Een AFC'er vertelt Nicky Hekster Zoals iedere AFC-er behoort te weten luidt het motto van ons geliefd en tegenwoordig grotendeels elektronisch clubblad 'Dit is de Schakel die komt binden. De oude club aan d'oude vrinden Maar veel fundamenteler is de vraag hoe je een stel jonge vrienden - liefst voor het leven - aan de oude club kunt binden? Dat is min of meer de rood-zwarte draad die door de geschiedenis loopt van een team dat sinds twee seizoenen bekend staat als Veteranen 1maar al bijna een kwart eeuw furore maakt. Een team van AFC-ers pur sang, met eigen tradities en riten en een van de vele voorbeelden van rood zwarte vriendenteams, die onze club zo rijk en uniek hebben gemaakt. Wij blijven fier ons rood-zwart dragen We schrijven 24 jaar geleden, seizoen 1986-1987. Op initiatief van Jan Otsen en Jan Sandberg besluit een aantal spelers, hun beste tijd als senior gehad hebbende en de 30 rap naderende of reeds te zijn gepasseerd, als vriendenteam door te gaan, het Zaterdag 4 (al snel Zami Quattro" genoemd) is geboren. In de loop der jaren is de sa- menstelling uiteraard vele malen gewijzigd, maar ondanks de vele kleurrijke passanten als bijv. Hans Tier, Adri van Stek, Karei Baar- schers, is er een groep van spelers altijd gebleven. Uiteindelijk is uit dit team een kern van AFC-ers gegroeid, die heden ten dage een belangrijke rol in en voor de club vervullen. In onze goede Amstelstad De schrijver dezes klopte reeds in 1966 bij de Amsterdamsche Foot ball Club aan. Echter de ballotagecommissie, in die tijd onder leiding van de heer Quint (de vader van Donny), besloot anders. Na vijftien jaar omzwervingen, waarbij voetbalclublidmaatschappen wisselden tussen JOS, Ajax, SCA en sc Buitenveldert belandde uw kroniek schrijver uiteindelijk in seizoen 1980-1981 bij het "nietig clubje, echter dat". Waar was dat aan te danken? Ongetwijfeld heeft de mid delbare schoolperiode, in mijn geval het Spinoza Lyceum, in Amster dam-Zuid, hieraan bijgedragen. Als brugklasser viel het mij reeds op dat veel van de toenmalige leerlingen in AFC speelden, ik herinner mij bijvoorbeeld (en de lijst is niet uitputtend) Michel en Alain Kahn, Ruut Weismann, Rudy de Vries, Bas Rachman en Jack van Gelder. Maar ook de latere generatie met Hans Hulst, Guy Leeser, Michael Kinsbergen, Frank Johannesen en Arne van Teunenbroek en niet te vergeten mijn eigen broer Lou waren allen Spinozisten, die naast hun verrichtingen in het mooiste shirt van Nederland ook met het school team hele hoge ogen gooiden. Een groot deel van deze spelers vond later zijn weg naar de Al van AFC en weer verder in de tijd naar de 15 september 2010 89e jaargang nr. 2 Zaterdag 4. Het was dus hier, aan de Peter van Anrooystraat 8, dat in feite een basis gelegd werd voor wat later het beroemde team zou worden. Te spelen onder uw banier Ondergetekende speelde in de eerste twee AFC-jaren in het zondag 7, o.l.v. de heer Handgraaf (gekscherend de Handgraafboys genoemd) met o.a. op doel Frans Jüch. Daarna werd er drie seizoenen gevoet bald in AFC 5, met als coach Peter van de Dungen en trainer Cas Tromp. Peter coachte in 1986 echter het inmiddels gevormde Zater dag 4 en dat leidde tot een invalbeurt van uw scribent, nota bene bij de kampioenswedstrijd van dit team (zie de foto). Het seizoen erop besloot ik verder te spelen in deze ploeg. Dan was er nog eind jaren tachtig het beroemde