Doelman Van Emmerik (AFC) gehuldigd Van Es heeft zijn plek bij AFC gevonden 15 december 2010 89e jaargang nr. 5 Groningen afgestudeerde (bedrijfskunde en finance) liefhebber, maar bij AFC lieten ze zich eerst toch liever nog overtuigen. Dat was een klusje voor NOS-presentator Jack van Gelder, al vijftig jaar AFC-er en in zijn vrije tijd lid van de technische commissie. Hij pakte de telefoon en informeerde bij Foppe de Haan, Gertjan Verbeek en Henk de Jong (Brinks trainer bij Sneek) naar wat voor vlees AFC met de Fries om utens in de kuip kreeg. „Ze waren buitengewoon lovend", herinnert Van Gelder zich van de gesprekken met de toekomstige Cambuur-trainer en de beide oud trainers van Heerenveen. „Foppe en Gertjan vonden hem een van de beste jeugdspelers die ooit bij Heerenveen zat. Alleen: Foppe zei dat hij linksbenig was en Gertjan zei dat hij rechtsbenig was." Toen Van Gelder het vervolgens aan de speler in kwestie vroeg, antwoordde die gevat: „Ik heb meer geluk met rechts dan met links." Van Gelders aanstekelijke schaterlach davert even over sportpark Goed Genoeg. Serieus: „Ik vind hem een geweldige jongen. Lützen is iemand voor wie het voetbal niet alles betekent. Hij komt uit een gezin waar het volgen van een studie belangrijker is." Bij AFC wordt dat laatste niet noodzakelijkerwijs als een zwaktebod gezien, het tegenovergestelde is eerder het geval. Het is zelfs een van de redenen waarom Lützen Brink met ingang van het lopende sei zoen, het eerste van AFC in de topklasse, aanvoerder is van de Am sterdamse traditieclub. „Dat iemand in zijn tweedejaar bij deze club al captain wordt, is heel bijzonder", weet Jack van Gelder. „Het bestuur moet het fiatteren en de technische commissie moet hem voordragen. Het komt erop neer dat de tc een speler moet accepteren als captain. Het is iemand die moet kunnen dienen als het gezicht van AFC. Hij moet een persoon lijkheid zijn en verbaal moet hij goed zijn." Is een schroothandelaar dat allemaal? Lützen Brink moet lachen om de opmerking. Inderdaad, hij is tegenwoordig schroothandelaar van beroep. Een kwestie van 'erin rollen'. In zijn eerste Amsterdamse maanden handelde hij de bankzaken af van een vermogende familie, in mei van dit jaar kwam hij via een headhunter in de schroothandel terecht, als inkoper. Want, weet handelsman Lützen Brink, „daar wordt goed geld in verdiend, dus daar wilde ik wel eens meer van weten. Maar omdat ik twee linker handen heb, wilde ik eerst vier maanden back to basic. Dus heb ik op de vrachtwagen gereden en met de knieën in de verf gestaan op een werf." Het tekent hem, de rasvoetballer die niet alleen maar geïnteresseerd is in hoe het balletje rolt. Er is immers zoveel meer in het leven. Een instelling overigens waarmee hij in het verleden menig trainer tot wanhoop dreef. Want Lützen Brink had er best meer uit kunnen halen, bij Heerenveen bijvoorbeeld. „Johnny Janssen (jeugdtrainer, red.) zei letterlijk: 'doe godsamme eens wat met je talent man!'. Maar ik dóe toch heel veel met mijn talent? Ik heb gestudeerd in Gronin gen, heb het studentenleven geleefd, heb interesse in heel veel dingen, pak alles aan wat op mijn pad komt en wil maatschappelijk alles uit mijn mogelijkheden halen. Mijn talent is niet alleen voetbal." Wat heet. Na vier seizoenen in een vrije rol te hebben gespeeld bij Sneek („Henk de Jong zei: 'je mag alleen op eigen helft niet dribbe len'") koos Brink uit eigen wil voor een stapje terug bij de olijke studentenploeg van The Knickerbockers in Groningen. „Daar was ik op dat moment aan toe. Een heerlijke tijd; we hebben een Engelse dubbeldekker gekocht voor uitwedstrijden en maakten op vrijdag avond zelf het programmaboekje, waarvan de tekst niet altijd op waarheid gebaseerd was. En ik heb er zelfs nog een beetje technisch directeurtje gespeeld: tegenstanders dronken voeren en dan proberen ze een contract te laten tekenen..." Toch kroop het bloed waar het niet gaan kan. Toen Amsterdam lonkte kreeg Brink - Johnny Janssen kan tevreden zijn - alsnog zin om nog wat uit zijn voetbaltalenten te halen. In zijn eerste seizoen met AFC werd hij kampioen van de hoofdklasse en nu speelt hij dus plotseling op het op twee na hoogste niveau. Brink: „Let wel: ik heb nul ambities als voetballer. Ik voetbal niet alleen voor het voetbal. Als ik het niet meer met mijn werk kan com bineren, dan stop ik. Dat Ron van Es (ploeggenoot bij AFC, red.) een oud-profvoetballer is, interesseert me niet. Wat me wel interesseert, is dat hij een aardige gozer is. En dat dit een warme club is, waar de mensen echt nog aan elkaar denken en waar je als je geblesseerd bent een bezoekje krijgt van oud-spelers, van die oude mannetjes in blazer. Dat vind ik chic. Net zoals dat ze hier een kennismakingscommissie hebben voor nieuwe leden en dat ze zelfs selectiewedstrijden hebben voor het derde elftal." „Maar... als ik risk speel, wil ik winnen en als ik op het voetbalveld sta, is dat hetzelfde. Iets in me zei dat ik mezelf nog eens als voetbal ler wilde testen. Er was toch een soort knagend gevoel nog iets te willen presteren. Ook wat dat betreft kan ik mijn hart bij AFC opha len. Topklasse, mooi toch?" Gepubliceerd op 15 november 2010 in De Telegraaf Telesport HAvfon v.l.n.r. Bob Duis (teammanager), Raymon van Emmerik en Machiel van der Woude (voorzitter) Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Vooraf aan de wedstrijd tussen AFC en De Treffers werd doelman Raymon van Emmerik van de thuisclub door voorzitter Machiel van der Woude en teammanager Bob Duis, gehuldigd. De 30-jarige sluit post, woonachtig in Deventer, speelde tegen De Treffers zijn hon derdste wedstrijd voor The Reds'. „AFC is een fantastische club. Ik vind het geen enkel probleem om drie keer per week van Deventer naar Amsterdam te rijden. Ik ben in de vier jaar dat ik voor AFC uitkom nooit geblesseerd geweest en hoop nog een behoorlijk tijdje tussen de palen te staan", aldus de voormalige reservekeeper van NEC Gepubliceerd op 8 november 2010 in Het Parool. Ron van Es wint het kopduel. Foto: Marcel Israel Door Annemarie Postnia 11

Schakels (clubbladen) | 2010 | | pagina 19