I v 4 mei Herdenking AFC's "Bie"-zonderheden 9 mei 2012 90e jaargang nr. 10 Zeven jaar geleden schreef ik onderstaand artikel naar aanleiding van de Nationale Herdenking op basis van gegevens van mijn vriend Max de Bruin, die nu 69 jaar lid is van onze vereniging. In het afgelopen jaar komt steeds meer informatie over het herdenken via de media naar ons toe en daarom was ik van mening om nogmaals de in dit artikel genoemde gebeurtenissen onder de aandacht van de generatie te brengen van jongeren, die ver na de capitulatie van 1945 zijn geboren. Via mijn goede vriend Max de Bruin Sr., AFC-Ridder, (ruim 62 jaar lid van AFC) en Erevoorzitter van onze dochtervereniging de ACC (Amsterdamsche Cricket Club), bereikte mij informatie over een voorval uit de 2e Wereldoorlog. Nu wij als Nederlanders weer gaan herdenken dat wij 60 jaar geleden bevrijd werden leek het mij juist u van deze tragische gebeurtenis uit die oorlogsjaren op de hoogte te stellen. In de Kleefstra Almanak, waarin alle cijfers van het cric ketseizoen 2004 staan, is dit jaar ook aandacht besteed aan cricket in de Tweede Wereldoorlog. Belicht wordt hoe de clubs beperkt werden in hun speelactiviteiten welk leed clubmensen werd aangedaan. Veel al wordt geciteerd uit club jubileumboeken en zo ook uit het 25- jaren boek, dat in 1946 verscheen bij het 25 jarig jubileum van de ACC. Er wordt herinnerd aan het verlies van de goede ACC cricketer Henny Immig (ook lid van AFC en actief als voetballer. In een brief van broer Immig d.d. 5 februari 1945 wordt deze tragische gebeurte nis aldus weergegeven. Op 18 december 1944 werd er in de avond om 10.00 uur gebeld in huize Immig. Moeder Immig deed open en vroeg wie daar was. Er werd geantwoord: "Zegt u maar dat ik van Jaap kom". Henny trekt zijn colbert aan en gaat op zijn pantoffels naar beneden. We horen gestommel en roepen ("Eraus") en afgelopen is de gehele geschiede nis. Na twee dagen van het kastje naar de muur gestuurd te zijn ver nam de familie, dat hij op de Weteringschans in de strafgevangenis zat. Op 30 december 1944 is in Hoorn een SD-man neergeschoten en als represaille is Henny daarna met 4 andere Amsterdammers voor de kerk in Hoorn op 4 januari 1945 standrechtelijk doodgeschoten. Henny speelde in de zomer van 1944 cricket bij ACC en vermeld wordt, dat hij minder geconcentreerd speelde en niemand toen heeft kunnen vermoeden, dat grotere dingen zijn gedachten in beslagna men. Nu zal men denken: wie is die Jaap. Henny Immig was met een zekere Jaap Jansen in contact gekomen. Deze Jansen was eigenaar van een vijftal zuurwagens en verkocht hierop pannenkoeken en appelbollen en dergelijke artikelen meer. Henny zou met Jaap Jansen aardappelen en tarwe uit Noord Holland gaan halen en dit was gedekt door een vervoerbewijs. Toen er dus in de avond van 18 december 1944 gebeld was en hij een bekende stem hoorde dacht hij natuurlijk wij gaan morgenochtend vroeg weg, want hij zei nog tegen zijn fami lie toen hij naar de deur ging: "Het is in orde". Deze Jaap Jansen is een van de vier, die gelijk met Henny gefusilleerd werd. Ik spreek de hoop uit, dat ook de generatie van na de Tweede Wereldoorlog op 4 mei a.s. even stilstaat bij deze zwarte periode uit onze geschiedenis. Johan de Bie Nog één wedstrijd rest ons van het seizoen 2011-2012, een seizoen met zeer teleurstellende resultaten. In de afgelopen weken werd er gelukkig gewonnen van FC. Hilversum. (2-1), verloren van HBS (4-5) en het resultaat van de uitwedstrijd van afgelopen weekend tegen EVV was na een boeiende wedstrijd een 2-2 gelijkspel. Daar naast werd op 29 april jl. de bekerwedstrijd tegen Chabab verloren met 3-0. Komend weekend spelen wij thuis de laatste wedstrijd tegen de Treffers uit Groesbeek. Zeer gelukkig ben ik met het feit dat AFC zich heeft gehandhaafd in de landelijke Topklasse op zondag. Voor verslagen van deze wedstrijden verwijs ik u naar elders in deze uitgave van ons clubblad de Schakel en naar de website van onze