Zaterdag 1waarin Ron van Doesburg, Rein Akkerman jr., Rob Overweg en Jan Otsen met ex-eerste elftalspelers, zoals bijv. Edwin Geluk, Kees Gehring, Bas Rachman, en Henk Bijlsma mochten meevoetballen. Een gewel dig team dat elke zaterdag veel bekijks trok. Ondergetekende heeft een keertje mogen vlaggen bij dit team. Laatste man op dat moment was Donny Quint, die in die wedstrijd het met zijn vlaggeneur een aantal malen pertinent oneens was zo vader, zo zoon? Uit dit team stapten de vier eerstgenoemde spelers later over op Zaterdag 4. Be Friends, Keep Smiling Zami Quattro was met recht in de begintijd een ploeg met spelers vanuit vele AFC-gelederen, met een goede leider die het bij elkaar geraapte "zootje" tot een hecht vriendenteam smeedde. Peter introdu ceerde het fenomeen "De Gouden Schoen" voor de beste, meest waardevolle of opmerkelijkste speler van seizoen, uitgereikt tijdens een diner (met dames) ter afsluiting van het seizoen. Tot op de dag van vandaag is dat een traditie gebleven, waarbij de familie Huisman tegenwoordig als schoenmaker optreedt; en er is "De Gouden Pump" voor de voetbalvrouw van het seizoen! En er werd verdomd goed gevoetbald. Wat wil je ook met ex-eerste elftalspelers, de "mindere" goden gingen gewoon in hun kielzog mee! Dat eerste jaar werd er meteen een kampioenschap gevierd. Later veranderde de ploeg in Zaterdag 5 (Zami Cinque) en sinds seizoen 2009 in Veteranen 1. De laatste jaren kent het team wisselende successen. Van goede geest, sportieve jool Er zat en er zit nog verschrikkelijk veel humor in de ploeg. In het veld, waarin bijv. Jack van Gelder, een keer nadat een tegenstander zich met een dramatische duik op het gras had laten vallen, fijntjes opmerkte "De volgende keer doen we er water in!", of bij een keihar de tackle de arbiter vermaande: "Scheids, waza-ari, en ingezet binnen de mat!". Dat soort dingen. Maar ook is het al jarenlang traditie dat vóór de wedstrijdbespreking in de kleedkamer er moppen worden getapt. Michael Gosler was onze Max Tailleur, en thans krijgen Alp- hons Peters en Ron van Doesburg steevast de lachers op hun hand. Binnen de lijnen konden de discussies tussen de spelers onderling hoog oplopen, iedereen wist het altijd beter. De polemische opmer kingen tussen Ron "Does" van Doesburg en Rein Akkerman jr. zijn legendarisch. Er werd maar gepraat en gepraat, om soms gek van te worden. Ik herinner mij een uitwedstrijd, waarbij na het eindsignaal een tegenstander op mij af kwam, mij de hand drukte en veelzeggend zei: "leuk jullie weer gesproken te hebben!". Veel vreugd' en leed ons heeft beschoren Een hele mooie en humorvolle periode maakte ik mee toen ik samen met (inmiddels zwager) Ron van Doesburg, en schoolvriend Jack van Gelder vijf jaar lang de AFC Nieuwjaarsshow schreef en speelde, met als hoogtepunt de uitvoeringen in de Stadsschouwburg en het Theater Amstelveen. Ook Dick en Lou deden daaraan mee. In een van de scènes ("Hier ben ik dan") trad uw schrijver in de hoofdrol op, gehuld slechts in luier en gewapend met rammelaar en speen En dat met als tegenspeler Frits van Klinken, die overigens een seizoen mijn trainer was bij SCA... De ploeg kende helaas een aantal verdrietige momenten. In 2001 overleed geheel onverwacht en veel te jong onze keeper Michael Gosler, in 2004 werd Arne van Teunenbroek door een tsunami zo- 10

Schakels (clubbladen) | 2010 | | pagina 18