Medische commissie Zondag 1 De Sint of de Mexicaanse griep!? Z 5 11 november 2009 88e jaargang nr. 4 zijn als uit die groep jeugdige arbiters commissieleden en zelfs be stuursleden komen, die over zoveel jaren onze club gaan leiden? Het gaat hier toch om echte AFC-ers". Een duidelijk uitgesproken bewering met visie van Dennis Bijlsma, zelf opgegroeid in een hechte AFC-familie en daar nog steeds blij lid van. Als zoon van Henk Bijlsma, lid van verdienste van AFC. Als vader van Dillon en Dani, respectievelijk spelend voor de C3 en de E3. En als vader van dochter Myla, voor wie als voetballend lid bij AFC nog geen plaats is, mocht zij ooit overwegen dit graag te gaan willen. Dennis heeft de scheidsrechtersfluit ook zelf een aantal jaren gehanteerd. En natuurlijk ook nog steeds voetballend in zondag 9. En niet te vergeten AFC's jeugdcommisie, waarin Dennis enthousiast en goed functioneert, onder leiding van commissie-voorzitter Brian Speelman. Aangeschoven aan de wedstrijdtafel bij Marjan Janssen in ons club gebouw op een zaterdag, kwam het boeiend en blij op mij over om daar de jeugdige AFC-ertjes in hun scheidsrechterstenue te zien. Van Marjan horend welke wedstrijd zij mogen leiden. Met het fluitje al om hun nek. Vast besloten er ook van hun arbitrale kant een goede wed strijd van te maken. Elkaar moed insprekend voor 't geval er vanuit het pubiek misschien eens een ontevreden reactie zou worden ge maakt. Je kunt immers van je vergissingen leren! Leerzame conclusies trekken door de jonge scheidsrechters ook, zoals dat uit ontevreden heid bij toeschouwers over de prestaties van de eigen favorieten vaak partijdigheid voortkomt. Dus eigenlijk niet zo erg interessant. Dennis Bijlsma (43) vat zijn inzet om de groep jonge scheidsrechters in onze AFC-familie met enorm veel plezier en veel zin op. Kreeg het voetballen als met de paplepel ingegoten. Herinnert zich als 9-jarig jongetje nog via verhalen vanuit 1975 de ervaringen van zijn vader over wedstrijden, die Henk toen voor SDW speelde. En natuurlijk uit leuke verhalen van vader Henk over de A 1 van Ajax, waarin hij toen speelde. Bladerend in het AFC-90 jarenboek lezen we dat Dennis al op 19-jarige leeftijd scheidsrechterde, zoals toen ook zijn vrienden Rob Benoni en Ron van Alem. Dennis Bijlsma roemt zijn samenwerking voor de begeleiding van de jonge scheidsrechters van Adriaan Jeukens. "Hij is bijzonder enthou siast". Voorts de medewerking van clubgenoten als de al genoemde Brian Speelman, verder van Ger van Caspel, voorzitter van de ken- nismakings-commisie van de club, en van erelid Johan de Bie. Die hij graag in de kennisnmakingscommissie gehouden had. Dennis noemt ook AFC-lid van verdienste Frans Jüch, wiens adviezen hij goed en dankbaar gebruiken kan. Dennis Bijlsma vier en dertig jaar lid van AFC. Hij blijft heel graag doorgaan. Hij heeft er de kwaliteiten voor. Misschien wel niet alleen opvoedkundig, maar ook genetisch vanuit zijn voorgeslacht aangespoord.? Hans de Bie P.S. op de foto staan Dillon Bijlsma, Lucas Brouwer, Tyron Vrede, Harley Colle, Steije Kaersenhout, Quintin Roy, Igor Josefzoon, Krys- tian Zwaga, Daan Brandse, Matthew Maduro, Ruben Vink, Jack van Asbeck, Hein Haverlag, Alexander Blomjous, Ludo Thorig, Berry Sorber, Sonny Vloeimans, Zino Meijer, Jamey Hijmans De vraag is niet wie er eerder zal zijn, Sinterklaas of de Mexicaanse (1N1) griep. Het is nu duidelijk, ze komen beide rond de helft van deze maand. Alleen de Goed Heiligman vertrekt zeker na 6 december, en dat weten we bij lange na niet van deze griepvariant. De besmetting van de Mexicaanse griep verloopt net als bij een nor male griep: via hoesten, niezen, lichaamscontact of het aanraken van besmette oppervlakken. Teamsporters zijn daarom het meest kwetsbaar, vandaar het beleid dat