MIXED PICKLES 3Wv- 18 augustus 2011 90e jaargang nr. 1 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 346) w.adriaansz@zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz DAG ALLEMAAL De jaarlijkse algemene vergadering van AFC omstreeks juli is een vaste markering van een voorbij voetbalseizoen in verslaglegging en een nieuwe competitie waarvoor alle voorbereidingen zijn getroffen. Normaal gesproken behoort Pickelaar tot de belangstellende vergadertijgers, maar ditmaal liet hij verstek gaan. Met voorafgaande kennisgeving, dat wel. Een eerder geboekte deelvakantie was de oorzaak. Wat seizoen 2011/2012 betreft begint ook de AFC-Schakel weer met een nieuwe jaargang, waarin Pickelaar als vanouds weer hoopt te partici peren met de voortzetting van de Mixed Pickleswaarvan de historische naam ontleend is aan de goeddeels handgeschreven boeken, die van 1903 tot 1922 voorafgingen aan het huidige clubblad. In zijn vorige M.P.-inleg (van 21 juni j.l.) ging hij er van uit, dat er nog een laatste seizoen Schakel zou volgen (zoals hem was voorgehouden), maar dat zat er blijkbaar niet meer in. Daarin zou hij onder meer terugblikken op 2010/2011, het eerste topklasse seizoen waarin AFC meteen deelnam. Dat kritische 'zegje achteraf over de inmiddels voltooid verleden tijd doet hij nu alsnog. Om met het positieve te beginnen: de topklasse heeft beter en vooral sneller voetbal opgeleverd dan de hoofdklasse deed. Actueel mag AFC tevreden zijn met de vierde plaats in de eindrangschikking. Maar daar staat wel het een en ander tegenover. Pickelaar heeft hier enig recht van spreken, want in de competitie was hij getuige van alle 14 thuiswedstrijden en van de uitwedstrijden miste hij slechts Oldenzaal (Quick 20), Oss en Lienden. De publieke belangstelling was overal pover. Bij de meeste wedstrijden overtrof het aantal reclameborden het aantal toeschouwers royaal en dat is een veeg teken. Verre busreizen betekenen mede grote druk op de financiële huishoudens. Voeg daarbij het feit, dat 3 van de normaal 16 topclubs degraderen en dat nummer 4 van onderen die kans ook nog loopt. Dat is dan 25% verloop! De zogeheten eerste divisie kreeg, zoals tevoren verwacht werd, meer belangen en gewicht en mag op betere tijden hopen. Pickelaar meent dat indeling van amateurs in topklasse, hoofdklasse en eerste klasse op zich al lachwekkend genoeg is en dat verblijf in die zogeheten topklasse op termijn clubs zal doen verdwijnen. CITAAT "Onze gedragslijn wordt niet door ervaringen bepaald, maar door onze verwachtingen". (George Bernard Shaw, Engels schrijver, 1856-1950). EMANCIPATIE Uiteraard mede door het wereldkampioenschap voetbal voor vrouwen werd aan Pickelaar in toenemende mate gevraagd wat zijn mening is over vrouwen die willen voetballen. Ja, wat vindt hij daar eigenlijk van? In beginsel vindt hij, dat hij niet overal een mening over behoeft te hebben. Maar vooruit, in dit geval wil hij er wel een paar gedachten op loslaten. Vrouwen, die graag (zouden) willen voetballen, moeten dat vooral (gaan) doen. Vrouwen, die de voorkeur geven aan yoga of aan het haken van pannenlappen (om maar een paar dwarsstraten te noemen): uitstekend en ook doen! Mannen, die bodybuilden of suikerzakjes sparen, doorgaan! Het houdt echter op als mannen of vrouwen, die in hun zogeheten inactieve levensperiode gaan tekenen of schilderen, zonder ooit een kleur- krijtje of penseel in handen gehad te hebben. Dat wordt nooit wat, want anders hadden ze dat al veel eerder gedaan. Maar terug naar de voetballende vrouwen. Pickelaar ziet weinig of geen fysieke verschillen met hockeyende of wielrennende vrouwen. Hij keek met respect naar de Duitse TV beelden van internationaal vrouwenvoetbal. Dat in zijn eigen Noordhollands Dagblad (editie Kennemer- land) die zaak werd afgedaan als helemaal niks voorstellend vond hij misplaatst (en op het beledigende af). Het mannelijke schuifie op- zij/schuifie terug voetbal dient eerder kritisch bezien te worden. Vrouwenvoetbal in AFC lijkt niet aan de orde. De veldenbespeling is optimaal en toetreding van nieuwe (mannelijke) leden is daardoor al beperkt. Pickelaar heeft bovendien nooit een serieus voetbalverlangen bij AFC vrouwen waargenomen. Ten overvloede zij opgemerkt, dat hij van nature geïnteresseerd vrouwvriendelijk is. AUTOBIOGRAFIE Het is niet anders: de tijden veranderen en daarmee ook AFC. Het voortschrijden van de tijd betekent ook het zich door dood en leven vernieu wen van het ledenbestand; waardoor er inmiddels ongetwijfeld velen zijn, die van geen Pickelaar en/of zijn verleden afweten. Omdat hij van duidelijkheid houdt geeft hij hier - niet voor het eerst overigens - vrijelijk inzicht op zijn komaf. Genealogisch onderzoek heeft ondubbelzinnig aangetoond, dat het geslacht Adriaansz enige eeuwen geleden aanwijsbaar is ontsproten aan de kapucijner monnik (H)adrianus, die een dienstmaagd in het hooiveld van de kloostertuin prangde; met een drieling als gevolg. Het familiewa pen is dan ook niet toevallig een wapenschild, waarop drie kapucijner erwten in een veld van hooi zijn afgebeeld, geflankeerd door enerzijds een kapucijner monnik en anderzijds een dienstmaagd. Het geheel bekroond door een dienblad, waarop een kruik met geestrijk vocht tussen twee glazen. Onder op het lint de wapenspreuk INCIPIT VITA NOVA CAPUCINAE (het begin van nieuw kapucijner leven). Eeuwen lang ver zwegen de Adriaanszonen de daad hunner oorsprong, want naar de normen van toen had de familie behoren uit te sterven in plaats van te ont- staan. Als gezegd: de tijden zijn veranderd. Thans zijn de naamgenoten fier op hun afkomst, want het geslacht was zijn tijd toch maar mooi vooruit, de (gezonde) natuur was sterker dan de leer. De huidige (H)adriaansz dartelde nimmer in het hooi, maar wel in het gras. Hij was vele jaren (doel-) wachter aan de laatste poort van AFC; ooit begonnen in het 7-de (en laagste) elftal; om vervolgens door de AFC groei jaarlijks in een lager elftal verder te gaan, zodat hij zijn carrière beëindigde in het toenmalige 14-de elftal. Hij tekende als Ad Onderdelat zijn strapatsen op in De AFC-Schakel. Als er iemand in AFC weet heeft van doorzakken, dan is hij dat... NAKEUVEL Zijn voorgaande genealogie geschreven hebbende realiseert Pickelaar zich, dat hij zijn lezers nooit een inkijkje heeft gegeven in zijn komaf van moeders kant. Twee maanden geleden kwam hij wel even in de buurt door prijs te geven, dat zijn alter ego Pim Pelaer uit die hoek kwam. In de volgende Schakel zal Pickelaar openhartig ingaan op zijn Pelaer voorgangers. Hij vermeldt wel op voorhand, dat alle Pelaer ooms lid waren van De Blauwe Knoop, gemiddeld oud zijn geworden maar geestelijk allengs de weg kwijt raakten. Sinds mensenheugenis heft Pickelaar (de weg nog niet kwijt) dagelijks (thuis) zijn kelkje en hij constateert het gelijk tot nu toe aan zijn kant gekregen te hebben. Maar wellicht zijn er lezers, die daar anders over denken. De Tour de France is inmiddels achter de rug; nipt zonder dodelijke slachtoffers geëist te hebben. In de lange loop der jaren sloot Pickelaar in Frankrijk veel vriendschappen. Hij werd er steevast als Piem aangesproken, want de Pim klank komt niet voor in het Frans. Pickelaar is er maar nooit aan begonnen uit te leggen, dat Piem in het Nederlands de korte vorm is van een bij uitstek masculien instrument. Onbevangen gaat Pickelaar het nieuwe voetbalseizoen in. Binnenkort zien wij elkaar nader. Tot alsdan. 26

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 28