Medische commissie Afscheid Nils Adriaans 28 mei 2008 86e jaargang nr. 14 Wij denken aan onze helden, die het niet pikten, dat delen van de bevolking werden getiraniseerd en vervolgd. De echte helden, die ons iedere dag de spiegel der waarachtigheid voorhouden. AFC is, samen met dochter ACC, een heel klein stipje op de wereld kaart, een rimpeling in de eeuwigheid. Toch staan wij hier, 25 man sterk, met elkaar bij een monument, en putten uit de hierin vervatte geschiedenis de kracht om op basis van vertrouwen en vriendschap - onderling en met onze wereld daarbuiten - respectvol, menslievend, om te gaan. Dat, samengebald in 2 minuten stilte, is alles waard. Voor we die stilte in acht nemen wil ik tot slot het gedicht Twee minuten voorlezen van de jonge dichter Flagar Peeters. Met prikkeldraad kun je niet schrijven maar een omheining kun je ook oprichten door samen op een plein stil te staan en te zwijgen. Door de stilte twee minuten lang met duizenden lichamen te vullen die hun verzet in één adem boven de Dam laten hangen wordt gezegd dat nooit weer betekent altijd in het geweer komen tegen. Twee minuten - de vonk van verliefdheid heeft minder nodig om over te springen, nog korter vloog de kogel en in veel minder tijd trekt in de uitwaaierende parade van je laatste adem heel je leven langs je. Wanneer het waar is dat voor je doodgaat de essentie van je leven als een zwijgende film aan je voorbij flitst, dan ontvouwt zich in die twee minuten stilte aan de zwijgenden op het plein de kern van de geschiedenis. Twee minuten om de doden te vragen welk veleden zij ons ter overweging laten. Twee minuten om onszelf die vraag te stellen, de rest van de tijd die we hebben geeft misschien antwoord. Naschrift redactie: Door een omissie is bovenstaande toespraak helaas niet in ons vorig nummer geplaatst. Met excuses aan de voor zitter en de leden. Aangezien het seizoen 2007-2008 op wat toernooien na, is afgelopen is ook het AFC-inloopspreekuur in de praktijk van AFC-1 fysiothera peut Frank Tilmans afgelopen. Afgelopen seizoen is weer veel gebruik gemaakt van deze voor AFC- ers gratis mogelijkheid om een blessure te laten bekijken. Uiteraard blijft de mogelijkheid bestaan uw blessures te laten bekij ken door de fysiotherapeut alleen dan moet er wel even een afspraak worden gemaakt. Aan het begin van het nieuwe seizoen zal het gratis inloopspreekuur weer open zijn. Dat zal zijn vanaf: maandag 4 augustus 2008, 19.00 uur. Prettige vakantie namens de medische staf van AFC. Voor A.F.C.ers bestaat vanaf 4 augustus weer het maandagavond inloopspreekuur in de fysiopraktijk van Nijenrodeweg 914. Vragen richten aan: wim.crouwel@xs4all.nl Lex Swaan(arts) tel: 020-6731337 Fysiotherapeuten; Wim Crouwel/Frank Tilmans tel: 020-6440070 Verzorger A-selectie. Co GroszeNipper tel: 06 44352970 Daar stond hij dan: op de schuine helling van de dijk achter het nieu we hoofdveld. De sokken omlaag. Het shirt uit de broek. Twee scheenbeschermers in zijn handen. "Begin je in de basis?" Nee, toch maar niet, zei Nils Adriaans, ook al had zijn trainer hem in de begin opstelling opgenomen voor zijn laatste officiële wedstrijd ooit voor een selectieteam van AFC. Maar Nils wilde invallen. "Is veiliger," of zoiets, mompelde hij, zinspelend op zijn kwetsbare hamstrings die hem al twee seizoenen dwars zitten, net zoals de gedachten om te stoppen: hij had er een haatliefde verhouding mee. 'Niet meer hoe ven', maar vooral 'mogen': het was één van de zoveel redenen ge weest om voor de zaterdagafdeling te gaan spelen - alweer zeven jaar geleden - en niet door te gaan bij zondag 1 Op zaterdag werd hij kampioen in de derde klasse. Ontpopte zich tot spelmaker op het middenveld. Sierde de kleedkamer met zwijgend leiderschap. Kreeg daarom de aanvoerdersband, die soms als gegoten zat - ook Nils is een ijdel mens - maar soms - zo liet hij weten - knelde om de arm. Dan wilde hij gewoon voetballen, maar gewoon was het bij Nils nooit en gewoon zal het nooit worden en gewoon eindigde het dus ook niet. Er werd gespeeld op het hoofdveld. Twee weken geleden. Nils viel de tweede helft in. Er was al snel een assist, maar ook een steek in zijn hamstring. Pijn. "Maar niet genoeg pijn om er uit te moeten," zei hij later. AFC had inmiddels een achterstand verwerkt tot een voor sprong. De zon scheen fel. Op de tribune zaten vrienden, speciaal op uitnodiging. De scheidsrechter keek op zijn horloge. Nog één minuut, gaf hij aan. De bal viel net buiten de zestien. Kwam in de voeten van Nils, die met zijn rug naar het doel stond. Hij wilde afspelen maar veranderde nog net op tijd van gedachten. "Ik moet gaan," flitste er door zijn hoofd. "Gaan." Nils draaide open. Liep een verdediger voorbij. Hij voelde zijn spie ren. Nog een verdediger afgeschud. Bijna. De keeper zette zich schrap. Nog één meter sprokkelen. De seconden tikten weg. Nog één schot. Nog één schuiver. Nog één poging. De allerlaatste. De bewe ging. Uit de heupen. Snel. Op instinct. Met gevoel. Een rollertje. Door een woud van benen. De keeper staat vast. De bal rolt. En ver der. En verder. Ver genoeg. Ja. Echt. Ver genoeg, voorbij de keeper. In het doel. Doelpunt. Zijn laatste. In de laatste minuut. Van zijn laatste wedstrijd. Daar stond hij dan: Nils Adriaans. De vraag: "Stop je er echt mee?" Zijn antwoord: "Dit is niet normaal. Ik vrees dat ik nu wel moet." Thomas Rijsman, speler AFC Zaterdag 1

Schakels (clubbladen) | 2008 | | pagina 6