iemand met griepverschijnselen direct geïsoleerd wordt van de rest van het team. Hoewel sporten op de lange termijn het immuunsysteem juist versterkt, is het lichaam van sporters tijdens en vlak na inspan ning juist méér vatbaar voor ziektekiemen. Bij koorts, algehele spier pijn en een verhoogde hartslag in rust is sporten in welke vorm dan ook sterk af te raden. Het vroeger geloof dat een verkoudheid of griep eruit gezweet kon worden, is achterhaald. Ook de sporter moet de griep goed uitzieken. Het nieuwe influenza A (HlNI) is een ander soort dan reeds het bekende menselijke virus, en is genoemd naar het land waar de uit braak begon. De besmetting verloopt op dezelfde manier als bij be kende seizoensgriep, zoals hiervoor is beschreven, en zal naar schat ting 1 op de 3 tot 1 op de 10 mensen in Nederland deze besmetting kunnen oplopen. Sportgeneeskunde Nederland heeft punten opgesteld waar de sporter op moet letten bij besmetting. Bij koorts, algehele spierpijn en verhoogde hartslag in rust, niet sporten in welke vorm dan ook. Virale infecties kunnen niet behandeld worden met antibiotica, dus laat je door de huisarts leiden met de juiste termijn van vacci natie hiertegen. Ook bij darmvirale infecties met diarree is sporten absoluut ver boden. Bij een simpele neus/keelverkoudheid is sporten wel toegestaan, maar dient alleen niet te intensief worden getraind. De beslissing om al of niet te sporten neem je altijd vóórdat een koortsverlagend middel of pijnstiller tegen hoofdpijn hebt geno men. Bij het ontstaan van een voorhoofd/bijholte ontsteking is porten niet aan te raden. Bij bronchitis met een verminderde zuurstofaanvoer zal ook in spanning belemmerend werken. Persoonlijk hygiëne is belangrijk: hou bij niezen je hand of zak doek voor je mond, was regelmatig je handen, raak zo min moge lijk je mond, neus of ogen aan, gebruik tissues bij snuiten of niezen en drink tijdens het sporten uit eigen meegebrachte drink- bidons. De Medische Commissie zal er op toezien dat deze ge dragsregels voor alle daartoe bevoegde verzorgers, trainers en lei ders daar bekend mee zijn. De medische commissie: Lex Swaan(arts) tel. 020 6731337 Fysiotherapeuten: Wim Crouwel/Frank Tilmans tel. 020 6440070 Sportmasseur: Co Grosze Nipper tel. 06 44352970 8 november 2009: AFC - FC Chabab 1-1 (0-1) De moeder der amateurderby's was afgelopen weekend gepland. In het oud Hollandse pittoreske Spakenburg is het twee maal per jaar een gekkenhuis van jewelste. De "rooie" tegen de blauwe", IJssel- meervogels tegen Spakenburg. De beelden op RTVNH spraken boek delen. Wat een sfeer, wat een ambiance, wat een spanning. Jong en oud op de tribune en er werden shots genomen van bekende en min der bekende Spakenburgers. En van die 8100 toeschouwers zie je dan ras AFC'ers Frank "toeter" Bouman en Edwin "erelid" Geluk op de buis moet ik even aan wennen Mokum in Spakenburg. Het werd 0-2 voor Spakenburg en het kan zomaar zijn dat één van die twee clubs volgend jaar de Topklasse niet haalt, dat betekent geen derby meer maar kan Spakenburg het opnemen tegen Telstar (o nee, bestaat niet meer) Eindhoven voor 750 toeschouwers, ook gezel lig- Onze derby is niet meer, AFC-DWV wordt niet meer gespeeld, AFC- Turkiyemspor zal nooit meer voorkomen, AFC-Blauw Wit, je weet het niet, maar de kans is groot dat die elkaar de komende jaren niet meer tegenkomen. Nee, we moeten het doen met onze vrienden uit Riekerhaven, FC Chabab. Deze club heeft zich snel een weg naar boven weten te veroveren en is een nieuwkomer in de Hoofdklasse. Vorig seizoen én voor de beker én voor de Metropoolcup kansloos van verloren en nu konden wij het dan recht gaan zetten in de reguliere competitie. Nummer laatst tegen nummer 1, oftewel 13 punten verschil.

Schakels (clubbladen) | 2009 | | pagina 7