cuijk en VVSB en EVV, de nummers twee en drie, gelijkspelen tegen elkaar. Dus die kans is gering. Maar een kans is een kans en het zal je als club maar gebeuren dat je eerste elftal de titel van de eeuw pakt maar je de feestelijkheden een weekje moet uitstellen omdat er niet op is gere kend. En dus hebben ze bij AFC een draaiboek klaarliggen met daarin diverse geplande feestactiviteiten. Welke dat zijn wil secretaris Ro nald Koster nog niet verklappen. Maar er is in ieder geval een artiest benaderd, meerderen zelfs, voegt hij er aan toe. "Tja, het viel niet mee om iemand te vinden die de komende drie weekeinden beschikbaar is. Dus hebben we op meerdere paarden gewed." Het regelen van een paar flessen champagne en twintig bossen bloe men is wat Koster betreft gemakkelijker. "Genoeg sponsors hebben al aangeboden om een flesje mee te nemen. Dus mochten we champagne nodig hebben dan staat er binnen tien minuten champagne op het veld," zegt hij. De bloemen worden zondagochtend al opgehaald bij 'een bepaald adres'. "En mochten we ze niet nodig hebben dan geven we ze aan de vrouwen van de commissieleden." Overigens is Koster geen voorstander van draaiboeken. "Natuurlijk is het leuk om een scenario te bedenken. En er zijn altijd van die stan daard dingen, zoals de speeches bijvoorbeeld, waarvan het handig is als ze zijn voorbereid. Maar wat mij betreft laten we het verder ge woon over ons heen komen. De ontlading na de wedstrijd alleen al zal fantastisch zijn en dan volgt daarna het feest vanzelf. Zo ging het twee jaar geleden ook toen we kampioen werden van de hoofdklasse." De KNVB neemt in elk geval geen enkel risico en zal zondag met een flinke afvaardiging én de kampioensschaal in de kofferbak afreizen naar Amsterdam. Want als er een prijsuitreiking komt dan zal die vlak na de wedstrijd plaatsvinden. Of AFC er wel rekening mee wil hou den dat ze dan het halve veld moeten afzetten. "We zullen zien," zegt Koster. "Zeven procent is niet veel maar het kan zomaar zo zijn."

Schakels (clubbladen) | 2014 | | pagina 15