A.F.C. 16 december 2009 88e jaargang nr. 5 van de «S- "Dossiers gaan open, die voor anderen gesloten blijven De archiefcommissie en de website van AFC Wie de website van AFC bekijkt en zou willen weten wat er in het archief van AFC zit, komt van een koude kermis thuis. Zeker, zo hier en daar is zeker iets te vinden dat onder het beheer van de archiefcommissie valt. Maar, om via de huidige website structureel, eenvoudig en compleet te kunnen zien wat er allemaal voor moois en interessants in ons archief staat, is een illusie. Zo is onder de tabbladen als "Clubinfo" en "Historie" best het een en ander na te zoeken. Maar wie zou willen weten waar de Mixed Pickles- of de jubileumboeken staan, zal dat op de website vergeefs zoeken. Ook vragen als: "zijn er notulen van jaarvergade ringen, zijn er nog teksten van opgevoerde musicals of wie waren vanaf 1913 de hoofdtrainers van AFC", zijn hooguit te beantwoorden via een bezoek aan het archief. Begrijp me goed: dat zouden we heel leuk vinden. Van harte welkom. Maar misschien wil je toch eerst wat meer inzicht hebben in wat allemaal in het archief is opgenomen. Om die reden is de archiefcommissie begonnen met het herordenen en (verder) beschrijven van de inhoud van ons archief. Die beschrijving, zoveel als mogelijk met het benoemen van alle onderliggende documenten en archief stukken, zal binnenkort deel uitmaken van de website. De webmaster is daarmee druk bezig en de eerste resultaten zijn binnenkort te verwachten. Daar waar één van de tab bladen (de uiterst rechtse), nu nog "Historie heet, zal de naam "Archief' te lezen zijn. Onder die knop zal daarna een dertiental keuzeknoppen worden opgenomen met titels als: "Clubblad (Schakels)", "Persmappen", "Beeld en geluid" en "Ereleden en coryfeeën". Het komende jaar zullen die ruimten met teksten worden gevuld die duidelijk maken wat in het archief aanwezig is. Daar waar mogelijk zullen documenten ook digitaal oproepbaar gemaakt worden, b.v jaarverslagen, persmappen of foto's zoals onderstaande foto uit 1908: een wedstrijdfragment van Haarlem - AFC (2-0) en daarmee de oudste foto met een spelmoment in ons archief. De man die de bal ingooit is Togneri en de scheidsrechter was van Praag. Op zoek naar de eerste uitslagen Van het eerste elftal van AFC zijn alle uit slagen bekend van officieel door hen gespeelde wedstrijden vanaf het seizoen 1900-1901. Maar, ook in de seizoen 1897/98 tot 1899/1900 speelde AFC com petitiewedstrijden. We speelden in de tweede klasse van de Amsterdamsche Voetbal Bond (AVB) met verenigingen waarvan er vrijwel geen enkele meer bestaat onder de naam die ze toen hadden. Van die drie competities weten we wel de eindstanden, maar niet de uitslagen. Daarom is de commissie er naar op zoek gegaan. De recent aangeschafte "Encyclopedia of Football in Holland" vermeldde deze uitslagen niet. De afdeling Amsterdam van de KNVB liet ons weten dat zij het archief niet meer hadden. Wel lieten ze weten dat ze hun archiefstukken hadden overgedragen aan het Nationaal Archief in Den Haag. Op mijn vraag per e-mail aan dat archief of ze mogelijk uitslagen hadden van AFC uit die periode kwam binnen 48 uur antwoord. Een zelfde vraag aan de Koninklijke Bibliotheek, ook in Den Haag, leidde tot antwoord binnen 24 uur. Beide instellingen noemden bronnen die mogelijk de bedoelde uitslagen bevatten. Op 25 november daarom afgereisd naar Den Haag CS. De zijuitgang bij spoor 12 brengt je op 100 meter van de ingang van het Nationaal Archief. Je meldt je, schrijft je in (legitimatie verplicht), wordt zorgvuldig gecontroleerd bij het betreden van de leeszaal en vraagt, mede dankzij een zeer behulpzame archivaris, de genoemde stukken per computer aan. Een half uur later zat ik met drie enorme dozen met ingebonden weekbladen (dagbladformaat). De derde doos bevatte jaargangen van het weekblad "Het Sportblad". Bijna in elke editie stonden bijdragen van regionale sportbonden. De rubriek over Amsterdam heette "Amsterdamsche Hoekschoppen" en was volgeschreven door ene JUMBO. Toen bleek dat JUMBO ook aandacht besteedde aan de tweede klasse, die van AFC dus, steeg mijn interesse. Dat werd enthousiasme toen bleek dat met een zekere regelmaat ook uitslagen en standen van die tweede klasse opgenomen waren. Ook over AFC dus van de drie seizoenen waarvan we nog geen uitslagen wisten. Het beeld is, mede door tijdnood, nog niet compleet en betrouwbaar. Daarvoor moet de commissie nog een keer terug. Maar een paar uitslagen willen we de lezer toch niet onthouden. In 1897/98 speelde AFC in haar uitwedstrijd tegen de Volharding 2B met 2-2 gelijk, maar verloor een jaar later tegen dat elftal (ook uit) met 9-0. Gelukkig waren er in dat jaar ook drie overwinningen. In 1899/1900 waren er vier overwinningen waarbij de 6-0 thuis tegen St Voor waarts B er zijn mag. Zodra we alle uitslagen compleet hebben, zullen we AFC via deze rubriek op de hoogte brengen. Nog even geduld. Wim Ringe CB u 12

Schakels (clubbladen) | 2009 | | pagina 12