MIXED PICKLES 17 februari 2010 88e jaargang nr. 7 ingelegd door Willem (Pim) Adriaansz (sinds 1976 nr. 330) w.adriaansz@zonnet.nl en www.home.zonnet.nl/w.adriaansz GEDULD Laten we wel zijn: acht achtereenvolgende weken verstoken blijven van aanschouwelijk hoofdklasse voetbal is voor een AFC-watcher als Pic- kelaar welhaast een uitputtingsslag. In het begin ging het nog wel; een winterstopje met even tijd voor wat anders. Maar allengs gaat het toch weer kriebelen en als het dan eindelijk weer lijkt te gaan gebeuren komen twee achtereenvolgende afkeuringen in de breedte toch een beetje aan als 'een klap van de man met de hamer', om het maar in sportjargon uit te drukken. Wat Pickelaar zelden deed sloop stiekem in zijn dagelijkse leven. Hij begon weervoorspellingen te volgen. Met Argus ogen, maar de huidige weerprofeten zijn entertainers geworden die elkaar bovendien als pseudo wetenschappers voornamelijk tegenspreken. Zelfs Erwin Krol - ooit in Pickelaars ogen een nationale taaivervuiler die echter al doende gelukkig geleerd heeft - is geen houvast meer in bange dagen, want hij voor spelt het weer niet maar verkoopt het. Wat overigens niet wegneemt, dat een gezellig biertje met hem drinken zeker mogelijk lijkt te zijn. Enige dagen voor het weekend van 6 op 7 februari scheen er (zon-)licht in de lange tunnel te gaan doordringen. Zou de voetbal dan toch weer zichtbaar gaan rollen? Pickelaar was er in ieder geval helemaal klaar voor. CITAAT "Geduld is de trots van een ezel, die onder zijn last stapt en zich rustig houdt". (George Granville, Engels filosoof en schrijver, 1667-1735). VOORBEREIDING Hoewel Pickelaar dacht helemaal klaar te zijn voor Haaglandia 'uit' was hij toch niet optimaal rustig. Omstreeks het zaterdagse middaguur zette hij teletekst nog even op om te zien hoe de velden er inmiddels bij lagen. Bij toeval zag hij dat het terrein van zijn dorpse zaterdagclub FC Castricum (tweede klasse) was goedgekeurd voor de thuiswedstrijd tegen een Helderse opponent. Pickelaar besloot intuïtief zich daar al vast warm te gaan lopen voor de zondagmiddag in Rijswijk. Ook supporters dienen zich immers conditioneel voor te bereiden. In de rust ontmoette hij Maarten Jurrjens. Normaal de Castricumse captain onder nummer 4, maar nu in burger langs de lijn met een geblesseer de teen. In zijn Amsterdamse jaren - pak weg 10 jaar geleden speelde Maarten nog in AFC 1 en het gesprek kwam dan ook al gauw op AFC. Hij bekende de Schakel en de Mixed Pickles nog altijd op internet te lezen. Pickelaar bloosde professioneel, maar zal hem op een toekomstige zaterdagmiddag ongetwijfeld terug zien en alsdan toetsen of hij actueel op de hoogte is. Pickelaar denkt van wel. HERVATTING En dan - hè hè - eindelijk is het zondagmiddag 7 februari en Pickelaar is ruim op tijd in de kantine van de fusieclub te Rijswijk, waar hij het eerste voetbal 'broodje bal' in 2010 bedachtzaam nuttigt. Zijn auto had hij veilig achterlaten in de luwte van de AFC spelersbus. 'Onze jongens' waren er blijkbaar ook klaar voor. En toch de honger naar de bal werd helaas een beetje gestild door de aanblik van het kunstgrasveld, dat niet groen oogde maar goor antraciet zwartgrijs. Eigenlijk niet om aan te zien. Er kon echter wel op gespeeld worden. In de eerste fase van de wedstrijd trok AFC zelfverzekerd naar de overkant van het veld. Scoren leek - als gebruikelijk bij Haaglandia - een kwestie van tijd. Dat viel vooralsnog tegen. Binnen een kwartier kwam Haaglandia onverwacht over de middenlijn en profiteerde direct van een verdedigingsfout. De stand was zowaar 1-0. In Pickelaars sombere beleving zou dat wel eens de eindstand kunnen worden. Bijna kreeg hij nog gelijk ook, maar gelukkig niet helemaal. Tot in de slotfase keek AFC tegen de achterstand aan. Haaglandia bleef met 10 man in het eigen straf schopgebied en als dat nodig was met dezelfde bezetting in het eigen doelgebied. Een ware AFC stormloop met een stortregen aan hoekschop pen bleef onbeloond. Totdatin de 90-plustijd flipperkastvoetbal vlak voor de doellijn werd besloten met een laatste tikje van Sjoerd Jens, dat de 1-1 op het score bord bracht. Waarna zijn teamgenoten hem collectief besprongen en aan het zicht onttrokken. Tot zijn obligate salto kwam het dan ook niet meer. Het gelijke spel werd gevierd als een overwinning. Wellicht krijgt Cor ten Bosch nog gelijk: "dat ene puntje heb je aan het eind van de rit misschien nog net nodig". VOORTZETTING Eén zwaluw maakt nog geen zomer en slechts één afkeuring in hoofdklasse A (Hilversum-Omniworld) maakt nog geen einde aan de winter en geeft geen garantie dat de competitie min of meer ongestoord kan worden voortgezet. Pickelaar zei eerder: de winter heeft het laatste woord. En ruim daarvoor schreef hij al, dat er dit seizoen veel verrassende uitslagen en slachtoffers zouden vallen. Te hopen is slechts, dat de verschillen in de eindrangschikking niet mede bepaald zullen worden door aanwijsbare weersverschillen bij inhaalwedstrijden. OPGELET Pickelaar werd per e-mail aangesproken door Telegraaf sportjournalist Freek Louis (al dan niet in ruste). Hij is een trouw lezer en levert rele vant commentaar. Hij constateerde twee onjuistheden in de laatste Mixed Pickles. In de recente aandacht voor (het jubileumboek van) het 125-jarige Hercules dichtte Pickelaar de Utrechtse club een derdeklasserschap toe. Helemaal fout! Hercules speelt inmiddels in de eerste klasse (A). Mea culpa, zegt Pickelaar deemoedig. Een tweede tekortkoming ligt iets ingewikkelder. Pickelaar keek ook naar de onderkant van de hoofdklasse en hij meende, dat twee clubs auto matisch zouden degraderen. Hier en daar toetste hij zijn onderstelling, maar daar werd verschillend over gedacht. Sommigen meenden, dat de voorlaatste club een herkansing krijgt op handhaving. Dat bleek juist te zijn. Pickelaar legde zijn laatste oor te luisteren bij een Telegraaf- journalist, die dat bevestigde maar wees op de ingewikkelde regelgeving van bondszijde waardoor het misverstand kon ontstaan. Inmiddels dank en groet aan Freek Louis. TOP De komende topklasse, die voornamelijk tot stand moet komen om de Jupiler divisie te bevrijden van betaald voetbal treurnis, staat nog niet in de steigers of het eerste slachtoffer is al gevallen. De HFC Haarlem leek onafwendbaar op weg af te dalen naar de topklasse, maar het faillisse ment voorkomt dat. De toch al uitzichtloze betalingsachterstand verslechterde bovendien nog met 100.000 euro per maand. Einde - van het eerste - verhaal. Wordt vervolgd.

Schakels (clubbladen) | 2010 | | pagina 13