4 lk\ AFCoryfee: Henny Kottmann! r»' #*"*■#- 'i-***. L Van origine: creatieve linkspoot, moest het niet echt hebben van sleuren over het veld, maar van techniek en inzicht. Hij is samen met Hans Vlietman de enige speler van het eerste die later ook trainer werd van de AFC's A- selectie. En nu is Henny de eerste verenigingsmanager van AFC. In het be leidsplan van AFC staat beschreven dat de club de intentie heeft om haar leden van pupil tot veteraan op te leiden. Henny is een voorbeeld daarvan. Hoog tijd om met hem een nieuwe serie AFCoryfee te star ten. Vraag: Laten we beginnen met je voetbalcarrière, zowel als speler en als trainer. Wanneer is dat begonnen? Antwoord: Ik ben als 10-jarige bij AFC begonnen, eerder mocht toen nog niet. Nol Kuikens heeft mij voorgedragen. Altijd in de hoogste jeugdelftallen gespeeld. In de Al o.a. met Thomas Rongen, Benno Leeser, Simon Cohen en John Parsser. Overigens, Gé van Dijk heeft ooit Karei Baarschers, toenmalig leider van de Al, verzocht om naar de BI te gaan kijken, want daar liep een leuke linkspoot rond. Zijn reactie toen hij mij zag: Wat die spillepoot met die veel te grote broek....!' Op mijn 18° mocht ik al regelmatig in het eerste meedoen. Van mijn 19L tot en met mijn 28stt heb ik meer dan 250 wedstrijden in het Eerste gespeeld met clubmannen als Bas Rachman, Frans van der Bor, Edwin Geluk, Theo Janssen, Ernst Seunke, Theo Husers, Henk Bijlsma, Kees Gehring, e.a., Hoeveel wedstrijden precies weet ik niet, nooit bij gehouden en toen was Chris Schroder nog niet de man van de statistiek zoals hij dat nu is. Achteraf ben ik veel te vroeg gestopt. Ik had mijn trainersdiploma's al, het was mooi geweest en had de ambitie om het trainersvak in te gaan. De twee seizoenen daarna heb ik nog wel in de zaterdag 1 gespeeld. In die tijd werkte ik ook als jeugdtrainer bij AFC, de C,- en D junioren en trainde ik op zaterdag morgen de jeugdselectiekeepers. Als trainer heb ik achtereenvolgens gewerkt bij: Muiderberg (2 seizoenen), AFC 1 (1, samen met Pim van de Meent), RKAVIC Zaterdag (3), CSW (2), AFC 1 (3), AFC 2 (2) en als sluitstuk AJAX Zaterdag (1 seizoen). Gé van Dijk was als trainer mijn voorbeeld. Hij sprak bijna nooit over de tegenstander. Daardoor maakte hij zijn ploeg altijd heel sterk. "Wij zijn gewoon goed." Net zoals bij hem mocht bij mij een speler best wel eens falen, als hij maar wel inzet getoond had en alles aan gedaan had wat in zijn vermogen lag. En daarbij net als bij Gé de eigen spelers veel vertrou wen mee geven. Veranderde gezinsomstandigheden, mijn lieve vriendin Cindy werkt in wisseldiensten op Schiphol plus later de komst van onze twee jongens, Rody en Scott, deden mij besluiten (voorlopig?) te stoppen. Vraag: Je bent ooit benaderd door het toenmalige FC Amsterdam. Waarom is die overgang niet doorgegaan? Antwoord: Na het afronden van mijn CIOS opleiding voelde ik mij en was ik ook superfit. Speelde in die tijd ook in het Nederlands Ama teurelftal. Thomas Rongen was naar The Los Angeles Aztecs gegaan {noot samensteller: dat was in 1978Rinus Michels was daar de trainer. 