Medische commissie AFC'ers in de landelijke pers A.F.C. het Ajax van Buitenveldert!? Friese topper floreert bij AFC 15 december 2010 89e jaargang nr. 5 Met de komst van "broertje" de Boer gaat het Ajax reeds na twee wedstrijden naar den vleeze met aansluitend een gedroomde over wintering!? Onze A.F.C. Topelftallen behouden hun conditie met o.a. beach-volleybal, een trainingsstage in de Algarve en aanwezig heid in de sportschool. Geef voetballers een bal en zo goed als zeker zal het inspelen van de keeper "binnen de 16" het hoogtepunt zijn. Laat ze te veel duurloop doen en het is een baaitraining. De komende winterperiode biedt mogelijk meerdere afkeuringen of in sommige gevallen minder trai ningsmogelijkheden. De sportschool biedt dan uitkomst. Nog sterker, aan alle kort of langdurig geblesseerden adviseer ik juist in deze periode de sportschool optimaal te benutten. Het is niet de bedoeling hiervoor een pasklaar programma te maken. Overleg dat met de dienstdoende sportinstructeur. Voetbal is in principe een intervalsport met als basis duur-emotie, dus train ook als zodanig. Ik bedoel op de hometrainer, de roeier of de crosstrainer( een soort elliptische langlaufmachine). Daarnaast is een opbouw in elke vorm van lichte kracht, zeker aan te bevelen. De hometrainer: fietsen kan het herstel na blessure bevorderen, terwijl het gebonk op willekeurige ondergrond na enkel, knie, of achillespees aandoeningen prettig achterwege blijft. Een tempo rond 90 omwentelingen p/min. zal de beste response geven. Begin met vijf tot tien minuten rustig peddelen bij een lage weerstand. Verhoog dan het verzet, maar houd het aantal omwentelingen gelijk. Houd dit twintig minuten vol, om de bloedsomloop aan te spreken en calorieën te kunnen verbranden. Ga tussendoor eens op de pedalen staan om een sprintje van dertig seconden te maken. Eindig daarna met een relaxed ritje van vijf minuten. De roeimachine: hierbij train je de grotere spiergroepen van zowel het boven- als onderlichaam. Het systeem van hart en bloedvaten wordt nu werkelijk aangesproken. Bovendien voer je deze inspanning uit zonder dat voeten, enkels en knieën drie keer het lichaamsgewicht moeten opvangen. Wederom rustig vijf minuten warming-up, voer dit op tot ongeveer 80% van je maximale kunnen en houd dit twintig minuten vol. Eindig in een rustig tempo gedurende vijf minuten. De crosstrainer: deze vloeiende beweging houdt het midden tussen de inspanning op een stepper, een loopband of een hometrainer en lijkt meer op een langlaufsimulator. Het benadert een pittige duur loop met een juist zeer veilige actie voor de extremiteiten. Variaties in weerstand, voorwaartse en achterwaartse bewegingen, maken het tot een geïnspireerde training. Wederom vijf minuten opwarmen met lichte weerstand, om vervolgens twintig minuten zwaardere inspan ning vol te houden. Zo train je het vermogen om met spierverzuring te leren omgaan, waardoor je aanzienlijk je prestatie verbetert. Deze drie apparaten bieden tevens een geweldige mogelijkheid om inter- valtraining te doen, zonder enig blessure risico. Intervaltraining: begin met tien minuten in een comfortabel tempo zonder al te veel weerstand. Verhoog nu de weerstand telkens met één niveau. Vervolgens verhoog je het pas- of slagritme. Houd dit zestig seconden vol en keer dan terug naar het aanvangsritme. (duur 40 seconden) Herhaal dit tien keer en eindig met een cooling-down van vijf minuten. Laat nu de feestdagen maar komen. De medische