Mandela-mood Sinterklaas bij AFC Archief (deels) digitaal 4 r 18 december 2014 92e j aargang nr. 5 Door Laurens Samsom Stoppen met roken, meer boeken lezen of af en toe een bloemetje meenemen voor je partner. Als 1 januari eraan komt, vliegen de goede voornemens door het land. Een onzinnig ritueel, zo vond ik lange tijd. Tot 5 december: de dood van een 95-jarige Zuid-Afrikaanse man deed mij van gedachten veranderen. Ja natuurlijk: Nelson Mandela. Een icoon met een levensverhaal dat nog het meest weg heeft van een religieuze vertelling. Hij beheerste de kunst der vergeving, kon met zijn fijnbesnaarde retoriek massa's mensen in vervoering brengen en keerde 'terug op aarde' na bijna dertig jaar gevangenschap. Maar van heiligheid moest Mandela niets hebben. Hij was van vlees en bloed en zijn boodschap was eenvoudig: gelijkheid tussen mensen, altijd, overal, zonder uitzondering. Hij bepleitte dat voor stadions vol sympathisanten, maar ook in zalen waar hij gehaat werd vanwege zijn huidskleur en achtergrond. Sinterklaas bezocht ons AFC! Alle Pieten kwamen mee! Ze renden en buitelden over de velden Ze waren echte voetbalhelden! Snoepgoed deelden zij royaal in 't rond Wat eenieder heel lekker vond Na een pepernoten training het clubhuis in Daar kreeg elk team zijn zin Alle teams stonden in het grote boek Bij de Sint was echt geen aantekening zoek Alle details en bijzonderheden noemde hij Hij had echt alles super op 'n rij Tot slot nog meer lekkers voor mee naar huis Nu zitten de AFC jongens daarmee lekker voor de buis Het team van het clubhuis was wederom top Helaas zit het er voor dit jaar weer op Maar Sint heeft beloofd in zijn agenda te kijken Of hij ons volgend jaar weer met zijn bezoek kan verrijken Archief AFC nu ook (deels) digitaal te raadplegen Vanaf woensdag 13 november jl. is het mogelijk om een deel van het AFC-archief vanuit huis of uw vakantieadres via de computer te raadplegen. Ook is het mogelijk om via een zoekfunctie, het archief te doorzoeken op bv. je eigen naam of een bepaalde wedstrijd. Op dit moment zijn alle Persmappen (1983/84 tot en met 2013/14), I alle Jaarverslagen (vanaf 1896! en in die tijd handgeschreven) en alle Bulletins (1946 tot en met 1975) te raadplegen. Het is de bedoeling dat uiterlijk in 2015 (vrijwel) het hele archief digitaal te raadplegen is. Dat is nu nog niet het geval. De daaraan - verbonden kosten zijn zodanig dat dit in stappen zal geschieden. Toegang tot het digitale archief is eenvoudig. 1. Ga naar de website (homepage) van AFC. 2. Klik op'Clubinfo' in de bovenste balk. 3. Klik daarna op 'Archief. 4. Klik daarna op 'Digitaal archief, de onderste in de rechter ko lom en direct boven 'TV beelden'. 5. Klik tenslotte op de link "hier" (geel gemarkeerd) in de derde regel van onderen. De toegangspagina van het digitale archief komt dan tevoorschijn. Uitleg over hoe het beste de zoekfunctie gebruikt kan worden, komt automatisch tevoorschijn na stap 5. Op de startpagina van het digitale archief komt een tekst tevoorschijn waarvan het onderste deel ("Hoe werkt het") uitleg geeft over hoe het digitale archief te kunnen raadplegen. Namens de archiefcommissie, 1 Wim Ringe Mandela leefde voor het oog van de wereld zonder rancune of angst voor gezichtsverlies. Hij bezigde sedert lange tijd geen stoere oorlogs taal, maar praatte kwetsbaar over vrede. En wie zich tegen hem ver zette? Die kon uiteindelijk rekenen op vergiffenis. Hij zocht ze op: de grootste tirannen van het apartheidsregiem, de rechters die hem tot zijn gevangenisstraf veroordeelden en de beulen tijdens zijn opslui ting. Hij zocht ze op en vergaf hen. Enkele uren na Mandeia's sterven ging de wereld banaal verder met de orde van de dag: de WK-loting stond op het programma in Rio. Daar ging een zaal vol voetbalprominenten staan ter nagedachtenis aan de Zuid-Afrikaan, maar kon ook meteen weer zitten. FIFA-baas Sepp Blatter vond de minuut stilte na 12 seconde namelijk wel ge noeg, hij wilde door met zijn show. Thuis op de bank vervloekte ik dat kleine corrupte mannetje. Hij schoffeerde mijn enige echte held, wiens foto al jaren op de achter grond van mijn telefoon stond, wiens biografie ik als Bijbel bij me had gedragen, wiens toespraken ik tientallen keren had teruggeluis terd. Zelfs voor die grootsheid kon die megalomane dwerg niet één minuut zijn vieze vuile... Halverwege mijn tirade viel ik stil. Had ik dan zo weinig opgestoken van de wijze Nelson? Met flinke tegenzin forceerde ik een Mandela- mood en kon ik, met moeite, baasje Blatter vergeven. Op de andere televisiekanalen was Zuid-Afrika nog volop in beeld: archiefbeeld van Mandeia's eerste stappen buiten Robbeneiland, zijn ontwapenen de glimlach en zijn laatste publieke optredens. Voordat ik het wist, had het goede voornemen zich aan me opgedron gen: 2014 zou ik de lessen van Mandela vaker eer aan doen. Ook op het voetbalveld. Als de scheidsrechter een verkeerde beslissing neemt, als de tegenstander met een schwalbe een strafschop versiert of als een bobo vanaf de zijlijn zijn gal spuwt, wil ik niet langer ontsteken in razernij. Verdraagzaamheid en verzoening dus. Een kerstgedachte zonder kruizen en kribbetjes, maar met de uitgestrekte Zuid- Afrikaanse velden in het achterhoofd.

Schakels (clubbladen) | 2013 | | pagina 16