.fit* Medische commissie VBC viert 70-jarig jubileum Sinterklaas en fitness 14 december 2011 90® jaargang nr. 5 Op de swingende tonen van het trio Kees Koedood was bij A.F.C. het Sint Nicolaasfeest een groot succes. De krasse Goed Heiligman pres teerde het zelfs een heuse A.F.C.-rap ten beste te geven, zeer ver baasd maar met blos op de wangen toegejuicht door dik 100 jeugd spelers. Verbaasd? Welnee, immers het is bekend dat ook de Sint aan fitness doet. Bij het lezen van deze december Schakel is ook de winterstop weer aangebroken. Een maand welke bol staat van allerlei festiviteiten. De Medische Commissie adviseert tijdens deze winterstop een mogelijk heid te vinden om van een blessure te herstellen of nog beter, onder houd te plegen. De sportschool geeft dan uitkomst. Nog sterker, aan alle kort of langdurig geblesseerden adviseer ik juist in deze periode de sportschool optimaal te benutten. Het is niet de bedoeling hiervoor een pasklaar programma te maken. Overleg dat met de dienstdoende sportinstructeur. Voetbal is in principe een intervalsport met als basis duur-emotie, dus train ook als zodanig. Neem een apparaat als de hometrainer, de roeier of de crosstrainer. Daarnaast is de opbouw in elke vorm van lichte kracht, zeker aan te bevelen. De hometrainer: fietsen kan het herstel na willekeurig blessure bevorderen. Een tempo rond 90 omwentelingen p/min. zal de beste response geven. Begin met vijf tot tien minuten rustig peddelen bij een lage weerstand. Verhoog dan het verzet, maar houd het aantal omwentelingen gelijk. Hou dit twintig minuten vol, om de bloedsom loop aan te spreken en calorieën te kunnen verbranden. Ga tussendoor eens op de pedalen staan om een sprintje van dertig seconden te maken. Eindig daarna in rustig tempo van vijf minuten. De roeimachine: hierbij train je de grotere spiergroepen van zowel het boven- als onderlichaam. Het systeem van hart en bloedvaten wordt nu werkelijk aangesproken. Bovendien voer je deze inspanning uit zonder dat voeten, enkels en knieën drie keer het lichaamsgewicht moeten opvangen. Wederom rustig vijf minuten warming-up, voer dit op tot ongeveer 80% van je maximale kunnen en houd dit twintig minuten vol. Eindig in een rustig tempo gedurende vijf minuten. De crosstrainer: deze vloeiende beweging houdt het midden tussen de inspanning op een stepper, een loopband of een hometrainer en lijkt meer op een langlaufsimulator. Het benadert een pittige duur- loop met een juist zeer veilige actie voor de extremiteiten. Variaties in weerstand, voorwaartse en achterwaartse bewegingen, maken het tot een geïnspireerde training. Wederom vijf minuten opwarmen met lichte weerstand, om vervolgens gedurende twintig minuten zwaarde re inspanning vol te houden. Zo train je het vermogen om met spier- verzuring te leren omgaan, waardoor je aanzienlijk je prestatie verbe tert. Deze drie apparaten bieden tevens een geweldige mogelijkheid om intervaltraining te doen, zonder enig blessure risico. Intervaltraining: begin met tien minuten in een comfortabel tempo zonder al te veel weerstand. Verhoog nu de weerstand telkens met één niveau. Vervolgens verhoog je het pas- of slagritme. Hou dit zestig seconden vol en keer dan terug naar het aanvangsritme. (duur 40 seconden) Herhaal dit tien keer en eindig met een cooling-down van vijf minuten. Laat nu de feestdagen maar komen. Onlangs zijn weer diverse functionarissen van de B commissie binnen onze club getraind in de bediening van de A.E.D. (Automatisch Externe Defibrillatie) bij eventuele hartklachten. De eerste A.E.D. werd in 2006 gedoneerd door ons Erelid Marcel Koster en is een tweede aanwezig in het restaurant. De M.C. overweegt bij interesse, meerdere cursussen binnen de club te gaan organiseren. De gehele Medische Dienst, Lex Swaan (clubarts), Michael Olivieira (A-sel), Jan Loenen (A-sel), Dennis Schroder (Sen.2), Mariëlle Mare- lis (Zat.l), Cor Middelkoop (Jun. BI), Aukje Spoelstra (Jun. Cl), Floor Monas (Pup. Dl), Co Groszenipper en Wim Crouwel wenst alle leden fijne feestdagen en gezond 2012. (Het inloopspreekuur in de fysiopraktijk Mariëlle Marelis, locatie A.J.Ernststraat 167 Amsterdam Bvt. vangt in 2012 aan op maandag 16 januari.) De Medische Commissie: Lex Swaan (arts) tel. 06-53674434 Michael Olivieira 06-21278122 Co Grosze Nipper tel. 06-44352970 Wim Crouwel (fysiotherapeut/voorzitter) tel. 06-51050940 mail: wim.crouwel@.xs4all.nl Het 70-jarig jubileum van de Vrienden Biljart Club werd gevierd op Schiermonnikoog. Vijftien AFC'ers reisden zaterdag 12 november met een door de Stichting 'Goed Genoeg' gesponsorde touringcar (Dank!) naar Lauwersoog. Na de boottocht werd neergestreken in het bekende hotel 'Van der Werff Mede dankzij een gulle gift van het AFC Bestuur werd voor 't diner uitgebreid geborreld. Dank! Vervolgens stak iedereen zich in smoking(!) voor de jaarvergadering en de rest van de avond. Tijdens deze jaarvergadering werd Jan van Dijk benoemd tot Erelid van de VBC wegens zijn grote verdiensten en innige vriendschappen binnen onze club. In zijn dankwoord droeg AFC's ex-voorzitter dit erelidmaatschap op aan zijn vader, één van de vijf oprichters van de VBC in 1941. Tijdens het diner in de serre, waar alle biljarters aanzaten, luisterden we naar speeches, was er een quiz met prijzen en een onvergetelijke sketch. 14

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 14