MIXED PICKLES 18 augustus 2010 89e jaargang nr. 1 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 335 w.adriaansz@zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaans PROFETEN In de laatste Schakel van het vorige seizoen (21 juni 2010) preludeerde Pickelaar over de brede hysterie, die in de aanloop naar de mondial 'voetballerij' in ons land was losgebarsten. Hij vertrouwde u toen zijn a.s. beleving toe: "Thuis - glaasje binnen handbereik - de in zijn oge belangrijkste wedstrijden bezien". Solitair, want Pickelaarse zou achteraf wel beschaafd informeren naar de uitslagen van de Nederlandse foi matie in Zuid Afrika. Kwam Nederland (veel) verder: Pickelaar zou het prima vinden. Zo niet: jammer dan. Nederland kwam (veel) verder en Pickelaar laat u 2 maanden later zijn vervolg kijkgedrag weten. Nederland. Duitsland en Spanje waren op dt moment de favorieten. Nadat Duitsland tegen de verwachting in de finale niet gehaald had verwachtte Pickelaar wel, dat onze oosterburen dj derde plaats zouden bereiken. 'Germany' had immers wat recht te zetten. In één van de summiere voetbalgesprekken met Pickelaarse merkte h:! dat op; om er vervolgens aan toe te voegen dat Nederland van Spanje zou verliezen. Niet vanwege kwaliteitsverschil, maar op grond van de wc van de'remmende voorsprong. Spanje was tegen Zwitserland onderuit gegaan. Nederland had gedurende lange tijd nog geen punt gemist en da komt de eerste nederlaag steeds dichterbij. Dat vond Pickelaarse interessant en op haar beurt profeteerde zij de winst voor Spanje op 0-1. "J; maar waneer", wilde Pickelaar weten. "Laat, na een verlenging", wist ze ad rem. En zij besloot de finale volledig mee uit te zitten. Niet eerder hadden Pickelaar en Pickelaarse aanvullend het gelijk zo volstrekt aan hun zijde gekregen! En toen het Nederlandse volk onthutst e verward achterbleef heerste er in Huize Pickelaar een buitenaards sacraal gevoel van voldoening, dat nog dagen zou voortduren. CITAAT "Het geeft te denken, dat op 'huwelijk' alleen maar 'gruwelijk' en 'afschuwelijk' rijmt". (Adrianus <Jani >Roland Holst, Nederlands dichter, 1888- 1976 GROEPSGEVOEL Sportief gezien bleef het wat Pickelaar betreft voornamelijk bij bezoek aan de Haarlemse honkbalweek, waar hij enige keren behalve hf succesvolle Nederlandse team - onder de 4500 toeschouwers ook een aantal AFC-ers aantrof. Daaronder zag hij 'hr. Bie' niet persoonlijk, mat diens stelling dat je AFC-ers overal kunt aantreffen bleek in beginsel juist. Verder las Pickelaar, die de ziekelijke neiging heeft alles te willen lezen wat hem gedrukt onder ogen komt, als gewoonlijk weer redelijk vee Met uitzondering van reclameteksten, want die worden doorgaans geschreven door oplichters (met uitzondering van mogelijke AFC-ers in d: branche, want dat zijn uiteraard respectabele mensen). Met interesse las hij onder meer een artikel (in een hem niet meer bekend periodiek) va een hoogleraar (waarvan hem de naam is ontschoten) aan een universiteit (die hij zich niet meer herinnert). Dat schiet dus niet erg op, maar h« ging over de 'homo ludens' (de spelende mens), die zich in de waan van de dag uit groepsgevoel bekeert tot de 'homo digitalis' maar in plaa| van daardoor 'erbij' te gaan horen juist onbedoeld vereenzaamt. Pickelaar, die wetenschap wel eens wantrouwt, kon zich daar wel wat bij voo stellen. Wie Pickelaar overigens een beetje kent weet dat hij een groepsmens is; iemand die zich echter niet in het midden van zijn sociale groe bevindt maar een beetje aan de rand daarvan. Hetgeen kan leiden tot een Pickeltje, dat hier onverhoeds op uw (lees-)pad komt. Het zij zo. PIM MULIER u In de inleiding van de vorige Pickle noemde Pickelaar de Haarlemse honkbalweek, die als steeds werd afgewerkt in het Haarlemse Honkbalst; dion. Het draagt de naam van Pim Muiier (1865-1954), die voluit Willem Johan Herman Muiier heette en onder veel meer voetbal