v In godsnaam: stel een vraag! 16 maart 2011 89e jaargang nr. 8 Zijn liefde en activiteiten voor Ajax (in 1947 debuut in le elftal) en Bayern Munchen komen zeer uitgebreid aan de orde en vanzelfspre kend ook zijn overgang in 1954 naar de amateurs van onze AFC (speler in le elftal en later lid van de toenmalige Elftalcommissie A) en zijn langdurige vriendschap met Rinus Michels. Een zeer lezens waardig artikel, waarin men de maatschappelijke carrière van Rolf terecht de juiste aandacht geeft. In het interview wordt vermeld dat Rolf de ontwerper van het Ajax-logo is waarbij ik er aan toevoeg, dat ook het huidige logo van AFC een ontwerp van Rolf is. Al onze AFC-Ridders hebben inmiddels per post een uitnodiging ontvangen voor de jaarlijkse Ridderlunch, die op dinsdag 5 april a.s. in ons clubhuis zal worden gehouden. In mijn column in de vol gende uitgave van de Schakel zal ik u uiteraard hierover berichten. Tevens zullen tijdens deze lunch een aantal nieuwe AFC-Ridders worden geïnstalleerd. Op 6 februari jl. was ons jeugdlid Didier Reijns bij de thuiswed strijd tegen de Baronie de pupil van de week. Didier is speler bij de Champion League. Zijn overgrootvader is de oud-keeper van Blauw Wit en oud-keeper van het Nederlands Elftal Herman van Raalte (89 jaar) in de vijftiger jaren van de vorige eeuw. Mijn ge dachten gaan terug naar die tijd toen ik met mijn tweelingbroer Hans en onze vader naast de wedstrijden van AFC ook naar het Olym pisch Stadion ging om Herman daar te zien spelen. Overgrootvader Herman is een trouw bezoeker bij de wedstrijden van het elftal van zijn achterkleinzoon Didier. Regelmatig staan in de rubriek Stan Huygens Journaal in het dagblad de Telegraaf artikelen waarbij leden van onze club zijn betrokken. In de krant van 10 maart jl. zien wij foto's van Zilveren Ploeger, Al gemeen Gassan Directeur Benno Leeser, alsmede van ons lid Da vid Bijlsma. De bijeenkomst werd gehouden ter gelegenheid van de opening van het nieuwe restaurant Ivy in Rotterdam met de bekende meesterkok Gerrit Greveling. Op donderdag 3 maart jl. was het medisch team van onze vereni ging te gast in de voor buitenstaanders geheime catacomben waarin het Ajax Medisch team gevestigd is. Op initiatief van Zilveren Ploeger en voorzitter van de Medische Commissie Wim Crouwel was er contact gelegd met Mevrouw Erna Spil, hoofd van de Afde ling Fysiotherapie van Ajax. Voor verdere informatie en een foto verwijs ik u naar de website van onze vereniging. Tevens heeft Wim Crouwel contact opgenomen naar aanleiding van een persbericht van het AMC, waarin wordt medegedeeld dat onder zoeker Dr. Jan Joost Wiegerinck van de Afdeling Orthopedie kinderen zoekt voor onderzoek naar hielpijn. Deze pijn is een veel voorkomende klacht, vooral bij intensief sportende kinderen tussen de 8 en 16 haar. Genoemde arts wil met de medische commissie in contact komen. Dit omdat veel ouders van onze jeugd aan dit onder zoek massaal gehoor hebben gegeven. Voor inlichtingen kunt u te recht bij Wim Crouwel en tevens op hielpiin@amc.nl. www.hielpiinstudie.nl Op zaterdag 12 maart jl. was voorzitter Machiel van der Woude gast in het Radioprogramma Sportcafé 1890. Onderwerp van gesprek was het aantal toeschouwers bij topamateurwedstrijden. Machiel kondigde in het programma aan dat er plannen zullen worden bespro ken om de komst van meer publiek bij thuiswedstrijden te bewerkstel ligen. Op vrijdag 1 april a.s. zal in ons clubhuis een Amsterdamsche Avond worden georganiseerd met optredens van Glennis Grace, Quincy, Robert Leroy en Wesley Bronkhorst. Kaarten zijn nu al verkrijgbaar aan de bar in het clubhuis. Bijzonderheden zijn te lezen op de website van onze vereniging. Entreeprijs Euro 15,—. Van maandag 25 juli t/m vrijdag 29 juli a.s. zal het AFC Zomer Voetbalkamp