12 mei 2010 88e jaargang nr. 10 Johan Cruyff, Wim Suurbier, Leo van Veen en Huub Smeets waren de andere Nederlanders. Rolf Leeser raadde mij aan om niet in te gaan op het aanbod van FC Amsterdam, want Michels zou komen kijken. Na drie wedstrijden van mij gezien te hebben, vond hij mij helaas niet goed genoeg. Maar ik wou echt die kant op. Via bemiddeling van Inter Football kwam bij een andere wedstrijd Al Miller van NASL- club The Dallas Tornado's kijken. Ik speelde echt de sterren van de hemel. Dus ik na afloop gauw naar boven, maar kreeg van Maarten de Vos te horen dat hij al vertrokken was. Een week later werd door deze club Klaus Topmüller, de toenmalige spits van Bundeligaclub F.C. Kaiserslautern, gekocht voor een miljoen dollar, terwijl zij mij voor 3000 gulden hadden kunnen krijgenAch, het kan ver keren. Vraag: Je bent als speler de geschiedenisboeken van AFC ingegaan? Wat was de oorzaak? Antwoord: Het was in 1982 in de beslissingswedstrijd om al dan niet te degraderen tegen EDO. Henk Bijlsma was binnen de 16 getorpe deerd. Duurde bijna 10 minuten voordat hij weer opgelapt was. Al die tijd stond ik na te denken hoe ik die penalty zou nemen. Het was in 89sle minuut bij een 0-0 stand! Ik miste schoot op de paal, terwijl de keeper in de andere hoek lag. In blessuretijd schampte ik met mijn voorhoofd de voorzet van Theo Husers en verdween de bal in de lange hoek. We waren gered! Oudere AFC- leden sprongen bij wijze van spreken over de hekken. Wat een emoties kwamen er toen los, zal ik nooit vergeten. Vraag: En nu dus verenigingsmanager van AFC. Hoe is dat zo geko men? Antwoord: Ik ben al eerder, van 2003 tot 2006, lid geweest van de elftalcommissie A. Stanley Menzo als trainer, maar ook de roerige tijd met John Kila. Daar is intern genoeg over gesproken. Maar eerlijk gezegd ben ik al sinds 1985 bezig voor AFC. Wat wil je als Kees Gehring je werkgever is? Als een soort vanzelfsprekendheid ben ik in de loop der jaren min of meer zijn backoffice geworden; ik ben er als het ware ingerold. Ik weet inmiddels, zoals Kees zegt, "hoe de hazen lopen". Ik weet'wie wat doet binnen AFC en dus ook wie niet. Dit seizoen heeft mijn oude ploeggenoot in het lstc elftal Edwin Geluk, die aan het einde van dit seizoen stopt na 20 jaar 2de penningmeester te zijn geweest, zijn werkzaamheden al aan mij overgedragen en daarnaast verwerk ik onder supervisie van de nieuwe penningmeester Benno Honsdrecht alle inkomende en uitgaande geldstromen van de club. Als verenigingsmanager heb ik dus een uitvoerende taak van het bestuur gekregen. Nu nog met name voor de penningmeesters, maar in de toekomst ook voor de andere bestuursleden. Ik heb een duidelijke taakomschrijving, het is best wel een grote klus. Ik ben iemand die oplossingsgericht meedenkt of het initiatief neemt om tot een oplossing te komen. Al met al heb ik alle geledingen van AFC doorlopen, van de pupillen tot de Klassieke Veteranen, van speler tot trainer en nu dan van commissielid tot verenigingsmanager. Helaas, met voetballen bij de veteranen heb ik moeten stoppen, valt niet meer te combineren met thuis en ook een paar onwillige spieren. Laatste vraag: Wat wil je nog in je verhaal hebben? Antwoord: Mijn vader. Hij kwam te overlijden toen ik als le jaars in de junioren Al speelde. Mijn vader werkte met de vader van Henk Bijlsma toen SDW) en met de vader van John Ackerman (toen De Spartaan) bij Werkspoor Amsterdam. Drie sportieve vaders die vooral op maandagmorgen over voetbal en de prestaties van hun zoons spraken. Jammer dat hij nooit heeft mee kunnen maken dat de drie zoons ruim 1 jaar later samen in het eerste van AFC speelden. Pas veel later hoorde ik van pa Bijlsma hoe trots mijn vader op me was. Samensteller: André Wijnand 16

Schakels (clubbladen) | 2010 | | pagina 16