in Nederlan introduceerde. Hij was (op 14-jarige leeftijd) oprichter van (de Kon.) HFC, voerde eveneens bandy, handbal, hockey en rugby ons land in. H: had een geduchte vinger in de pap bij de totstandkoming van de Nijmeegse Wandelvierdaagse, de Friese Elfstedentocht (die hij tweemaal ui reed) en de Nederlandse Atletiek- en Voetbal Bond (voorloper van de latere KNAU en KNVB). Zelf was hij een fervent schaatser, hardloper e voetballer. Hij bedacht voor het schaatsen de later klassiek geworden afstanden 500, 1500, 5000 en 10000 meter. Als geboren Fries haalde h het kaatsen uit de kroegsfeer. Hij schreef boeken over voetbal, atletiek, wintersport en cricket (dat al 20 jaar voor zijn geboorte op beperk schaal in Nederland werd gespeeld). Wat brengt Pickelaar er toe aandacht te schenken aan de sportpionier Pim Muiier? Naast zijn bezoek aan het honkbalstadion, dat de naam Pm Muiier kreeg, werd Pickelaars aandacht getrokken door een artikel van twee tabloid pagina's over W.J.H Muiier in de Volkskrant van 26 ju 2010 (door Gijs Zandbergen). En daardoor kreeg Pickelaar (een met hem waarschijnlijk meer geïnteresseerden in de sporthistorie) een brede kijk op en meer inzicht in de persoon van Pim Muiier. Hij was als nakomertje van een Friesche burgemeester/grootgrondbezitter een financieel onafhankelijke man, die al op tweejarige leeftijd Haarlem was komen te wonen. Dat hij zou uitgroeien tot de pionier van veel takken van sport was bekend, maar daar valt niettemin wel wat c af te dingen. "In 1955 promoveerde de socioloog C. Miermans op het proefschrift 'Voetbal in Nederland', waarin staat dat Muiier van menir was dat hij de 'propagandistische en stuwende arbeid had verricht om zoveel mogelijk jongelui te laten delen in de voortreffelijke gevolgen vs de sportbeoefening'. Maar volgens Mierman zouden anderen echter hebben verklaard dat Muiier dat vooral deed om te worden gevierd. Het w; Miermans opgevallen dat zijn bronnen dat uitsluitend mondeling en anoniem hadden willen zeggen. Kennelijk zat het ontzag voor Muiier et jaar na diens dood op 12 april 1954 er nog goed in". Pim Muiier was onvermoeibaar, dominant en ijdel. Dat was bekend. Maar hij was ook ongeduldig, impulsief en lichtgeraakt. Zaken die hem ni zinden liet hij gemakkelijk in de steek. Het overkwam bijvoorbeeld de Internationale Schaatsunie en ook HFC, waarmee hij jarenlang gebroui leerd is geweest. Hij wilde zich met alles bemoeien en liet zich graag bewieroken. Niet altijd ging dat samen. Behalve het stadion in Haarler dat zijn naam draagt, zijn er elders enige straten naar hem genoemd. Op een wetenschappelijke biografie moet nog worden gewacht. TOP Het valt niet te ontkennen: seizoen 2010/2011 staat voor de deur. Van alle - ongetwijfeld gedegen - voorbereidingen is Pickelaar geen getuij geweest. Hoofdmacht AFC 1 treedt aan op het nieuwe niveau 'topklasse', waarover Pickelaar zich al gauw terughoudend opstelde omdat sectie Betaald Voetbal KNVB als bedenker ervan niet het belang van amateurvoetbal voor ogen had, maar de kommer en kwel in de kelder v? het betaalde voetbal - de zogenaamde Eerste Divisie/Jupiler League - wilde bestrijden. In feite betekent dat de terugkeer naar het begin v: betaald voetbal in Nederland: eredivisie, eerste divisie en tweede divisie. Maar het zij zo: kampioen AFC van hoofdklasse A promoveerde na de nieuwe topklasse. Pickelaar bezocht de laatste reeks van jaren in principe alle thuis- en ook uitwedstrijden, maar daar kan hij nu niet me; voor instaan. Groesbeek, Gemert en Echt - om er maar een paar te noemen - is andere koek dan Heemskerk, Utrecht en Almere. Niettemi Pickelaar is klaar voor 2010/2011, maar hij maakt eerst nog wel een verlaat vakantie ommetje. En wellicht - weet Pickelaar veel - duikt hij het seizoen zomaar ergens anders op dan uitsluitend bij de zondag AFC 1. Men zij gewaarschuwd. 15

Schakels (clubbladen) | 2010 | | pagina 27