Een AFC-er vertelt 115 jaar competitievoetbal AFC 1 A.F.C. Tom Egbers Ruim veertig jaar geleden hoorde ik voor het eerst van AFC. De meester van mijn lagere schoolklas, diep in het voormalige wingewest Twente, las wekelijks voor uit het prachtboek "De AFC'ers", van J.B. Schuil. Ik dacht toen dat AFC een club was die niet echt kon bestaan, alleen maar in het jongensboek. Een denkbeeldige club dus, waar iedereen wel lid van zou willen zijn; decennia later op amateur- velden aan de randen van Amsterdam, heb ik vaak letterlijk aan den lijve moeten ondervinden dat echt niet iedereen daar zo over denkt. Maar in dat boek ging voor mij een wereld open. Onlangs, na het overlijden van Harry Mulisch, werd een foto gepubli ceerd van een nog jonge Harry zittend in een tuinstoel, diep verzon ken in "De AFC'ers". Met voetbal had Mulisch weinig en, zoals hij later vaak zou zeggen: ik lees geen boeken, ik schrijf ze. Maar De AFC'ers was hem kennelijk toch niet ontgaan. Ik was een jaar of vijftien toen ik, als linksbuiten van een Heracles- team, een toernooi mocht spelen in de hoofdstad van het land. Een internationaal toernooi van de club Zeeburgia. We speelden tegen Engelse, Franse, en ook Nederlandse clubs. Geweldige ervaring voor een jongen ten oosten van de IJssel Dit was iets anders dan spelen tegen Vroomshoopse Boys of Rietvogels. We speelden in de halve finales tegen een team van AFC, de club die dus toch in werkelijkheid ook bleek te bestaan. Dat prachtige rode shirt met de zwarte V maakte onmiddellijk diepe indruk. En dan die spelers, ze maakten geen enkele overtreding. Hoewel ze je wel kon den verwonden met hun tong; wat een scherpe, goedgebekte gasten waren dat. Er was een speler, een zekere David Cohen, die voor alle tegenstan ders ongrijpbaar was, als een AFC'er uit het boek van J.B. Schuil. Hij zou worden uitgeroepen to speler van het toernooi. In zijn eentje slalomde hij door onze defensie, en bezegelde met drie doelpunten het lot van de Heraclieden. Wat me altijd is bijgebleven is dat de AFC'ers ons bedankten voor de wedstrijd, die ze toch met overmacht hadden gewonnen. Wat een klasse. Ik nam mij voor om, als ik later ooit in het Grote Amsterdam zou wonen, ook voor AFC te gaan voetballen. Hetgeen geschiedde. In middels ben ik bezig aan mijn 24° seizoen, steeds in hetzelfde team, dat inmiddels Veteranen 1 heet. Een klassieke vriendenploeg waaraan het leven niet voorbij is gegaan. We zijn in onze jongere jaren regel matig kampioen geworden. Later werden we in de pan gehakt door steeds sneller wordende tegenstanders. Onze mooiste overwinning was een paar jaar geleden. We stonden stijf onderaan en moeten uit tegen Muiderberg. Het speelveld zag uit op de Joodse Begraafplaats, waar we niet lang daarvoor onze keeper Michael Gosler ten grave hadden gedragen. Coach Lou Hekster hield zijn kortste wedstrijdbespreking ooit. De opdracht was simpel: houdt de nul, win eventueel, maar houdt de nul. Het werd 0-1. 15 december 2010 89e jaargang nr. 5 #'co\ Hoe heeft het eerste vandaag gespeeld? Een vraag, die naar wij ver moeden de afgelopen 115 jaar heel wat keren gesteld zal zijn. Ja vandaag de dag, als er gescoord wordt bij AFC, hoor je direct langs de lijn de mobieltjes "snorren" en het thuisfront wordt direct geïnfor meerd over de stand van zaken. In vroegere tijden, moest je er bij zijn of je hoorde pas een dag later wat de uitslag is geweest. Om de resultaten van het eerste elftal goed in beeld te hebben was er behoefte aan het opstellen van één centaal dossier, waarin alle uitsla gen en eindstanden gearchiveerd zouden worden. Tot nu toe waren deze gegevens nogal verspreid te vinden, deels in de Schakels, deels in jaarverslagen, deels in oude bulletins en deels in bestaande jubileumboeken en deels bij onze clubstatisticus Chris Schroder. Bij het opzetten van een dergelijk dossier bleek echter dat het meren deel van de uislagen verloren was geraakt. Wel waren de eindstanden van het competitievoetbal door de jaren heen bewaard gebleven. Naspeuringen bij onder andere de KNVB bracht ons op het spoor van de "Encyclopaedia of Football in Holland, since 1888" Een eigen uitgave van een paar voetbalfanaten, waarin alle uitslagen en eind standen van het competitievoetbal in KNVB verband vanaf 1888 zijn opgenomen. (Inmiddels bestaan er acht delen en is men gevorderd tot en met 1980). Een verrassende ontdekking en onvoorstelbaar eigenlijk, dat deze uitgave binnen ons voetbalwereldje nauwelijks of niet bekend was. Als archiefcommissie hebben wij deze Encyclopaedia natuurlijk onmiddellijk aangeschaft en zo waren nagenoeg alle uitslagen en eindstanden, weer in ons bezit. Bijna alle, want de uitslagen van onder andere de eerste drie jaren, waarin A.F.C. in competitieverband uitkwam (van 1897 t/m.1900) in de Amsterdamsche Voetbal Bond, ontbraken nog. Naspeuringen in het Nationale Archief in Den Haag en het Stadsarchief van Amsterdam, leverde ons bijna alle nog ont brekende uitslagen op, zodat wij nu alles voorhanden hadden om een zo compleet mogelijk dossier: "Uitslagen en Standen" op te zetten. Zodoende reeds een eind gevorderd; lijsten vol met uitslagen en standen, de cijfers en getallen duizelden ons voor de ogen. Waarom er niet iets meer mee te doen? Ons archief bevat toch ook een schat aan fotomateriaal, vooral ook veel foto's van het eerste elftal (de oudste elftalfoto in ons bezit da teert uit 1896). En zo ontstond de gedachte per voetbalseizoen een blad te maken met alle uitslagen en de eindstand en daar aan toe te voegen een foto (voor zover in ons archief aanwezig) van het eerste elftal. Van het één kwam het ander, nog toegevoegd werd een kort commen taar over het verloop van het seizoen; meestal overgenomen of een samenvatting uit het desbetreffende jaarverslag of een artikel uit de Schakel van die tijd. In ieder geval geschreven door iemand die het toen heeft meegemaakt; informatie uit eerste hand derhalve. Bij hoogtepunten, zoals kampioenschappen, nacompetities, of bijzon dere wedstrijden is meestal een extra blad toegevoegd. Deze bladen voorzien met verslagen (vaak gedeeltelijk of samenvattingen) en/of foto's van bijzondere gebeurtenissen of wedstrijden die als "onver getelijk" de geschiedenis in gingen. En zo ontstond er een dossier, waaraan twee jaar is gewerkt, met 115 jaar voetbalgeschiedenis van A.F,C, voorzien van bijna 90 elftalfo to's en zo'n 250 andere foto's. Foto's die reeds bekend waren uit de bekende Jubileumboeken, maar soms ook foto's die nog nooit gepu bliceerd zijn. Het gaat hier om foto's uit privé albums waar wij in middels de beschikking over hebben. Dit dossier is verder voorzien van een overzicht van 115 jaar A.F.C. in competitieverband, waarin het verloop van onze club door de 14

Schakels (clubbladen) | 2010 | | pagina 22