AFCoryfee: Wiebe Westerhof! Adriaan Westerhof: vicevoorzitter, lid cie commerciële zaken, omroe per. Wiebe Westerhof: lid jeugdcie, cie van beroep, cie materiaal en lid van de kennismakingscie. David Westerhof eigenaar en directeur van The School, trainer en leider van jeugdteams geweest. Wessel Westerhof speler van de Al en de jongste Wilan Westerhof: speler van de E2. Actieve baasjes die Westerhofjes. Adriaan, de oudste, is meer op de voorgrond aanwezig, dus hoog tijd om Wiebe het woord te geven. Vraag: Om te beginnen heb je ooit voor AFC gespeeld? Antwoord: (de eerste lach, gaat al over tafel) Laatst nog tijdens het Zuidastoernooitje, maar dat is dan ook alles. Ik speelde eerlijk gezegd in de jeugd bij Zeeburgia. Jany van der Veen, mijn toenmalige trainer, ik zal het nooit vergeten, zei het volgende tegen me: 'Je zou best verder kunnen komen met je voetbal, maar je instelling is dramatisch' Wat wil je als Tscheu La Ling je grote voorbeeld is, dat zegt genoeg. Nadat ik uit Israël kwam, heb ik samen met Adriaan een jaar in het eerste van WOL'33 gespeeld. Vlak daarna werd de club opgeheven. Kan Adriaan toch zeggen dat hij ooit in een eerste heeft gespeeld. Maar Wol had maar één team. 'In welke klasse?' alleen maar gelach als antwoord Vraag: Bestaat de kans dat je ooit met Adriaan samen in het bestuur komt? Antwoord: Nee, nooit, lijkt me niet verstandig. We werken al prima samen in ons bedrijf. Natuurlijk verschillen we wel eens van mening, maar we hebben altijd de intentie daar uit te komen. We vertrouwen elkaar blindelings, dat is heerlijk werken als je niet steeds over je schouder hoeft te kijken. Maar samen in het bestuur? Nogmaals nee. Ik hoop dat Adriaan nog lang in het bestuur blijft, dan hoef ik niet, als iemand al die gedachte zou hebben. Vraag: Maar wel de jeugdcommissie. Je hebt in de Persmap over de jeugd geschreven. Wat is volgens jou het verschil tussen het bestuur en de jeugdcommissie? Antwoord: In de jeugdcommissie gaat het vooral en dat spreekt me ongelofelijk aan, om de combinatie van besturen, plannen uitdenken en dicht op de uitvoering blijven zitten. Ik denk dat vooral in het laatste het grote verschil met het bestuur is gelegen. Bovendien onze vergadercultuur is tegenwoordig veel zakelijker. We vergaderen niet tot drie uur nachts. Als om elf uur de agenda niet is afgehandeld, komt het restant de volgende keer aan de orde. Trouwens er komt nog zoveel op de jeugdcommissie af, denk alleen maar als we de Topklas se halen, dan zal er toch aanvulling vanuit de jeugd moeten komen. Een geweldige uitdaging. Ik zit nu al weer vijf jaar in de jeugdcom missie. In feite ben ik via mijn broer bij AFC gekomen. Als je in Landsmeer woont, is het niet logisch om je zoons bij AFC te laten voetballen. Maar onze filosofie was, als ze stoppen met voetballen dan ligt het aan het spelletje en niet aan de club. Verder is het een klassiek verhaal, via het leiderschap word je dan gevraagd om iets meer te doen, dus om lid te worden van de jeugd commissie. In mijn geval door Rinus van Leijenhorst. Geen moment spijt van gehad Het is wat je noemt een collegiaal bestuur. We pakken het gezamenlijk op en wie het meest geschikt is om een bepaalde taak uit te voeren, die doet het. Is er hulp van een ander nodig, geen probleem. Alsjeblieft geen politieke spelletjes. Maar we kunnen niet alles zelf doen, zou ook niet goed zijn voor de continuïteit. AFC mag zich gelukkig prijzen dat er zoveel vrijwilligers zijn. Ouders die leider zijn, die willen vlaggen en die willen fluiten. En meehelpen evenementen te organiseren. Vele clubs hebben pro blemen met het invullen van het kader, AFC niet. Daar licht onze kracht. Als je het enthousiasme ziet van deze mensen, in mijn ogen echte AFC'ers ook al zijn ze soms nog maar pas aan de club verbon- 14 oktober 2009 88e jaargang nr. 3 den. Ik probeer vrijwel elke dag, als het werk het toelaat, even naar AFC te gaan en je ziet dan al die trainers, met al die verschillende trainings vormen enthousiast aan het werk. Fantastisch! Tel daarbij de coördinatoren op, die in de voorste linie staan en uitstekend werk verrichten, dan kan je spreken van een dreamteam. Vraag: En toch is er in de wandelgangen altijd wel kritiek op de jeugdcommissie. Wat