commissie, Lex, Wim, Co en Michael, als mede de fysio/verzorgers Mariëlle, Floor, Wouter en Dennis wensen ieder een sportief en gezond 2011. De Medische Commissie: Lex Swaan (arts) tel. 020-6731337 Michael Olivieira (verz. A-selectie) 06-21278122 Co Grosze Nipper (sportmasseur) tel. 06-44352970 Wim Crouwel (fysiotherapeut/voorzitter) tel. 06-51050940 mail: wim.crouwel@xs4all.nl Gepubliceerd op 20 november 2010 in de Leeuwarder Courant. Lützen Brink LEEUWARDEN - Lützen Brink was ooit een van de beste jeugdspe lers van SC Heerenveen. Tegenwoordig is de Heerenvener aanvoer der van de Amsterdamse zondag-topklasser AFC. De Leeuwarder Courant ging een middagje bij hem kijken. Verslaggever Johann Mast Bij AFC kom je de halve grachtengordel tegen en je kunt er wijn bestellen per fles. De chique Amsterdamse zondagtopklasser heeft een Friese aanvoerder en loopt met hem weg: Lützen Brink. Op een druilerige zondag als deze heb je als toeschouwer zomaar kans dat Jack van Gelder plotseling naast je komt zitten op de tribune. Of, omdat Ajax toevallig niet thuis speelt, Sjaak Swart. Tom Egbers loopt dikwijls rond op sportpark Goed Genoeg en Youp van 't Hek schijnt bij AFC graag een functie uit te oefenen waarmee je de van burgerlijkheden afkerige cabaretier nou niet ogenblikkelijk zou asso ciëren: die van grensrechter. Ivo Niehe is meestal van de partij bij de club in Oud-Zuid en nog niet zo lang geleden voetbalden Ruud Gullit, Marco van Basten en Stan ley Menzo in het tweede zaterdagteam van de Amsterdamse Football Club, opgericht in 1895. Nu vormen Bryan Roy, Michel Kreek, Aron Winter en de broers Witschge de kem van dat elftal. Dat zijn 308 Oranje-interlands bij elkaar in de onderbond, gratis en voor niets te bezichtigen. De kantine van AFC is geen kantine, zegt radio- en tv-persoonlijkheid Jack van Gelder, terwijl hij de verrichtingen van de kersverse zondag topklasser tegen De Treffers aanschouwt, tevreden bijtend in een mooie sigaar. AFC is niet zomaar een voetbalclub, het is een vereni ging die bol staat van traditie. Daar past bij dat de supporters zich voor en na een wedstrijd ophouden in hun sociëteit. Je kunt daar bier en friet krijgen, uiteraard, maar bij AFC bestel je ook je wijn per fles en champagne schenken ze er eveneens. Een keurig geklede serveerster gaat na de wedstrijd rond met toastjes die belegd zijn met garnalen en eiersalade. Wie liever wat anders eet, moet dat maar even zeggen. De spelers, allemaal netjes in clubkostuum, worden na hun fraaie 3-0 triomf over het sterke De Treffers op de schouders geslagen. De meeste loftuitingen zijn er voor een geboren Fries, de trotse aanvoer der van de oudste club van Amsterdam - iets wat ze hier trouwens graag mogen inwrijven bij die andere Amsterdamse club, die deze zelfde middag onderuit gegaan is bij AZ. Het duurt even voordat Lützen Brink aanschuift. Het moge duidelijk zijn, de AFC-familie - de club telt 1870 leden en een wachtlijst van nog eens enkele honderden - is gelukkig met de technicus, die gebo ren werd in Heerenveen op de dag dat Abe Lenstra er stierf (2 sep tember 1985) en die via de jeugd van SC Heerenveen bij VV Sneek en The Knickerbockers terechtkwam, voordat hij zijn geluk in sep tember 2009 in Amsterdam ging beproeven. Het beroemde jongensboek De AFC-ers van J.B. Schuil kende Lützen Brink niet, maar lid worden van de chique club uit Oud-Zuid leek hem direct wat. Voetballen kon hij wel, de in september vorig jaar in 10

Schakels (clubbladen) | 2010 | | pagina 16