worden gehouden op ons eigen sportpark. Zie voor aanmeldingen bericht op onze website. Op 30 maart a.s. zal bij AFC een talentendag worden gehouden voor toekomstige D-pupillen en C-junioren. Ook hier verwijs ik u voor nadere informatie naar onze website. Erelid Rob Duis kwam door zijn muzikale activiteiten bij de Li- mehouse-Jazzband per mail in contact met Theo Nijssen, die in het begin van de vijftiger jaren samen met zijn tweelingbroer Han lid was van AFC. Meerdere keren werden met de toenmalige jeugd- teams, waarin ook Rob Duis speelde, kampioenschappen behaald. Beide vroegere leden volgen nog steeds de resultaten van onze vere niging en laten bekenden groeten. En dan nu de verjaardagen van de Leden van de Zilveren Ploeg. In mijn vorige column had ik de verjaardag van Zilveren Ploeger en Nobelprijswinnaar (1990) Nicky Hekster vergeten te vermelden. Nicky vierde op 3 maart jl. zijn 55e verjaardag. Alsnog onze welge meende gelukwensen. Vervolgens Piet Ouderland (17/3) - Marcel de Wijs (17/3) - Kees Boyenk (19/3) - Rob Groenteman (19/3) - AFC- Ridder Edward Janus (20/3) - Willem Vos (20/3) - Willem de Ridder (27/3) - AFC-Ridder Jan Hein Lans (27/3) - Jurgen Seunke (29/3) AFC-Ridder Wil Brommelcamp (29/3 - 89 jaar jong, 75 jaar lid en daarmede het oudste lid in AFC-jaren) - AFC-Ridder Nol Kuikens (31/3) - Wim Husers (2/4) - Doby Polak (3/4) - AFC-Ridder Hans Rooze (4/4) - Ab Landman (5/4) - AFC-Ridder Ton Balk (7/4 - 84 jaar jong) - Brian Speelman (10/4) - Ernst Huisman (10/4) - Erelid en AFC-Ridder Chris Schroder (14/4) - Rob Sarfaty (16/4). Namens de AFC onze felicitaties aan de deze Zilveren Ploegers. Johan de Bie door Laurens Samsom We leven in een wereld van opinies. Iedereen heeft een mening, maar wel achteraf. Op televisie, via Twitter, Facebook en Hyves en steeds frequenter in de kranten becommentariëren mensen de wereld als alles al lang en breed achter de rug is. Het zijn dezelfde types die op het voetbalveld altijd direct na een mislukte actie luidkeels beginnen te coachen. Als je de bal verspeelt omdat je de tegenstander niet zag aankomen, zijn zij de eersten die over het hele veld roepen: 'Nééhééü! Je had naar links moeten ope nen: ik sta he-le-maal vrij.' Maar ze zullen nooit eens het initiatief nemen voordat het onheil is geschied. Veel interessanter zijn de mensen die van tevoren een stelling durven in te nemen, of - nog mooier - mensen die een debacle voorkomen door de juiste vraag te stellen. Maar de lastigheid is: wat is dat, 'de juiste vraag'? Daar is geen defi nitie voor, maar er is wel een manier om zo'n vraag te herkennen: namelijk als je een superieur antwoord terugkrijgt. Wanneer de ander bijvoorbeeld reageert met: 'Wat is dat nou een stomme vraag!", "Wat denk je zelf?", of beter nog: "Dat is nou eenmaal zo, maar dat leer je nog wel", haak dan vooral niet af, want dan zit je juist op de goede weg. De beste vragen lijken naïef, kinderlijk eenvoudig zelfs en daardoor worden ze niet meer gesteld. Een voorbeeld: is er iemand geweest die zich heeft afgevraagd of het wel verantwoord was dat de Nederlandse regering oude militaire materialen verkocht aan dictators als Ghaddafi en Mubarak? 'Ja jochie, zo gaat dat nou eenmaal', was dan waarschijnlijk het superi eure antwoord geweest. Waarna de ondervrager helemaal zeker had geweten dat dit eigenlijk een hekel punt betrof. Nu, achteraf, vinden we het allemaal een schande en moet er halsoverkop een onderzoek worden gestart: hoe kon dit ooit gebeuren? Simpel: niemand stelde de meest eenvoudige vraag. Maar niet alleen politici horen dergelijke vragen te ontvangen. Ook op feesten en partijen kun je de boel gerust eens wakker schudden. Een voorbeeld, vraag eens: 'Wie zijn de schurken van de economi- 4

Schakels (clubbladen) | 2011 | | pagina 4