MIXED PICKLES 27 februari 2013 91e jaargang nr. 7 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 363) w.adriaansz@zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz TOPZWAAR De tweede helft van het derde topklasse seizoen is inmiddels begonnen en wat AFC betreft zijn we 2 competitiewedstrijden verder. De topklas se was ooit een hersenspinsel van KNVB-bons dhr. Kesler, die de betaalde Jupiler League (v/h Eerste Divisie) zou moeten upgraden door in voering van mogelijke degradatie naar en wederkerige promotie uit de toenmalige amateur hoofdklasse. Aan beide kanten schoot de bedenker zijn doel voorbij: het bleef bij een eenmalige degradatie en het jaar daarop volgende promotie van de FC Oss. Door de amateurclubs werd promotie duidelijk niet begeerd. Maar onderhand werden de toch al broze grenzen tussen betaald en onbetaald voetbal goeddeels geslecht. Hoe zou het toch gaan met de heer Kesler, van wie weinig meer wordt vernomen? Zou hij stiekem geëmigreerd zijn? Leest Pickelaar mogelijk de verkeerde of wellicht toch de juiste bladen? Wie het weet mag het zeggen. Het is overigens een vaststaand feit, dat de aanvankelijke tegenstan ders van de topklasse - maar die daar wel in terecht kwamen - nu in meerderheid top willen blijven en dat kost veel geld. Pickelaar ziet daar over vaak - niet aan hem gerichte - AFC e-mail ter kennisname langskomen, maar hij matigt zich niet aan de vele zaken mede te beoordelen. Bovendien meent hij, dat hij niet over alles een oordeel behoeft te hebben. Maar topklasse wedstrijden in nagenoeg het hele land voor meer reclameborden dan toeschouwers eisen op de duur ook financiële slachtoffers. CITAAT "Vaak is er onder onze drijfveren één, die sterker is dan alle andere: dat is die welke men verzwijgt". (Lucien Arréat, Frans aforisticus, 20-ste eeuw). VEDERLICHT In de inleiding van deze Mixed Pickles wees Pickelaar er voorzichtig op, dat er verschil van inzicht bestaat over de voortgang van AFC in deze turbulente jaren. Op zichzelf is daar niets op tegen, want uit de botsing der meningen vloeit vaak een goed vervolg voort; mits de gesprekken in essentie beschaafd gevoerd worden en dat blijkt gelukkig het geval. Pickelaar liet al merken, dat hij uiteraard belangstellend is, maar zich niet zo diep in de discussie wil mengen en als simpele geschiedkundige letterknecht geneigd is zijn aandacht te beperken tot wat dichter bij hem staat. Zoals de verhouding Website/Schakel en het bijspijkeren van historisch inzicht binnen het verjongde AFC bestuur. Om met het eerste te beginnen. Eerder bepleitte Pickelaar een scheiding van Webmaster en Schakelredacteur. Wie de eerste is moge duidelijk zijn, wat de tweede betreft niet. De persmap en de ledenlijst noemen Machiel van der Woude als Schakelredacteur. De Schakel zelf vermeldt alleen: Productie Schakel Hans Elias. En de openingsrubriek Red-actueel wordt ondertekend door Kees Gehring. Daarmee valt het Schakelbe- leid geheel toe aan de Commissie Pers en Publiciteit, hetgeen een breuk is met het verleden; toen de CP&P voornamelijk extern werkte; maar waarin de (vakman) Schakelredacteur ter communicatie wél werd opgenomen. Wat de historische kennis van het verjongde bestuur betreft - met alle respect voor hun kwaliteiten - alle leden hebben hun eerste AFC stappen gezet in het clubhuis waaraan bij voorbeeld dat Carillon altijd al heeft gehangen. Van enig historisch besef kon dan ook geen sprake zijn. Het ware beter geweest wanneer er één ervaren rot in het bestuur was achtergebleven, die bij voorbeeld de historische zin van een informatiepla quette kon herkennen. Uit lezerskring kwamen als gebruikelijk enige reacties. Vanuit het