14 november 2012 91e jaargang nr. 4 iHlPt Een omhalende Sjoerd Jens, Gijs Roodbeen en nummer 10, Patrick Lokken. Op 25 juni 1988 scoorde Marco van Basten zijn nog altijd wereld beroemde doelpunt in de finale van het EK in Duitsland met het Nederlands elftal tegen de Sovjet Unie. Verslaggever Theo Reitsma had de meest treffende omschrijving: Wat een goal!" Dat riep men ook bij de goal van Johan Cruyff tegen Haarlem in 1982, of voor het schitterende doelpunt van Dennis Bergkamp tegen Argentinië in de kwartfinale van het WK'98 in Frankrijk. En zo zijn er vele andere onvergetelijke doelpunten Op zondag 6 April 2008 speelt AFC tegen Argon, in Mijdrecht. In het verre stadium van dat seizoen, een duel in de subtop van de rang lijst. Hollandia is dan al met een straatlengte voorsprong op weg naar een verdiend Kampioenschap. Ongeacht de stand staat er altijd een bepaald soort spanning op de confrontaties tussen Argon en AFC. In Mijdrecht spreekt men over 'de stropdassen' als het over AFC gaat. De prestige tussen beide clubs zorgt altijd voor mooie en intense wedstrijden. Bloed aan de paal. AFC speelt in dat seizoen met jongens als van Emmerik, van Holten, Moumane, Böke, Coronel, Roodbeen, Bianchi, Meulemans, Post, Esionye, Witzenhausen, Cussell, Geerlings, Hashemi, MacDonald, Samsom en 2 x Gehring. In de spits loopt Sjoerd Jens. Een jaar eerder maakt AFC voor het eerst kennis met Jens. Trainer Ton du Chatinier maakt op de training bekend dat er een gastspeler komt meetrainen; het gaat om de scorende spits van de zondaghoofd klasser WSV uit Apeldoorn. Hij studeert geneeskunde aan het AMC De meeste spelers zoeken verbaasd even oogcontact met elkaar... "Zag jij dat nou ook?" De stoïcijnse reactie van Jens maakt het raad sel alleen maar groter. Beginner's luck? Na 8 trainingen en evenzoveel onnavolgbare goals van Jens weet iedereen wel beter. Het is geen geluk maar kwaliteit. Mendel Witzen hausen komt als eerste met een later veel gebruikte koosnaam: Phe- nomeen. In Mijdrecht wordt (bijna een jaar later) onder een waterig voorjaars zonnetje om 14:00 uur afgetrapt. Zoals altijd op een goed gevuld sportpark. Het moet ongeveer tien minuten over twee zijn. De toe schouwers zijn nog onderweg naar hun plekje achter de goal of op de tribune. Said Moumane stoomt op aan de linker kant. Halverwege de helft van de tegenstander slingert hij zijn bekende 'bananenbal' voor de goal; een bal met veel curve, bedoeld voor een massaal kopduel, waar met een beetje mazzel misschien meer uit te halen valt. Met grote passen komt diepe middenvelder Gijs Roodbeen aanrennep om na een reu zensprong de bal richting de goal te koppen. Gezien de blauwe over macht in de vijandige '16 meter' maakt hij weinig kans. En dan ge beurt het. Ineens maakt de kort gedekte Sjoerd Jens een katachtige achterwaartse sprong voor de inzet van een omhaal. Een omhaal? Vanaf die plek? Op die voorzet? Vreemde keuze. Net binnen het strafschopgebied, hoog boven iedereen uitgestegen, raakt Jens de bal achterwaarts in het hart en kegelt deze diagonaal, kiezelhard in de kruising. en zoekt daardoor voor zijn trainingen door de week een Hoofdklasse club in Amsterdam. De groep neemt het ter kennisgeving aan. Men merkt het wel. Een week later verschijnt deze gastspeler op de training. In zwarte kousen met daaronder dikke scheenbeschermers, een iets te korte zwarte broek en een wit T-shirt. De snelle rondo vergaat hem niet al te soepeitjes, en ook tijdens de positie-spelen zit het vaker tegen dan mee. Apart, dat Ton zo enthousiast is over deze spits. Is hij trouwens wel spits? Is dit trouwens wel Sjoerd Jens? De volgende training verloopt min of meer hetzelfde. Totdat er ineens iets merkwaardigs gebeurt. De gastspeler Jens neemt een moeilijk controleerbare pass schitterend mee in zijn loop en kegelt de bal van 20 meter diagonaal, kiezelhard in de kruising. Op het rumoerige sportpark valt het even totaal stil. Alsof op een bruisend feest de naald van een ouderwetse pick-up abrupt van een draaiende plaat werd getrokken. De stilte wordt doorbroken door een juichende oerkreet van de Amsterdamse reservebank, gevolgd door applaus van het totale publiek. Deze omhaal deed denken aan de fantastische goal van Marco van Basten, in 1986, thuis in De Meer, tegen FC Den Bosch. De meeste spelers zoeken verbaasd even oog contact met elkaar... "Gebeurde dit nou echt?" Ja, het gebeurde echt. Sjoerd Jens maakt ze overal en altijd. Liever moeilijk dan makkelijk. Ook op de 6e April in 2008. Om 10 over 2 's middags. Om met de woorden van Theo Reitsma te spreken: Wat een goal! Bobby Gehring 23

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 23