AFCoryfee: Ruud Mantel! Drie jaar geleden werd Ruud Mantel aan de ledenvergadering voorge steld als de nieuwe tweede secretaris. Uit de vergadering werd de vraag gesteld: "Wie is Ruud Mantel? Ken ik niet" Ruud komt niet uit een bekende AFC-familie, heeft niet in het eerste gespeeld en was daardoor voor velen dus een onbekende. Bovendien is Ruud niet de persoon om voor de fanfare uit te lopen. Maar stel als we dat allemaal zouden doen, wie loopt er dan nog in de fanfare? Aan het woord Ruud Mantel, inmiddels niet nodig meer om hem voor te stellen, een man met een groot gevoel voor humor, Engelse! Vraag: Ineens stond je daar, het nieuwe bestuurslid, relatief onbe kend binnen AFC, vanwaar deze stap? Antwoord: Na 23 jaar actief geweest te zijn als voetballer, sorry als keeper, maar ooit als veldspeler begonnen, werd het tijd om wat voor de club terug te gaan doen. Machiel van der Woude was een mede speler en toevallig ook voorzitter, hij heeft mij hiervoor benaderd en ik heb hierop positief geregeerd. AFC was toch min of meer mijn tweede thuis geworden. In de loop der jaren ben ik van deze club gaan houden. Dat mijn twee zoontjes, Sal 11 en Ben 8 jaar, bij de jeugd spelen, speelt natuurlijk ook een belangrijke rol. En nu maar hopen dat ik hun leeftijd goed heb, anders krijg ik thuis de nodige aanmerkingen. Dus eerlijk gezegd, ik doe het ook voor hen. Mijn actieve loopbaan als keeper liep op zijn eind en daar was binnen mijn team bitter weinig discussie over. Maar een bestuursfunctie? Nee, nooit aan gedacht en ook nooit geambieerd, past ook niet als vanzelf sprekend bij mij, ik ben nogal bescheiden van aard. Maar na overleg met Kees Gehring en Machiel heb ik het aanbod aanvaard. De functie tweede secretaris viel open, men heeft dus niemand weg hoeven te sturen! Deze functie past wel bij mij. Je moet bepaalde functies niet willen ambiëren, als die niet bij jouw persoon passen. Ik ben van huis uit jurist, jarenlang directiesecretaris geweest bij een verzekerings maatschappij. Nu is mijn functie veel meer juridisch geworden. Je loopt dan wel niet vooraan, maar iemand moet toch voor de aanvoer lijnen zorgen. Daar beleef ik veel genoegen aan. Vraag: Veel verschil tussen een directievergadering bij een verzeke ringsmaatschappij en een bestuursvergadering bij AFC? Antwoord: Nogal. Het notuleren bij AFC is toch heel wat anders. Bij een verzekeringsmaatschappij gaat het over polissen, is de sfeer zake lijk. Bij voetbal is veel meer emotie en dat merk je dan ook in een bestuursvergadering. Hoe het eerste presteert is dan heel belangrijk. Door die emoties vergeet men soms wat is er afgesproken, wie doet wat. De notulen van de afgelopen vergadering(en) bieden dan uit komst. Emoties vertolk je nu eenmaal niet in de notulen, wel wat er is afgesproken. 21 juni 2010 88e jaargang nr. 11 Vraag: De eerste secretaris Kees Gehring stopt ermee. Ben jij zijn opvolger? Antwoord: Laat ik voorop stellen dat Kees zeer moeilijk te vervangen is. Ongelofelijk veel tijd besteedt hij aan AFC, al dan niet met hulp van Henny Kottmann. Die tijd heb ik gewoon niet. Op mijn werk zou toch heel vreemd worden opgekeken als ik de hele dag voor AFC bezig zou zijn. Daarbij komt dat ik een jong gezin heb, naast de twee jongens ook een dochter, Noa, van vier. Een dergelijke functie is voor mij dan ook heel moeilijk te combineren, dus nee, ik word niet zijn opvolger. Wie het wel wordt? Dat wordt op de ledenvergadering bekend gemaakt. "Laten we het over je voetballen hebben "Mogen we dit onderwerp niet overslaan?" "Nee Vraag: Hoe ben je bij AFC gekomen en met wie heb je zoal gespeeld? Antwoord: Ik speelde in mijn jeugd bij ASV Arsenal. Via Nicky Hekster en andere gemeenschappelijke vrienden ben ik bij AFC ge komen. Ik kwam terecht in het toenmalige roemruchte zaterdag 3. Bob van den Bergh, Wim Crouwel, Karei de Graaf, Nico Cohen, Hans Brouwer, Ab Landman en anderen. De derde helft was het belangrijkst. Bij uitwedstrijden stond Karei gewoon in de keuken van de tegenpartij hamburgers te bakken, nam hij het gewoon over. Ach ik kan zeggen dat ik in het derde gespeeld heb, maar er waren maar drie zaterdagteams. Mijn carrière en die van mijn medespelers kenden niet echt een opgaande lijn. Hoe meer zaterdagteams er kwamen, hoe lager wij speelden. Uiteindelijk via zaterdag 8 naar de veteranen. Opmerke lijk is dat er nu veel meer veteranenteams zijn dan destijds. Zegt wel wat over de vergrijzing. Bij de veteranen vroeg mijn collega-keeper Ron Susan na afloop van elke wedstrijd: "En wie vinden jullie beter?" Het antwoord laat zich raden Op een goed moment kwam ik te laat in de kleedkamer en werd mij de mantel uitgeveegd. Ik had daar de pest over in en deelde hen mede dat ik ermee stopte. Was de reactie van Nico Cohen: "Dat is de eerste stap naar de rollator". Heb er toen nog maar een paar seizoenen aanvast geknoopt. De hoogtepunten vielen overigens voornamelijk in de derde helft, maar in de af- scheidswedstrijd van Bob van den Bergh stopte ik bij een 4-3 stand in de laatste minuut een penalty. Die overwinning kostte Bob heel wat bier. Inmiddels ben ik sinds afgelopen seizoen Zilveren Ploeger, dus al ruim 25 jaar lid van deze mooie club. Vraag: Hoe zie jij de toekomst van AFC? Antwoord: AFC is een prestatieclub en dat is goed, maar we moeten wel de balans zien te bewaken tussen prestatie en identiteit. Waar AFC nu voor staat, is gedurende 115 jaar gegroeid. Echter we kun nen onze ogen niet sluiten voor het feit dat de maatschappij veranderd is. Maar wij zullen er wel alles aan moeten doen om onze identiteit te behouden. Het evenwicht tussen prestatiegericht zijn en het behouden van onze identiteit is een heel wankel evenwicht. Dat kan betekenen dat je niet iedereen in de club moet willen halen alleen maar om het presteren. Dat geldt overigens voor alle niveaus binnen de club. AFC is een voorbeeld voor vele clubs. AFC kent een grote aantrekkings kracht. Dat komt mede door de organisatie en het behouden van normen en waarden waar een ieder binnen de club zich aan dient te houden. AFC moet een fatsoenlijke club blijven en zeker niet mee gaan in de waan van de dag. AFC is financieel gezond en dat moet zo blijven. Dat wil allemaal niet zeggen dat AFC niet mee moet gaan met de tijd. Aan dat alles probeer ik op mijn bescheiden wijze een steentje bij te dragen. Dat doe ik voor de club maar ook voor mijn zoons, dat zij bij AFC blijven voetballen tot in de veteranen! Samensteller: André Wijnand

Schakels (clubbladen) | 2010 | | pagina 26