Av\L' Scheidsrechterscommissie Medische commissie I ffï\ i V I) Verliezen doe je niet wegens een blessurelijst. te* W >r a 13 november 2013 92e jaargang nr. 4 Volgorde bij AFC 1Standaardelftallen (Zat 1 en Zon 1 2. Landelijke competities Dl, Cl, BI 3. Overige A-categorie 4. B-categorie Welke teams er vervolgens "voorrang" hebben is afhankelijk van het aantal teams in de competitie. Wedstrijden in poules met 16 teams gaan voor op poules van 14, die weer voorgaan op poules van 12. Enkele voorbeelden: Zondag 2 (A-categorie) gaat voor Zondag 7 (B-categorie). Senioren standaard elftallen gaan voor jeugd selectie elftallen. Zaterdag 5 met 10 gespeelde wedstrijden gaat voor Zaterdag 3 met 13 gespeelde wedstrijden. B-categorie teams (overige teams) Bij deze teams kijken we naar het aantal gespeelde wedstrijden, reële kampioenskansen/periode titel kansen en naar het aantal betrokken spelers. - Teams die minder wedstrijden hebben gespeeld dan andere teams krijgen voorrang. - Teams die nog meer wedstrijden moeten inhalen dan andere teams krijgen voorrang. - Teams met reële kampioenskansen/periode titel kansen krijgen voorrang. - Wanneer we de keuze hebben tussen 2 E/F-wedstrijden en 1 D- wedstrijd met evenveel gespeelde wedstrijden wordt de D-wedstrijd afgelast. 2 E/F teams hebben meer spelers die dan alsnog kunnen voetballen. - Wanneer we de keuze hebben tussen 1 E/F-wedstrijd en 1 D- wedstrijd wordt eerder het E/F team afgelast. Flet D-team speelt dan alsnog omdat zij meer spelers hebben. Vasthouden tegenstander is overtreding Het vasthouden van een tegenstander door hem aan zijn kleding vast te grijpen, is een overtreding die algemeen is geworden. Zeker in het huidige voetbal is het gebruikelijk om elkaar, reeds voordat de bal binnen speelbereik is, bij het shirt dan wel aan het lichaam vast te houden. Een arm, die tijdens een duel over de schouder van de tegenstander wordt gelegd, hindert de tegenstander. Deze tactiek wordt nogal eens Dij kopduels en tegenover doelverdedigers toegepast 3ok het zogenaamde "omklemmen" moet als vasthouden worden jeschouwd. Voor de scheidsrechter is het vaak moeilijk om te beoor delen welke speler nu precies de overtreding begaat, met andere voorden: wie ermee begint. 8ij deze handelingen inoet de scheidsrechter, alvorens in te grij- jen, goed bekijken of de voordeelregel kan worden toegepast. Tiermee dient hij wel uiterst voorzichtig om te gaan. Met name in het itrafschopgebied en rond de lijnen van het strafschopgebied zal de icheidsrechter niet te snel in voordeel dienen te "vluchten". Een itrafschop of een vrije schop niet ver van het doel leveren in bijna alle gevallen meer "voordeel" voor de aanvallende partij op dan door te aten spelen. iepalend voor de spelhervatting is de plaats waar het vasthouden ■indigt (directe vrije schop c.q. strafschop). )eze "verborgen" overtredingen kunnen leiden tot veel onnodige rritaties. Het is vrijwel altijd verstandiger om deze overtredingen mmiddellijk en op gepaste wijze te bestraffen, zodat een escalatie van deze "handtastelijkheden" wordt voorkomen. Van de scheids rechter wordt dan ook een proactieve houding verwacht. Tevens zal hij alert moeten zijn op spelers die misbruik maken van het lichamelijk contact en die zich met name in of in de buurt van het strafschopgebied graag willen laten vallen. Ook als de scheidsrechter er zeker van is dat de aanvaller op deze wijze een strafschop of een vrije schop probeert te versieren, zal hij daar consequent tegen op moeten treden. Bron: KNVB 'Aanvullende instructies werkgroep spelregels veld- voetbal' .fa Neem een willekeurige voetbalclub, amateur of bij de profs en infor meer naar de blessurelij st. Zal je zien dat het 40% hiervan zeker een liesklacht betreft. Het weer is er in deze periode ook naar. Veel neer slag, lage temperaturen en een veld waarop lange slidings kunnen worden gemaakt, maar ook instabiliteit van het standbeen bijna een garantie is. Liesblessures, komen vooral veelvuldig voor bij voetbal. Het A.F.C. woensdagmiddag inloopspreekuur geeft weer eens aan dat zelfs de ouders van onze jeugd daar onder lijden. Dus maar even een overzicht. De meest voorkomende liesblessure is de adductoren-tendinitis. Dit is een ontstekingsreactie van de aanvoerende bovenbeenspier, aanhech tend aan het schaambeen. Vaak als resultante van een chronische overbelasting. Bij jeugd moeten we wel een differentiatie maken, waarbij niet uitgesloten is dat omstandigheden als houdingsafwijking, een bekkenscheefstand, een liesbreuk of beenlengteverschil mede ook liesklachten kan veroorzaken. In alle andere situaties is het vaak zo dat de balans in kracht tussen buikspieren en deze adductoren-loge verstoord is. Externe factoren blijven vervolgens over als, te hoge belasting tijdens wedstrijden en trainingen waarbij de belastbaarheid word overschre den, de terrein omstandigheden, koud weer en onvoldoende warming- up, of een slechte kwaliteit van de sportschoenen. In voetbal is het normaal dat bij een simpele schietbeweging het standbeen zwaar wordt belast door het andere vrij zwaaiende schiet- been. Er ontstaat grote druk op de adductoren(aanvoerende spier groep) van dit standbeen. Deze belangrijke spiergroep kan hierop reageren met een irritatieklacht in haar eindpees welke verweven is in het beenvlies(periost) van het schaambeen. Herkenbare klachten zijn: 1Pijn in de lies, vaak uitstralend naar de binnenzijde van het boven been. 2. In de beginperiode pijn na intensief sporten en later ook tijdens de belasting. 3. In de mid-fase wordt de pijn weliswaar minder maar deze houdt soms ook aan tijdens rust. 4. Het bijtrekken van het aangedane been met eenvoudig in- uitstapbeweging van de auto kan vervolgens ook pijn vertonen. 5. Soms pijnuitstraling naar de onderbuik. 6. De gehele bovenbeen musculatuur voelt fors gespannen aan. De behandeling zal gericht moeten zijn op versterking van omringende spierstructuren, rekking van overspannen (hypertonic) spieren en fysiotherapie ondersteund door massage van de aangedane muscula tuur. Vaak is inderdaad de schrik groter dan de schade. Het is in dit geval beter een week langer te revalideren, dan één dag te vroeg beginnen! De fysio- en sporttherapeuten Bas ter Hoeven, Michael Olivieira, Dennis Schroder, Aukje Spoelstra, Monas Floor, Maxime Groenewegen en Steven Keverkamp helpen je graag verder. Op woensdag kun je terecht bij A.F.C. in het nieuw geopende Bas Rachman Sport Medisch Centrum, waar fysiotherapeute Mariëlle Marelis en collegae van Fysio&More alle AFC-ers ter beschikking staan tussen 17.00 en 18.30 uur. 16

Schakels (clubbladen) | 2013 | | pagina 16