bestuur kwam jammer genoeg (nog) geen respons. NALATENSCHAP Enige tijd geleden las Pickelaar - geen fervent dagelijks TV kijker - de aankondiging van een MAX programma over de afwikkeling van een nalatenschap: die van de overleden, gepensioneerde medische wetenschapper Dr. W. Been; waarin mede een blik gegeven werd op het leven dat hij geleefd had. Dat moest Pickelaar zien, want hij veronderstelde dat het ging om Pim(metje) Been, die een halve eeuw eerder deel uit maakte van een lagere AFC voetbalbrigade onder Pickelaars bewind als Ad Onderdelat. Zijn vermoeden bleek juist. Pim Been woonde destijds in de Eemsstraat nabij de Amstel, studeerde medicijnen en woonde als enig kind nog in bij zijn ouders. Pickelaar woonde om de hoek bij de Utrechtse brug. Het lag voor de hand, dat de wat introverte student naar de gewenste voetbalvelden met zijn aan voerder meereed in diens toenmalige Volkswagen kever. Om het ijs een beetje te breken informeerde Pickelaar dan wel eens naar zijn studie, waaruit bleek dat Pim Been betrokken was bij nieuw te ontwikkelen medicijnen. Pickelaars vraag of die ontwikkeling niet moeizaam verliep beantwoordde hij relativerend met: "nee, dat niet; het vinden van een bijpassende ziekte is veel moeilijker". Na voltooiing van zijn studie verdween hij min of meer geruisloos uit AFC. Uit de TV documentaire bleek, dat hij vervolgens nog promoveerde en wetenschappelijk werkzaam was in het AMC. Nadat zijn beide ouders overleden waren bleef hij zelf tot zijn dood (na pensionering als alleenstaande) in dat zelfde huis aan de Eemsstraat wonen, maar hij bleek nog altijd een pied a terre in het AMC te hebben; van waaruit zijn omvangrijke wetenschappelijke nalatenschap veilig werd gesteld bij de ontrui ming van zijn bescheiden gebleven woning. Zijn AFC jaren bleven daarbij onbesproken als blijkbaar niet bekend. Pickelaar zag een integere TV documentaire, die hem in een uur alsnog de totale Pimmetje Been leerde kennen; een indrukwekkende belevenis. KONINKRIJK Om toekomstige AFC geschiedschrijvers een handje te helpen met het tijdsgewricht, waarin deze Mixed Pickles zijn ingelegd, releveert Pickelaar hier aan het 200 jarige bestaan van het Koninkrijk der Nederlanden tegen het einde van het jaar 2013. De directe aanleiding nu is daarvan uiteraard de recent aangekondigde a.s. troonswisseling. Pickelaar zet de 8 Oranje vorsten uit die 2 eeuwen, wat regeertijd betreft, hier voor belangstellenden in het gelid. Koning Willem I (25 jaar), koning Willem II (9 jaar), koning Willem III (41 jaar), koningin/regentes Emma (8 jaar), koningin Wilhelmina (50 jaar), koningin Juliana (32 jaar), koningin Beatrix (33 jaar) en koning Willem Alexander met zijn koningin Maxima in april a.s. in de start blokken. Dan is het ernst en wordt er geen wc-pot meer geworpen en in de Keizersgracht gezwommen. Pickelaar tekent aan dat de Willemen I, II en III voor hem historie zijn, maar dat hij de vorsten nummers 4 t/m 8 alle vijf nog als tijdgenoten heeft meegemaakt. Tsja... STIJLBLOEMPJES Duid het Pickelaar niet euvel, maar hij leest niet gauw over onterechte beeldspraken heen. Meestal zijn ze goed genoeg voor een glimlach. Wellicht zijn er Pickles consumenten, die op dat gebied eveneens een beetje gemankeerd zijn. Pickelaar biedt hen een tuiltje stijlbloempjes aan. "Kinderen geen bezwaar op maandag". Geplukt bloempje uit een televisiegids. "Toch nog vrij plotseling overleed onze vader, met dank aan de huisarts Geknipt bloempje uit een overlijdensbericht in een dagblad. "Knoei niet langer zelf, laat Hans het voor u doen Aangeboden bloempje door een klusser in een advertentieblad.

Schakels (clubbladen) | 2013 | | pagina 18