MIXED PICKLES BURENGERUCHT 15 december 2010 89e jaargang nr. 5 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 339) w.adriaansz@zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz LULLIFICATIE In een overmoedige, dartele bui nam Pickelaar in zijn vorige MP-inleg de Pickel DAGGIE PLEITE op, waarin hem voor ogen stond Amster dams taalgebruik van weleer; dialectisch, Bargoens en gelardeerd met hedendaagse taalverloedering. Bargoens is volgens Van Dale: geheimtaal van dieven, landlopers enz., bevat Joodse en Duitse elementen. Dat Pickelaar thuis is in Bargoens moge duidelijk zijn, gezien zijn alkomst uit generaties beroepsinbrekers. Nog voor de Schakel verscheen bereikte hem al enige bijval uit de internethoek, zodat hij wel meer reacties ver wachtte van de Schakellezers zelf. Maar dat viel tegen. Spaarzame en lauwe reacties, waaruit hij moest concluderen dat het Amsterdamsch van de 20-ste eeuw niet meer het Amsterdams is van de nieuwe eeuw. Kortom: de lezer begreep er blijkbaar weinig van en haakte af. Pickelaar beseft, dat zijn inschatting verkeerd was. Maar voor belangstellenden licht hij toch een en ander alsnog toe. Pleite is weg, sting is stond, sjoege is benul, een gassie met AFC lego is een petje met AFC logo, de majem is de gracht ,een joet is een tientje, jatmous is wisselgeld, een porum is een gezicht, knijsen is begrijpen/aanvaarden, in de lorum is dronken, russen zijn smerissen, louloene is geen resultaat, een verschutting laaien is op de hals halen, een keiltje is een borreltje, beuling is leverworst, nasjen is smullen, gesnarsel (Pic- kelaars eigen woord dat de Van Dale wel niet zal halen), iets lekkers en een mokkel is een pronte meid. Hij heb is net zo fout als u heeft. Hun waren beter als ons moet zijn zij waren beter dan wij. Intellectugent is de foute combinatie van intelligent en intellectueel. Pickelaar werd een pingelaar en Ron Suzan is natuurlijk Ron Susan. Pickelaars verre voorganger Jo Wijnand schreef het al duidelijk: op de pleite kun je wachten... CITAAT "Ofschoon ik een grondige hekel heb aan zelfingenomenheid ontveins ik mij niet dat ik vaak zeer onder de indruk was als ik aan mijzelf dacht". (Harry Mulisch, Nederlands romanschrijver, 1927-2010). SPOORSLAGS Eerder gaf Pickelaar - die in beginsel alle competitiewedstrijden van AFC 1 bezocht - te kennen voor twee keer drie kwartier topvoetbal geen 400 km meer per auto te willen rijden. Consequent liet hij dan ook de uitwedstrijden tegen Quick '20 (Oldenzaal), FC Oss en FC Lienden aan zich voorbij gaan. Ogenschijnlijk minder logisch liet hij zich op 21 november j.l. bij JVC Cuijk (2-2) wél zien. Pickelaar legt uit. Sinds jaar en dag heeft hij ook een NS voordeeluren abonnement en hij had nog een (tot eerste klas opgewaardeerde) reis tegoed, die echter voor 1 december moest worden genoten. En omdat Cuijk aan een spoorlijn ligt was de keus snel gemaakt. De NS chaos in en om Utrecht leek een dag later gelukkig al weer bezworen te zijn en Pickelaar betrad dus zorgenvrij in zijn dorp de intercity naar Nijmegen. Het liep evenwel anders. Vóór station Sloterdijk werd gemeld, dat wegens werkzaamheden op het traject tussen Amsterdam en Utrecht reizigers naar Nijmegen moesten overstappen naar station Schiphol om daar weer over te stappen naar Nijmegen. Schiphol ondergronds bleek nauwelijks minder chao tisch dan Utrecht de dag tevoren. Maar na anderhalf uur vertraging kwam hij wel degelijk in Nijmegen (toch via Utrecht); waar hij wederom overstapte (naar Cuijk). Het venijn zat in de staart. Voor het station Cuijk geen levend wezen te bekennen en busverbindingen ontbraken. On verwacht stopte er een auto, waardoor Pickelaar tenminste de