AFC Superstars AFC INLOOP-SPREEKUUR 3 23 januari 2013 91e jaargang nr. 6 niet verstandig is om te sporten als je ziek bent, leeft echter die behoefte onder fanatieke sporters wel degelijk. Allemaal zijn we toch 3 tot 4 maal per jaar verkouden, maar als dat moment samen valt met sportieve plannen moetje toch een keuze maken. Maak altijd onder scheid tussen een aandoening boven of onder de stropdas. Boven de stropdas betekent een neus/bijholte infectie en onder de stropdas een aandoening van luchtwegen en longen. Een luchtweginfectie is vrij wel altijd een virale infectie, die zich kan manifesteren als een een- voudige(boven) keel/neusverkoudheid, maar ook als een veel ernsti ger beeld zoals {onder) een longontsteking of een zware griep. Voor dat een advies gegeven wordt moet er onderscheid gemaakt worden tussen een infectie met algemene verschijnselen zoals koorts en spierpijn, of een infectie die zich beperkt tot lokale verschijnselen zoals keelpijn, loopneus en/of hoofdpijn. Onze clubarts Lex Swaan heeft voor sporters een 10-tal aandachtspunten opgesteld en wil dat graag met je delen. Regelmatig sporten verhoogt de weerstand. Al leen tijdens en kort na inspanning is deze weerstand tijdelijk vermin derd en ben je vatbaarder voor infecties, zoals griep. Bovendien kom je tijdens het sporten in nauw contact met medesporters, die ziekte kiemen kunnen overdragen. De aandachtspunten: 1. Bij koorts, spierpijn of bij een verhoogde rust pols niet sporten. 2. Verkoudheid of griep kun je d'r niet 'even" uitzweten. 3. Een virusinfectie kan niet behandeld worden met antibiotica, maar deze moet je gewoon goed uitzieken, met als stelregel het aantal ziektedagen is de zelfde maat voor het aantal herstel dagen. 4. Bij virale darminfecties gepaard met diarree geldt een absoluut sportverbod. 5. Bij een gewone keel/neusverkoudheid mag men doorsporten. 6. Bij een verkoudheid met slechts lokale klachten mag rustig doch weer niet te intensief worden gesport. 7. De beslissing om al of niet te sporten neem je altijd vóór datje een koorts remmend middel hebt genomen. 8. Bij lokale klachten gepaard met hoofdpijn mag weer wel met een pijnstillend middel worden gesport. 9. Indien de verkoudheid leidt tot een sinusitis(voorhoofd/bijholte ontsteking) zal sporten extra hoofdpijn veroorzaken en is dit af te raden. 10. Ook bij bronchitis NIET sporten, dit omdat de longfunctie ge stoord is en de zuurstofopname belemmerd wordt en vaak een antibi otica kuur moet worden voorgeschreven. Veelal kun je maar weinig preventieve maatregelen treffen om griep te voorkomen, dit wegens de diversiteit van deze griep virale stam men. Wel is het goed om je weerstand optimaal te houden door ge zonde voeding, persoonlijke hygiëne, voldoende rust en al of niet een antigriepprik te nemen. N.B. Op het verjaardagsfeest van ons A.F.C. bleek al gauw dat het nemen van een lekkere neut ook al wonderen te verrichten. De Medische Commissie: Lex Swaan (arts) tel. 020-6731337 Michael Olivieira (verz. A-selectie) 06-21278122 Co Grosze Nipper (sportmasseur) tel. 06-44352970 Wim Crouwel (fysiotherapeut/voorzitter) tel. 06-51050940 mail: wim.crouwel@xs4all.nl Voor vrijblijvend advies en beoordeling van uw (sport-)blessure Iedere woensdag op AFC verzorgd door de fysiotherapeuten van FYSIO&MORE Tijden inloopspreekuur Jeugd 17.00-18.00 Senioren 18.00 - 19.00 Wilt u eerder advies of heeft u een acute blessure, neemt u dan gerust contact op met de praktijk; FYSIO&MORE AJ. Ernststraat 167 -1083 GT Amsterdam-Buitenveldert- 020-644 64 54 www.fysio-more.nl - info@fysio-more.nl Mededeling: m.i.v. woensdag 6 februari a.s. zal het inloopspreek uur voor blessures of mogelijk advies worden gehouden op ons eigen A.F.C. Voor de jeugd 17.00-18.00 uur en voor senioren 18.00-19.00 uur. Allen zijn dan welkom in de Bas Rachman fysioruimte. zaterdag 12 januari 2013 bij Amstelborgh Borchland Voor de 11de keer alweer vond dit jaar de traditionele sportdag voor de Champions League, World Cup, F- en E-pupillen plaats. De opkomst was fenomenaal, ruim 360 jongens deden mee. De war ming up was een swingende reis door alle verschillende sporten waaraan geweldig werd deelgenomen. De jongens waren er klaar voor dat was duidelijk, dus op naar de onderdelen. Er werd natuurlijk gevoetbald maar er waren ook weer heel veel andere spelonderdelen zoals: de estafette spelen, het mikken en meten met o.a. de sprint en de 'sandy pong', de midget golf en de bowling. De voetbalkennis werd weer getest in de quiz. De teams van de beste scores van de groepen werden beloond met een beker! Zoals al vermeld bij de prijsuitreiking, kan dit festijn niet plaatsvin den zonder alle enthousiaste Al, A2 en BI spelers, de trainers, stagi- ars en niet te vergeten de ouders die de kinderen de hele dag door begeleiden! Klasse dat iedereen zich zo heeft ingezet om er een top dag van te maken voor de jongens. Na afloop kon iedereen een medaille en een originele AFC lunchbox mee naar huis nemen. Tot volgend jaar allemaal! 12

Schakels (clubbladen) | 2013 | | pagina 12