Vraag: Wat is de rol van de kascommissie? Antwoord: De kascommissie controleert, steekproefsgewijs. Het is ondoenlijk om alles te controleren. De kascommissie spreekt geen waardeoordeel uit over gedane uitgaven, maar kijkt of betalingen en ontvangsten netjes en volgens de richtlijnen binnen de boeken van de club AFC zichtbaar zijn. Dat is overigens prima voor elkaar. Maar even iets anders, volgens mij is het een goed idee om leden van boven de 60 die minder contributie gaan betalen, gelijk aan te bieden lid te worden van de The Reds. Middels het fiscale voordeel betalen ze dan hetzelfde als voor hun 60e en de club heeft er baat bij. Vraag: En dan nu je voetbalcarrière. Je hebt een aanbieding van Ajax afgeslagen. Wat heeft jou daartoe bewogen? Antwoord: Ho wacht even, ik heb het allemaal voor je opgeschreven. Werd vanmorgen om half zes wakker en heb alles op een rijtje gezet. Je kan het zo overnemen. Lid geworden in 1955. Geen ballotage commissie bij ons thuis. Daar was mijn vader best trots op. "Anders was ik nooit lid geworden Even een sfeertekening: langs de houten tribune, het derde veld, de zinken wasbakken, koud water, kicksen met spijkernoppen, lederen bal met veter, loodzwaar bij regen, koppen deed je bijna niet, probeerde je te vermijden, prachtig clubhuis, witte hek, de drie kruizen, grintpad. Dat was AFC in mijn jeugd. School- voetbal kampioen van de lagere scholen in 7 wedstrijden 29 keer gescoord, ik was toen middenvoor. De finale bij AFC op de Zuidelij ke Wandelweg, ik scoorde het winnende doelpunt, 1-0. De beloning? Glaasje ranja en het boekje: 'Zo leer ik voetballen' door Abe Lenstra. Dat boekje heb ik nog! Ger van Caspel deed ook mee. De jeugdselec- tieteams van AFC doorlopen. Van de Al, zie de foto, zijn nog steeds 10 man lid van AFC en zij hebben bijgedragen tot de latere successen van AFC in de zestiger jaren. Staand van links naar rechts: Ernst Seunke, Hans Loonstijn, Hans Geus (geen lid meer), Nol Kuikens, Jan Hein Lans, Jos Lonnee zittend van links naar rechts: Roel Ridderikhof Ben Slaap, Jos Kem- na, Jaap Draisma, Frank Reddering Hoezo eigen kweek? Maar eerlijk gezegd natuurlijk wel een toe valstreffer. De bindende factor tijdens de jeugd: vaders en moeders die vrijwel altijd aanwezig waren. Trainers uit die tijd Ties Gerrits, de keeperstrainer en Ben Bonkink, want Ben was toch altijd al op AFC. Mooie tijd, zondags vaak naar het Olympisch Stadion, voor niks naar binnen glippen, tussen de spijlen van het hek door. Na afloop de achtergebleven zitkussentjes ophalen van de tribunes, voor een paar kwartjes, maar veel belangrijker: de wikkels van de Kwatta choco laderepen, voor elke 6 kreeg je 1 reep gratis. Naar de Handelsdag school, Roelof Hartplein, directeur Nico Holtzappel, een ras-AFC'er, bij de eerste schooldag gaf hij iedereen een hand: "Zo ben jij die goeie voetballer"Dankzij hem heb ik mijn diploma gehaald. Met het Amsterdams jeugdelftal tijdens het Blauw Wit toernooi tegen Engelse ploegen. Wat een belevenis! Van de Al naar het eerste. Debuut Delf zijl uit, wedstrijd om het algeheel kampioenschap. Gewoon met de trein op en neer. Dat was in 1962 of 1963. De 60'er jaren in het eer- 13 april 2011 89e jaargang nr. 9 ste. Als AFC'er de meeste interlands gespeeld. Vele oefenwedstrijden en 4x een officiële. Eenmaal aanvoerder. Met het Olympisch team net niet de kwalificatie voor Mexico gehaald. Trainen in Zeist onder George Kessler. Met Frits Röhrig elke woensdag in Zeist trainen en er heen gescheurd in zijn Mini. Ja en dan het hoogtepunt; het belletje van Rinus Michels; "Jos je bent wel een aardige voetballer, ik denk dat Ajax je wel kan gebruiken Maar na een vaderlijk gesprek met Cor Kerker en Henk Kappelhoff heb ik voor mijn studie en AFC gekozen. Overigens hebben zij niet geprobeerd mij over te halen om bij AFC te blijven, ik moest het zelf beslissen. Ik zou bij Ajax een B contract krijgen, mijn vader was net overleden en die was mordicus tegen profvoetbal, ik was bezig met mijn toekomst. Een paar maal kom je op een kruispunt in je leven, dan moet je kiezen. Ik heb er nooit spijt van gehad. Ook omdat ik twijfelde of ik wel geschikt was voor het profmilieu, ik was toen nogal een introverte jongen. Vraag: Hoe zou je jezelf willen omschrijven als voetballer? AntwoordIk moest het niet van mijn techniek hebben, maar van mijn inzet. Voorstopper met uitschuifbare benen, kopkracht. Mijn passing was niet mijn sterkste kant, soms riep ik wel drie namen voordat de bal op de bestemming aankwam. Er kwam niemand die mij passeer de, vraag maar aan Henk Bijlsma, die toen nog bij SDW speelde. Veel oefenwedstrijden tegen Ajax, werd ik eens in een wedstrijd drie keer gepoort door een jong ventje: Johan Cruyff. Na afloop zei ik tegen hem: "Jochie jij wordt een hele grote". Hij was driejaar jon ger. De succesvolle zestiger jaren van AFC meegemaakt met leiders als Ton van der Valk en Cor Kerker en trainer Gerard van Dijk Aan die periode denk ik met veel genoegen terug. Vraag: De jaren na je actieve periode als speler en wat betekent AFC voor jou? Antwoord: Nog jaren met veel plezier bij de Klassieke veteranen gespeeld. Wat me in die tijd wel opviel dat ego's op latere leeftijd zo kunnen botsen. Blijkbaar wordt de achteruitgang moeilijk geaccep teerd. Ik heb daar ooit spontaan een gedicht over gemaakt. Nooit laten publiceren. Kijk maar wat je er mee doet. In 1974 in verband met mijn werk naar Bleiswijk verhuisd, daar wonen we nog steeds. Dan word je toch meer een buitenstaander, zeker wat betreft het eerste. Dat komt gewoon doordat je te weinig op AFC komt. Je kent de spelers niet meer, ook doordat de roulatie zo groot is. Ik ben nu be land in de afdeling memories van AFC: de Zilveren Ploeg, de Rid ders, het Jaardiner. Dat is AFC voor mij geworden, omdat je daar bijna iedereen kent. Vraag: Ondanks dat de afstand tot AFC groter is geworden wat mis je bij AFC als je er bent? Antwoord: Nu moet ik oppassen, dat men niet zegt dat komt omdat jezelf in het rijtje staat. Iedereen die mij kent, weet dat het niet zo is. ik zou willen dat AFC nog trotser is op zijn voetbalverleden. Vermeld in de diverse publicaties en dus niet alleen op het bord in het club huis, ook de internationals die AFC heeft voortgebracht. Naast de bestuurlijke ook de sportieve hoogtepunten van AFC'ers, te beginnen met Charles Lungen. Nogmaals het gaat niet over mijn persoon. Alhoewel? Samensteller André Wijnand

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 28