looproute naar JVC kon vragen. Een jonge, aardige chauffeur schatte de looptijd voor Pickelaar in op drie kwartier, maar hij wist een betere oplossing: hij bracht zijn aanspreker er wel even heen. Dat deed hij; tot aan het loket! En er werd juist afgetrapt. AFC-ers bleken zelfs in Cuijk royaal aanwezig en aan een redelijk aantal van hen vertelde Pickelaar zijn relaas (en zorg, want hij moest nog terug ook naar dat vermaledijde NS Station). Na afloop van de wedstrijd stond hij hoopvol op het parkeerterrein, waar een verwante helpende hand uitbleef. Zijn gescharrel werd wél opge merkt door 2 Cuijkse vijftigers die ongevraagd vervoer aanboden; ook al bekende Pickelaar in de achterliggende uren tot de vijand behoord te hebben. Geen enkel probleem. AFC-ers ontmoet je weliswaar overal, maar voorbij de Mookerhei had hij daar toch weinig aan. Tsja... AFC 1 Laat het vooral duidelijk zijn: Pickelaar heeft iets met geschiedenis en dus - wat AFC betreft - ook iets met de archiefcommissie, waarvan hij tot de aanvang van het nieuwe seizoen 18 jaar deel uitmaakte. Over zijn terugtreding had hij uiteraard nagedacht. Niet te lang, want hij is geen dubber en beslist redelijk snel. Pickelaar houdt onbescheiden staande, dat zijn vertrek als voorzitter, zijn getipte opvolger Rik de Boer en de entree van Wim Ringe zijn beste initiatieven in 2009 zijn geweest. De AFC archiefcommissie, waarin uiteraard ook het blijvertje Hans de Wijs, lijkt ontketend! De webpagina gaat live en de uitgave van het lijvige dossier "115 jaar competitie voetbal van AFC 1" (een boek van 180 pa gina's) is aanstaande. Hoe men het wendt of keert: het eerste elftal is nu eenmaal het visitekaartje van de club en daardoor van veel invloed op AFC in totaliteit. Dit boek mag je als AFC-er niet missen, zegt de commissie er zelf van. Voor 35 euro is het binnen afzienbare tijd beschikbaar. Pickelaar beveelt de aanschaf van harte aan en hij voorziet zelfs belangstelling van historie minnende voetballiefhebbers buiten AFC. Zijn advies is dan ook: Rik de Boer bellen, tel 023-5281970. En gauw alstublieft! In Beverwijk zijn de voetbalclubs De Kennemers en DEM buren op Sportpark Adrichem en na de recente promotie van DEM bovendien beide eersteklasser in dezelfde afdeling A met duidelijke belangstelling voor een klasje hoger. Dat staat dus garant voor veel clubrivaliteit. Zoiets als Spakenburg en IJsselmeervogels, maar dan een beetje anders en wat minder. Onlangs gaf De Kennemers een vrijdagavond verkleedfeestje in de kantine. Het doel was om zo fout mogelijk gekleed te gaan. Het thema was zogezegd proud to be fout. Het barpersoneel slaagde daarin volledig door aan te treden in DEM shirts! Behalve een man of the match kent men nu bij De Kennemers ook een lui van de week, die na iets doms gedaan te hebben moet trainen in een DEM shirt en dat kan dus nog aardig oplopen: binnenkort 15 vijandelijke shirts extra aankopen. Of DEM daar iets ludieks tegenover heeft kunnen stellen is Pickelaar (nog) niet duidelijk geworden, maar hij blijft oplettend. HAAGS Om op niveau te eindigen. Onder vele persmappen kreeg Pickelaar ook de presentatiegids van de Koninklijke grote Haagse eersteklasser HW (anno 1883) in handen. Uiteraard chique uitgevoerd met - logisch - ook een foto van het voetbalbestuur bestaande uit 8 personen. Voorgezeten door - jawel - een hond! Prominent vooraan in het midden naar de lens kijkend domineerde een golden retriever op de statiefoto. Hier zat iemand om rekening mee te houden. Zijn naam werd dan wel niet vermeld, maar hij straalde de koninklijke waardigheid ferm uit en leek niet ver verwijderd van een academische titel... 17

Schakels (clubbladen) | 2010 | | pagina 27