vereniging geschreven door diverse leden van het bestuur. Op vrijdag 4 mei jl. hebben de voorzitters van AFC, Machiel van der Woude, en van ACC, Guido Dukker, een krans gelegd bij het monument op ons sportpark. Machiel van der Woude hield een korte speech en stelde dat deze jaarlijkse herdenking reeds sedert 1946 werd gehouden. In zijn verhaal noemde hij de namen van de leden van onze vereniging, die gedurende de T Wereldoorlog zijn omge komen. Op onze website en elders in deze uitgave van ons clubblad de Schakel kunt u het verhaal van Machiel lezen voorzien van foto's. Ik constateerde met vreugde dat de aanwezigheid (ruim 40 trouwe leden) aanzienlijk hoger was dan de laatste jaren. Een aantal jongere leden, waaronder spelers van onze A-selectie, die geboren zijn ver na het einde van de 2e Wereldoorlog, geven mij het bewijs en de hoop dat, ondanks de zevenenzestig jaar na 1945, aan deze herdenking aandacht zal worden gegeven. Op vrijdag 13 april jl. werd in ons clubhuis een zeer geslaagde Amsterdamsche Avond georganiseerd. Onze leden Laurens Bian- chi, Bobby Gehring, Tommy van Kampen en David Westerhof waren de organisatoren van deze avond. Er was een grote opkomst van onze leden en introducés. Ik hoop dat dit evenement een vaste plaats zal krijgen op onze clubagenda. Voor een verslag van deze avond verwijs ik u tevens naar onze website. Zilveren Ploeger Theo Husers verbleef in het ziekenhuis. Namens de AFC wensen wij hem sterkte en een spoedig herstel. De Zaterdag A 1 junioren wonnen op 28 april jl. de thuiswedstrijd tegen Elinkwijk A 1 met 6-2 en promoveerde daardoor naar de landelijke Divisie eerste klasse. Namens de AFC onze hartelijke gelukwensen aan het adres van de spelers, trainers, leider en jeugd commissie. De sportbijlage van het Parool besteedde afgelopen dinsdag naar aanleiding van onze bekerwedstrijd tegen F.C.Chabab uitgebreid aandacht aan onze selectiespeler Ron van Es. Op ludieke wijze wordt Ron aan het woord gelaten over zijn voetbalverleden bij buitenland se clubs in Europa en geeft de sportverslaggever zijn mening over het spelen van Ron in deze bekerwedstrijd. Een leuk artikel dat u kunt teruglezen op onze website. Onze Zondag 2-kampioen, onder leiding van trainer Wessel Colijn en assistent Said Moumane speelt de komende maand wedstrijden om het kampioenschap in de landelijke Reserve Hoofdklasse. Elders in dit clubblad kunt u kennis nemen van het programma. Afgelopen zondag werd de laatste wedstrijd tegen Elinkwijk verdiend met 6-1 gewonnen. Namens de AFC wensen wij spelers, trainers, leider en grensrechter veel succes. Zoals bekend schrijft Zilveren Ploeger en Nobelprijswinnaar (1990) Nicky Hekster iedere week een verslag van de wedstrijden van de Zaterdag veteranen 1. Recent speelde dit elftal tegen Badhoevedorp 1 en in dat team speelt de zoon van onze Zilveren Ploeger en oud-aanvoerder van ons le elftal Nico van Til, te weten Guido. Nico is als vader altijd een vaste supporter. Voor nadere informatie kunt u terecht op de verslagen op de website. Zilveren Ploeger, Nobelprijswinnaar (1994) en voorzitter van de Medische Commissie Wim Crouwel kocht afgelopen november op het ALS-diner de stick van oud hockeyinternational Theodoor Doyer, die in november 2010 op jonge leeftijd overleed aan de spier ziekte ALS. Wim was in de tijd dat Theodoor Doyer in het Neder lands hockeyteam speelde (182 wedstrijden) de fysiotherapeut van het team. Bij nader inzien bedacht Wim dat deze stick thuishoorde bij de hockeyclub Bloemendaal, waar Theodoor heeft gespeeld en heeft dus deze stick aangeboden aan het bestuur van de club Bloemendaal. Op 22 april jl. werd thuis de 18e officiële wedstrijd tegen HBS (opgericht in 1893) gespeeld. De archiefcommissie had een overzicht gemaakt waarin de volgende informatie stond: van deze 18 wed strijden heeft AFC er 8 gewonnen, 4 gelijk gespeeld en 6 verloren met als doelcijfers 43-34. De cijfers van HBS zijn 6 gewonnen,

Schakels (clubbladen) | 2012 | | pagina 9