Weet je nog, die ene wedstrijd? Treffer Van Eijk houdt Amsterdammers in hoofdklas^ Uit: De Telegraaf van maandag 8 mei 1989 12 oktober 2011 90e jaargang nr. 3 Het is zondag 7 mei 1989. Op deze warme voorjaarsmiddag speelt AFC in Lei den een alles of niets duel tegen UVS. Sportpark "de Kikkerpolder" staat bol van de spanning. AFC moet winnen om niet te degraderen, UVS heeft aan één punt voldoende. Ongeveer 3000 mensen zien een echt degradatieduel; veel strijd, veel emotie. De ruststand is 0-0, UVS moet het nog 45 minuten volhouden. AFC speelt in de tweede helft naar de goal waar een rood zwarte aanhang van een geschatte vierhonderd sup porters zich heeft verzameld. Hartstochtelijk moedi gen zij hun team aan richting het vijandige doel. Ze raken op van de zenuwen. Terwijl de tijd gestaag doortikt, blijft de bevrijdende treffer nog altijd uit. Degradatie naar de eerste klasse is akelig dichtbij. Dan valt de 24 jarige spits Mike van Eijk in 22 jaar later ontmoet ik Mike van Eijk op het AFC sport park. Op 7 mei 1989 was ik negen. Met mijn broer Robert en Brian van Gelder stond ik achter de goal van de tegen stander, zoals we met zijn drieën naar bijna elke wedstrijd van het eerste elftal gingen. Mike is ouder geworden natuurlijk, maar ik herken hem gelijk. Hij is samen met zijn 7 jarige zoon Jesper, die wijst op het hoofdveld en vraagt: "Zo, wat een mooi veld. Heb jij hier gespeeld pap? Dat is stoer "Ja goed he! Maar in mijn tijd lag het hoofdveld verderop. Daar, schuin in de hoek". Al snel komt Mike een aantal oude bekenden tegen. De ontmoe tingen zijn hartelijk en het is alsof de tijd even heeft stilgestaan, zoals dat vaker gaat tussen oude teamgenoten. Boven bij Joop bestellen we koffie en denken terug aan die bewuste periode en die beroemde wedstrijd in Leiden. Mike vertelt: "Ik kwam hier spelen in de Al via Rolf Leeser. Daar voor was ik spits bij Lijnden uit Badhoevedorp. Via het 3e, waarin ik nog samen speelde met clublegende Ernst Seunke, kwam ik in het 2e. Dat was een super team waarmee we in 1988 met elftalleider Fred Laarhoven zelfs Kampioen van Nederland werden. Het seizoen daar na brak ik door in "het eerste". Ik werkte toen bij All In Transport van Dick van der Klaauw. In het eerste zaten goede voetballers, maar vooral ook jongens met wie je wel een avond flink kon doorzakken. De donderdagavonden waren legendarisch. Heel vaak gingen we met de hele ploeg op stap of uit eten. Bijvoorbeeld naar New San Kong op het Stadionplein. We zijn ook een keer bij het Okura gaan eten. Die avonden werden zoals ik mij herinner vaak vergoed door dezelfde mensen van de club, zoals Rob Duis of jouw vader. Het was een hele leuke tijd: alles kon en alles mocht! AFC begint het seizoen 1988-1989 vol aspiraties. Van de aankomen de talenten uit het succesvolle succesvolle 2C elftal wordt veel ver wacht. De mix van routine en talent zou weieens een hele mooie kunnen zijn. Het team bestaat uit keepers Cees Thomas en Marcel van de Meent, verdedigers Rokus Hoogendoorn Jr., Martin Verburg, Edwin Ludwig, Bernardo Brink en Fred ten Nijenhuis. Rots in de VECHTLUST VAN AFC BELOOND LEIDEN, maandag Bestuursleden sprongen als wildemannen in het rond en de spelers hieven massaal het olé-Iied aan. De ontzettende vreugde was typerend voor het diepe dal waar hoofdklasser AFC doorheen was gegaan. Volwassen mannen huilden als kleine kinderen, nadat de club op de slotdag door een 1-0 overwinning bij mede-degradatiekandidaat UVS in de hoogste amateur klasse bleef. „We hadden op het juiste moment de juiste instelling. Dat is AFC niet eigen," verklaarde een opgeluchte trainer Pim van der Meent. Knokkend voor iedere meter, en dat is inderdaad nog weieens anders, wonnen de Amsterdammers verdiend van de Leidenaren, die alleen in de eerste helft tot enige doelrijpe kansen kwamen. Door de opmerkelijke Amsterdamse metamorfose mag UVS het volgend jaar in de erg zware eerste klasse gaan proberen. branding in die tijd is ook Dick Koenen. Een bijzonder aardige en sterke speler. Verbijsterend dat Dick later tijdens een ontwikkelings hulp missie in Nigeria is vermoord door lokale rebellen. Op het AFC middenveld van toen komen we spelers tegen zoals Pol Houtkamp, Jacco Ypma, Philip Uitdenboogaard, Michel Troost en Pieter Scholten. De meest opvallende verschijning is Theo van Seggelen. De charismatische aanvoerder doet in die tijd qua stijl denken aan de Duitse vedette van FC Barcelona, Bemd Schuster. Van Seggelen (bijnaam "van Leggelen") is inmiddels secretaris generaal van de internationale spelersvakbond Fifpro. Voorin speelt de lepe spits Johan Dol, die in 83 wedstrijden voor AFC 47 goals weet te maken. Een fenomenaal gemiddelde. Naast hem acteert de jonge Mike van Eijk die opvalt door zijn techniek en kopkracht. Ook talenten Seppie van Zweden (kind van de club) en Dimitri Kiks komen regelmatig binnen de lijnen. Trainer dat jaar is oud eerste elftal speler Hans Vlietman. Volgers van het amateurvoetbal tippen zijn team voor de titel, maar het loopt anders. Na een stroeve voorbereiding en een slechte start van de competitie levert Vlietman al na 5 wedstrijden zijn contract in. 21

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 21