drijft je om door te gaan? Antwoord: Je moet passie hebben, je doet het niet om je maatschap pelijk te profileren, hou op zeg. Om een goed geoliede machine neer te zetten, die kinderen de mogelijkheid biedt om goed te leren voet ballen en fun te hebben, natuurlijk afhankelijk van talent, inzet en ambitie. Daar komt mijn gedrevenheid vandaan. Zondagmorgen de C9 te zien spelen, de ene vader vlagt, de andere fluit. Dat kan me soms zoveel voldoening geven, dat ik de prestatie van een selectie team op dat moment niet zo belangrijk vind. Terwijl ik daar toch min of meer verantwoordelijk voor ben. De niet-selectieteams zijn de basis voor de selectieteams. Daar komen de spelers vandaan en an dersom kan niet. We moeten er echt voor zorgen dat we dat op orde hebben. Stel je voor dat we alleen nog selectieteams willen hebben, zoals een andere amateurvereniging in Amsterdam, onbespreekbaar! Maar hoe je het wendt of keert er is een verschil en soms frictie tussen selectieteams en niet-selectieteams. Het is misschien een goed idee om aan het begin van het seizoen een speciale vergadering voor de jeugdleden en hun ouders uit te schrijven, om ons beleid toe te lich ten. Overigens dat doen we wel voor de Champions League en de World Cup met een oudermiddag. Daarnaast is er elke dinsdagmiddag voor iedereen een inloopuur bij de coördinatoren. Voor de persmap heb ik over het zgn drie sporenbeleid geschreven, nee niet veel reactie op gehad. We leiden op voor het eerste, voor de veteranen en voor de bvo's. Dat laatste is niet bewust, maar wel een gevolg. Als je met je jeugd op het hoogste niveau wilt spelen, dat krijg je te maken dat je beste spelers worden weggeplukt. Die spelers hebben ambitie dus kan het je het ze ook niet kwalijk nemen dat ze gaan. Sterker nog, je moet ze succes wensen! Je kunt immers niet concurreren met bvo's. En voor het niveau komen er dan weer nieuwe spelers van buitenaf bij. Wil je dat voorkomen door te zeggen dat er geen spelers gehaald mogen worden voor de selectieteams en dat opengevallen plaatsen alleen door 'AFCertjes' ingenomen mogen worden, dan speel je echt niet meer op het hoogste niveau. Wil men dat? Prima, maar dan moet wel het beleidsplan van het bestuur herschreven worden! Trouwens men vergeet ook wel eens dat geboren en getogen talentvolle AFC'ers ook weieens vertrekken omdat ze elders wel in de BI, vaak op een lager niveau dan onze B2, kunnen spelen of gewoon andere interesses krijgen. Vraag: Doorstroming naar de senioren, zou dat te verwezenlijken zijn door jeugdteams vanaf de allerjongsten bij elkaar te houden? Antwoord: Makkelijker gezegd dan gedaan. Je zult altijd, ook bij de jongste jeugdspelers, een verschil in talent en ambitie hebben. Hoe ontwikkelt een spelertje zich gedurende het seizoen? Als je met kop en schouders boven je teamgenoten uitsteekt en je wilt hogerop, dan blijf je niet spelen bij je vriendjes. Vanaf de C jeugd worden die verschillen in een team minder en zou het makkelijker moeten zijn om een team bij elkaar te houden.. Overigens ook dit seizoen is weer een heel juniorenteam naar de senioren overgegaan. De ervaring leert dat een team 3 a 4 weken nodig heeft om zich te settelen. Daarin speelt de leider een heel belangrijke rol. Maar van de Fjes tot en met Ajeugd samen te blijven spelen, is praktisch onmogelijk. Is overigens soms ook jammer voor de ouders die het onderling zo gezellig hebben. Hoe spijtig ook, daar selecteren we niet op. Trouwens als je in de pupillen alleen maar met dezelfde vriendjes speelt, leer je ook geen nieuwe kennen,toch? Laatste vraag: Wat zou je nog graag ter sprake willen brengen? Antwoord: Ik noemde al eerder de geweldige bijdrage van de vrijwil ligers, trainers en coördinatoren, maar laten we niet vergeten dat AFC een afspiegeling is van de maatschappij. Alleen met dat verschil dat bij ons de integratie wel aardig lukt. Zoal Jack van Gelder al eerder memoreerde: het is hoog tijd dat AFC daar eens een prijs voor krijgt. De buitenwereld beschouwt AFC echter nog steeds als een eliteclub. We zijn zeker geen doorsnee vereniging, maar een eliteclub zijn we dus niet. Iedereen, waar je ook vandaan komt, is voor ons gelijk! André Wijnand, samensteller

Schakels (clubbladen) | 2009 | | pagina 20