Van Harte Ledenlijst 4 mei herdenking Toespraak voorzitter Machiel van der Woude bij AFC monument 11 mei 2011 89e jaargang nr. 10 Bij de oudere leden van AFC zal nog vele keren bij het ophalen van voetbalherinneringen de naam van Hans genoemd worden. Namens de AFC wens ik de familie heel veel sterkte in deze moeilijke tijd. Johan de Bie Gehuwd Michel de Hond en Daisy Durlacher Namens de AFC onze welgemeende gelukwensen aan het bruidspaar. Adreswijzigingen: Mick van der Ley, Wolvenstraat 15, 1016 EM Amsterdam, lidnr. 8049. Peter, Dino en Roy van Essen, Dillenburg 11165 HM Halfweg, lidnrs. 3620, 7519, 7433. Jan Schnitzler, Cornelis Trooststraat 58111, 1072 JH Amsterdam, lidnr. 8650. Nigel Olvira, Kouwenoordweg 11, 1104 HL Amsterdam, lidnr. 8071. Dennis en Maxwell Purperhart, Gerard Terborgstraat 6n, 1071 TM Amsterdam, lidnrs. 9992, 100005. Van W.L. naar Donateur: Mark Bouwman was 8209 wordt 100039, Anton van Broeckhuijsen was 3245 wordt 100038, Jerry Bouterse was 4292 wordt 100037, Harry Boschen was 7124 wordt 100036, Stanley Menzo was 7031 wordt 9975, Van Donateur naar W.L.: Steye Kaersenhout was 99994 wordt 7187, Afvoeren als lid: Derek Ennington 8498. Afgelopen zondag speelden wij tegen de Treffers in Groesbeek. Na afloop van de wedstrijd sprak ik met een oud-wethouder van Groes beek, Gerrit Nillessen, over de bijzondere relatie van zijn dorp met de tweede wereldoorlog. Groesbeek lag en ligt aan de grens met Duits land en in 1944 aan het front van de oprukkende geallieerden. In Arnhem stokte de opmars (de mislukte operatie 'Market Garden') en Nederland boven de grote rivieren moest nog een barre tijd door tot aan de bevrijding. In Groesbeek is een erebegraafplaats voor gevallen Canadezen en het Nationaal Bevrijdingsmuseum 1944-1945. In dit museum vond on langs de expositie Geen Kinderspel plaats, met speelgoed uit de Tweede Wereldoorlog. De expositie toont een klein popje met een Jodenster op haar bloesje. Zij werd geproduceerd door een Belgische, Joodse poppenfabrikant, die vanwege zijn Joodse achtergrond slechts mocht blijven produceren onder de voorwaarde dat alle poppen die zijn fabriek verlieten een ster droegen, en exclusief aan Joden werden verkocht. Zo duivels, je wordt er stil van. Op 12 april jl. werden in het bevrijdingsmuseum in Groesbeek na mens de staat Israël Yad Vashem onderscheidingen postuum uitge reikt aan 3 Rechtvaardigen onder de Volkeren, mensen, die met inzet van eigen leven en dat van hun huisgenoten probeerden Joodse mede burgers te redden. Eén van deze Rechtvaardigen was Anna Schroff, een Duitse, die als huishoudster bij de Joodse familie Katz woonde in de Amsterdamse Uiterwaardenstraat. Nadat de familie in 1942 was weggehaald bleef zij in dit huis wonen en heeft tot aan de bevrijding onderdak verleend aan Joodse en niet-Joodse onderduikers. Politie en SD werden aan de deur door haar afgeblaft: 'hoe ze het lef hadden een Duitse lastig te vallen'. Een heldin dus, die nooit vergeten mag worden. In haar essay 'Waar zijn de Nederlandse verzetshelden' stelt Marjan Swegman in 2008 vast dat bij de laatste 10 kandidaten van het televisieprogramma 'De Grootste Nederlander' geen verzetsheld zat. Hadden Hanny Schaft of Gerrit van der Veen hier niet een plaats verdiend? Terug naar de sport. In de oorlog groeide en bloeide de sport, het voetbal voorop. Dit ondanks het feit dat de joodse bevolking vanaf 15 september 1941 geen sportinrichtingen meer mocht betreden, geen openbare sportver richtingen mocht bijwonen en niet meer in het openbaar mocht sporten. Dus ook niet meer bij AFC en ACC. 5, grotendeels Joodse clubs in Amsterdam, moesten direct stoppen. Allen Een Doel (AED) en Overwinning Door Eenheid (ODE) hebben nooit meer een wedstrijd gespeeld. AFC en ACC ging het ogenschijnlijk goed. Een ongekende leden groei, vooral bij de junioren en aspiranten maakte AFC met 26 elftal len tot de grootste club van Amsterdam en de successen regen zich in deze periode aaneen. Voor dochter ACC gold hetzelfde: met spelers als Wally van Weelde, Charles Lungen en Henny Immig aan bat en Piet Sanders jr. als bowler werd in 1943 het Nederlands kampioen schap behaald. De sport was een uitlaatklep, die veel mensen aflei ding bezorgde in barre tijden. Achter de sportieve successen en het vertier ging de oorlog ook bij AFC en ACC gepaard met veel persoonlijk oorlogsdrama. Gerard Scheepens, Gerrit Struijs jr. en Henri Lindner sneuvelen als militair in de meidagen van 1940, Elias van Praag, Rolf Salm, Rudi Hartogs en G. Nieuwkamp sterven in concentratiekampen. J. Ph. Hatzman en Joop v.d. Heul overlijden tijdens hun gedwongen tewerkstelling in Duitsland. De saamhorigheid binnen onze club, was in deze oorlogs tijd extra groot getuige het Mobilisatie Comité AFC aan het begin van de oorlog, dat onze leden in militaire dienst voorzag van aandacht en allerlei lekkers, de Contact-commissie, die uitvoerige correspondentie onderhield met de in Duitsland tewerkgestelden en de voedselcom- missie die veel goed werk verrichtte tijdens de hongerwinter. AFC was toen heel veel meer dan voetbal alleen. Voorzitter Dick Bessem, zijn echtgenote en vele anderen hielden de club op koers. Verschillende AFC'ers en ACC'ers hebben zich in het verzet tegen de onderdrukkers onderscheiden. Vier nog erg jonge clubgenoten hebben dat in 1945 met de dood moeten bekopen. De al genoemde Henny Immig (27), Rob Cijfer (25), Ko van Eijk (22) en Ab Scheepstra (20 jaar oud) werden voor het verspreiden van illegale bladen dan wel het smokkelen van wapens pal voor de bevrijding gefusilleerd. Hun namen sieren met enkele eerder genoemde clubgenoten ons monument. 5

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 5